Ogród

W blasku sztucznej iluminacji

Tekst Paulina Majewska • Zdjęcia Shutterstock

2018-11-30
W blasku sztucznej iluminacji

Podniosła, ale i magiczna atmosfera, jaką kreuje się w polskich domach w okresie bożonarodzeniowym, nikogo nie pozostawia obojętnym. Wielu pod jej wpływem decyduje się udekorować posesję instalacjami świetlnymi, które potęgują efekt niezwykłości oraz podkreślają wyjątkowość wspomnianych świąt. Jakie propozycje przygotowali w tym roku producenci?

 

Blask, różnorodność barw, spektakularne efekty, modułowość, a także zdalne sterowanie to tylko niektóre cechy nowoczesnych iluminacji pojawiających się wokół domów w związku z Bożym Narodzeniem. Moda na rozświetlenie budynku z ogrodem przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych i zyskała sympatię społeczeństwa, nie tylko z kręgu chrześcijańskiego. Nie dziwi zatem, iż coraz większa liczba użytkowników deklaruje chęć kontynuowania tradycji również w tym roku, szukając efektownych, ale i funkcjonalnych rozwiązań.

 

 

OŚWIETLENIE LED

Choć jeszcze kilka lat temu nie wyobrażaliśmy sobie zimowej ekspozycji na posesji bez sznura lampek z tradycyjnymi żarówkami, to od kilku sezonów hołdujemy innowacyjnym wariantom, takim jak oprawy z diodami LED. Są bowiem korzystniejszą – z punktu widzenia kosztów eksploatacji – opcją, gdyż zużywają 4 razy mniej energii elektrycznej niż standardowe świetlówki. Co więcej, wyróżniają się trwałością, a zatem mogą świecić nieprzerwanie nawet do 5 lat, nie narażając nas na duże rachunki za prąd. Warto wybierać modele przeznaczone do użytku zewnętrznego, które są odpowiednio zabezpieczone przed zgubnym wpływem warunków atmosferycznych, takich jak: mróz, śnieg, wilgoć czy lód. Zwiększona izolacja przewodu zapobiega ewentualnym spięciom oraz innego rodzaju awariom, których chcielibyśmy uniknąć, szczególnie w nocy, gdy najbardziej zależy nam na kreowaniu fantastycznej atmosfery. Przeglądając sklepowy asortyment, zwróćmy więc uwagę na oznaczenia na opakowaniu w postaci symbolu „IP44” (klasa ochrony), piktogramu przedstawiającego domek z choinką (przeznaczone do użytku zewnętrznego), kwadratu wpisanego w drugi kwadrat (podwójna izolacja) czy trójkąta z literą „F” (produkt niepalny). Obecność odpowiedniej informacji da nam pewność, że wybrany zestaw faktycznie dedykowany jest zewnętrzu.

 

 

DODATKOWE FUNKCJE ŁAŃCUCHÓW

Ozdabianie domów, choinek, ścieżek komunikacyjnych, stref wejścia czy ogrodzeń kaskadami świetlistych punktów stało się już standardem, dlatego producenci ciągle udoskonalają produkty, by spełnić rosnące wymagania klientów w kwestii ich designu, ale i funkcjonalności. Jednym z pomysłów jest np. wyposażenie LED- -owych łańcuchów w hermetyczne złączki, co pozwala podłączać i odłączać kolejne moduły instalacji. Dzięki takiej opcji jesteśmy w stanie zbudować świetlistą dekorację o dowolnej długości i dopasować ją tym samym do wymagań architektonicznych budynku bądź wybranego komponentu ogrodu. Co więcej, dołączone do zestawów programatory gwarantują budowanie rozmaitych efektów, np. przechodzenia z jednego koloru w drugi, emitowania ciągłego światła bądź migania. Finezyjności bożonarodzeniowej ekspozycji dodadzą także węże czyli taśmy z zatopionymi w środku diodami LED, które są na tyle elastyczne, że można z nich uformować dowolny kształt. Jeśli tylko mamy zmysł artystyczny, z łatwością stworzymy migocącego renifera, bałwanka, gwiazdę lub mikołaja.

