Ogród

Rośliny

To była prawdziwa uczta dla kwiatożerców! Za nami V Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych

Tekst Ogrody Hortulus w Dobrzycy • Zdjęcia Ogrody Hortulus w Dobrzycy

2020-07-16
To była prawdziwa uczta dla kwiatożerców! Za nami V Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych

Za nami V Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych. Tegoroczna edycja dobyła się 11-12 lipca w Ogrodach Hortulus Spectabilis, pod hasłem Kwiatowy smak orientu. Podczas festiwalu nie zabrakło warsztatów, prelekcji na scenie i w ogrodzie, pokazów oraz wystawców z bogatą ofertą produktów ekologicznych i naturalnych.

 

Kwiatowa kuchnia

W tym roku kwiatowe dania przygotowywali – Szef Kuchni Mariusz Siwak wraz z córką Natalką oraz Szef Kuchni Paweł Romankiewicz. W ich menu pojawiły się wyszukane oraz proste dania z kwiatów jadalnych. Szef Mariusz serwował tajską zupę z liliowcami, sałatkę makaronową z aksamitką oraz babeczki z lawendowym serkiem. W kuchni Pawła Romankiewicza temperatura była gorąca! Szef Paweł Gotował w kociołkach podwieszanych nad ogniskami! W jego kuchni królowały kwiatowe kaszotta. Prawdziwym hitem okazały się kiszone pąki liliowców serwowane m.in.: na pajdzie ze smalcem w wersji tradycyjnej lub wege.

 

 

Nad kwiatową kuchnią czuwała dr biochemii Małgorzata Kalemba Drożdż. Autorka książek o kwiaty jadalnych dbała o to aby do dań trafiały tylko jadalne kwiaty. Dr Małgorzata prowadziła prelekcje na scenie głównej i udzielała porad w namiocie eksperckim. Na jej stoisku można było posmakować kwiatów jadalnych, nabyć książki ekspertki oraz obejrzeć spiżarnię z suszonymi kwiatami, syropami, kiszonkami, octami i oliwami przygotowanymi z użyciem kwiatów jadalnych.

 

 

Kuchnia kosmetyczna

Na festiwalowej scenie po raz kolejny zagościła Kuchnia Kosmetyczna Makutu. Katarzyna Majewska, specjalistka od naturalnych kosmetyków, zgodnie z tegorocznym tematem przewodnim festiwalu opowiadała o japońskim rytuale pielęgnacji włosów. Słuchacze mogli poznać przepis na kwiatowo-ziołową mieszankę do pielęgnacji włosów. Nie zabrakło również warsztatów, podczas których opowiadała jak dbać o cerę by była jasna, zdrowa i bez przebarwień. Katarzyna Majewska razem z publicznością przygotowała także jadalne toniki.

 

 

Plenerowe prelekcje i porady ogrodnicze

Festiwal to również okazja do spotkania z prof. UPP dr hab. Agnieszką Krzymińska. Profesor Krzymińska zabrała gości festiwalu na niezwykła wycieczkę po ogrodach z grupy Ogrodowa Filozofia Smaku. Podczas plenerowych prelekcji w ogrodach kwiatów jadalnych Kierownik Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opowiadała o sekretach pięknych ogrodów oraz ekologicznej uprawie kwiatów i ziół. Patronem plenerowych prelekcji był Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Podczas tegorocznej edycji festiwalu można było również skorzystać z konsultacji w Punkcie Informacji Funduszy Europejskich. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego przygotował prelekcję na scenie głównej. Piotr Wolski - Kierownik Biura ds. Koordynacji Instrumentów Wsparcia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego opowiedział o Zielonym Ładzie – Przyszłości Europy.

 

 

O uprawie i pielęgnacji roślin opowiadali również specjaliści z PlantiCo - Hodowla i Nasiennictwo Ogrodnicze Zielonki Sp. z o.o. Zakład Hodowlano Nasienny POLAN. Podczas prelekcji oraz pokazów podpowiadali, jak wysiać kwiaty jadalne oraz jak pielęgnować i hodować zioła czy kiełki. Indywidualnych porad można było zaczerpnąć na ich stoisku.

 

 

Pokazy florystyczne i konkurs florystyczny

Niezwykły kunszt florystyczny Profesor Agnieszki Krzymińskiej można było podziwiać na scenie głównej podczas pokazów florystycznych.Florystyka towarzyszyła nam w dekoracjach stołów i altan. W tym roku dekoracje florystyczne przygotowały kursantki Szkoły Żak. Początkujące i bardzo zdolne florystyki przygotowały kilkanaście kompozycji na każdą okazję. Kursantki Szkoły Żak zmierzyły sięrównież w konkursie florystycznym. W sobotę każda z florystek przygotowała jadalną dekorację stołu w stylu zen lub orientalnym. W niedzielę florystyki zaprezentowały kompozycję w szkle w stylu orientalnym. Głosem publiczności w kategorii dekoracja stołu zwyciężyła Emila Nadolna, pierwsze miejsce w kategorii dekoracja w szkle zdobyła Izabela Kołgan. Fundatorem nagród byli: Zachodniopomorska Izba Rolnicza, Fiskars oraz Hortulus.

 

 

Carving

Na tegorocznym festiwalu nie mogło zabraknąć carvingu. Gościom wydarzenia tą tajską sztukę rzeźbienia w owocach i warzywach prezentowali Paweł Sztenderski oraz Dominika Sadowska z Carving-Art. Mistrz świata w carvingu Paweł Sztenderski prowadził pokazy na scenie głównej. Własnych sił w carvingu można było spróbować podczas warsztatów prowadzonych na stoisku Carving-Art.

 

 

Stoiska wystawiennicze i Polska Smakuje

Do tegorocznej edycji wydarzenia ponownie dołączył KOWR OT Koszalin z programem Polska Smakuje. Na stoiskach Polska Smakuje można było bliżej poznać Zachodniopomorskich Producentów Produktów Regionalnych. W tym roku swoje specjały prezentowało ponad 30 wyjątkowych wystawców. W ich asortymencie pojawiły się: sery, przetwory, nalewki, wina, miody oraz łakocie. Wśród wystawców pojawili się również producenci naturalnych kosmetyków. Niektórzy z wystawców pokusili się o przygotowanie specjalnych festiwalowych edycji swoich produkty. Odlodowo zaserwowało lody o smaku pysznogłówki czy czarnego bzu, a Skarby Agatki przygotowały ogórki kiszone z kwiatami.

 

 

Tradycyjnie spośród wystawców wyłoniono najlepsze stoisko. Punkty przyznawane były w kilku kategoriach, zarówno za estetykę stoiska, jak i kreatywność. Pierwszą nagrodę jednogłośnie otrzymał Lawendowy Zawrót Głowy. Na stoisku Lawendowego Zawrotu Głowy można było nie tylko zakupić cały przekrój różnych produktów z lawendy. Właściciele firmy przygotowali wiele atrakcji - można było wygrać przejażdżkę lawendowozem oraz sesję zdjęciową w lawendowym polu. Wyróżnienie w konkursie zdobyła Ekokolonia. Fundatorem nagród byli: Zachodniopomorska Izba Rolnicza, Fiskars oraz Hortulus.

 

 

Tablice, ulotki, inspiracje

Na gości festiwalu czekała również cała masa inspiracji, przepisów i tablic edukacyjnych. Po skorzystaniu z atrakcji festiwalu goście mogli udać się na spacer po Ogrodach Hortulus Spectabilis, podziwiać widoki z górnego tarasu wieży widokowej oraz zgubić się największym na świecie labiryncie grabowym.