 

 

OLŚNIEWAJĄCY BLASK DRZEWKA

Bywają sytuacje, gdy marzy nam się błyszcząca choinka na środku posesji, lecz nasza sadzonka nie zdążyła jeszcze urosnąć, w związku z czym nie mamy bazy pod sznur lampek. Czy w takiej sytuacji musimy zrezygnować z dekoru? Niekoniecznie. Możemy pokusić się o zakup instalacji zaopatrzonej w kilkaset diod LED i uformowanej w kształt drzewka, której wysokość dochodzi niekiedy do 3 m, a średnica sięga 1,5 m. Model składa się ze słupa nośnego z przytwierdzonymi doń pionowymi pasami emitującymi wiązki. Całość wieńczy podstawa w formie pierścienia. Tego typu konstrukcja do złudzenia przypomina naturalny odpowiednik, jest stabilna oraz doskonale wpisuje się w nowoczesny design. Zasilana transformatorem o mocy 24 V buduje aurę tajemniczości i napięcia, szczególnie w wigilijny wieczór.

 

Miłośnikom iluminacji w kształcie choinki w niestandardowej odsłonie poleca się również warianty ulokowane na ścianie, drzwiach czy maszcie. Bożonarodzeniowa ozdoba znajdująca swe miejsce w strefie wejścia oprócz wyjątkowej prezencji ma jeszcze inną zaletę. Otóż w ciągu dnia staje się niewidoczna, nocą zaś zachwyca nie tylko mieszkańców domostwa, ale i przechodniów. W przypadku zaś wiszącego modelu wystarczy wybrać wersję wyposażoną w górny zaczep mocowany do bolca. Pamiętajmy też, że tego typu iluminacja przyczynia się do ograniczenia wycinki żywych drzewek, co znakomicie wpisuje się w modny obecnie ekologiczny nurt.

 

 

RUCHOMY REFLEKTOR PROJEKTOWY

Wielu zadaje sobie pytanie, jak szybko i w nieskomplikowany sposób stworzyć świąteczny nastrój na posesji za pomocą efektów świetlnych. Odpowiedź jest prosta: używając reflektora projektowego. Urządzenie to jest ruchome, a zatem nie będziemy mieli problemu ze zmianą jego lokalizacji i zbudowaniem wymarzonego widowiska – na miarę aktualnych potrzeb i danej sytuacji. W jednej chwili kaskada tysięcy barwnych świetlnych akcentów zamieni elewację budynku w dynamiczną scenę przedstawiającą opady śniegu lub statyczny wzór nadający powierzchni trójwymiarowość. W takim anturażu wizualnych ornamentów nasza posesja zyska nowe, niemal bajkowe oblicze, tak charakterystyczne Bożemu Narodzeniu.

 

 

LATARENKI ZAWSZE W MODZIE

Dobierając rodzaj oświetlenia zewnętrznego dla domu z ogrodem, nie zapomnijmy o źródłach, które nie wymagają zasilania energią elektryczną. Mowa o uroczych latarenkach, jakie znajdują swe miejsce na parapetach, schodach, podstawkach, altanach czy wzdłuż ścieżek komunikacyjnych. Dzięki temu, iż w środku konstrukcji znajduje się świeca, nasze oko cieszy widok płomienia, a zmysł dotyku pieści emitowane przez dekorację ciepło. Co więcej, łuna blasku wydobywająca się z modelu buduje zjawiskową scenerię o tajemniczym charakterze. Biały puch, gwiaździste niebo oraz nastrój oczekiwania – to kwintesencja gwiazdkowego wieczoru, który wymaga odpowiedniej oprawy. Sztuczna iluminacja pojawiająca się na wielu posesjach staje się więc doskonałym sposobem na podkreślenie wyjątkowości chwili i wprowadzenia w atmosferę świąt. Poszukajmy więc rozwiązania, które zachwyci nie tylko nas, ale również gości przybywających do naszego domostwa. Wszak Boże Narodzenie to czas magii i rodzinnych spotkań.