Ogród

Wiosenna metamorfoza ogrodu małym kosztem

Tekst Curver • Zdjęcia Curver

2019-04-02
Wiosenna metamorfoza ogrodu małym kosztem

Nadejście wiosny powoduje, że większość osób jest bardziej otwartych na nowe pomysły czy zmiany. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ cały świat budzi się po zimie do życia. Miejscem, w którym najbardziej możemy zauważyć nadejście wiosny, jest przydomowy ogród. To właśnie w ogrodzie przez cały sezon wiosenno-jesienny domownicy wraz z przyjaciółmi spędzają najwięcej czasu. Kiedy czujemy, że czas na zmiany lub odświeżenie przestrzeni wokół domu to oznacza to, że potrzebna jest metamorfoza ogrodu. W materiale poniżej przekonamy każdego ogrodnika, że metamorfoza ogrodu wcale nie musi być pracochłonna ani kosztowa. A na dodatek można ją przeprowadzać co sezon!

 

 

Powiększenie ogrodu

Kiedy ogród wydaje się nam mały lub chcielibyśmy go powiększyć, najprostszą metodą jest ustawienie luster. Zastosowanie ich nadaje ogrodowi nowy wymiar oraz dostarcza wiele radości i zaskoczeń zarówno mieszkańcom jak i gościom. Najlepiej, jeśli lustra umieszczone zostaną na obrzeżach ogrodu lub na murze czy ogrodzeniu. Małe lusterka można umieścić na rabatkach, aby odzwierciedlić pojedyncze kwiaty. Położenie luster może dać niepowtarzalny widok ogrodu, którego normalnie nie jesteśmy w stanie zauważyć. Jeśli zdecydujemy się na ustawienie w ogrodzie kilku luster, pomoże to zmienić zwykły ogród w niezwykłe miejsce. Specjaliści polecają, aby wybrać grube szklane tafle ze szlifowanymi krawędziami i tylną stroną zabezpieczoną farbą chlorokauczukową.

 

 

Gra kolorów

O urodzie ogrodu w bardzo dużej mierze decydują kolory. Wybierając rośliny do ogrodu warto pamiętać o kilku zasadach. Barwy ciepłe i jaskrawe (czerwień, pomarańcz czy żółć) sprawdzą się kiedy ogród wydaje się mało przytulny i duży. Zacienione zakamarki staną się jaśniejsze kiedy użyjesz barw chłodnych, w odcieniu błękitu, różu czy pasteli. Z przodu rabat sprawdzą się ciepłe kolory, a zimne na tyłach, co wizualnie pomoże poszerzyć przestrzeń. Mając zieloną bazę, ciągłą metamorfozę ogrodu może zapewnić zastosowanie na rabatkach roślin jednorocznych, które z biegiem sezonu będą się zmieniały. Do najpopularniejszych należą m. in. groszek pachnący, nasturcje, nagietki, słoneczniki, astry, cynie czy aksamitki.

 

 

 

Donice ogrodowe

Uroku kwiatom i ogrodowi dodadzą eleganckie i pomysłowe doniczki. Dodatkowo sprawią one, że aranżacja miejsca wypoczynku ożywi się i uatrakcyjni. Dzięki zmianie formy lub koloru donic możesz zmienić całą aranżację ogrodu. Zastosowanie donic sprawi, że nawet najmniejszy ogród może stać się ciekawą barwną kompozycją kwiatów. Na rynku dostępne są donice o różnych kształtach czy kolorach. Istotną rolę odgrywa także materiał, z jakiego są wykonane. Możemy wybierać pomiędzy donicami i skrzynkami wykonanymi z różnorodnych materiałów.

Polipropylen, technorattan, wiklina, drewno, terakota, beton - taka mnogość wariantów pozwala dopasować donice do każdego stylu i charakteru przestrzeni. Materiały te różnią się zarówno wyglądem jak i właściwościami, aby dobrze spełniały swoją funkcję, muszą być dostosowane do warunków panujących wokół. Donice wykonane z tworzywa, to najmodniejszy w ostatnich latach trend, szczególnie popularny w nowoczesnych aranżacjach ogrodów i tarasów. Ich urok tkwi w połączeniu oryginalnego designu z efektownym i odpornym na warunki atmosferyczne materiałem Są one dostępne w bardzo szerokiej palecie kolorów np. doniczki Cozies firmy Keter.

 

 

Oświetlenie w ogrodzie

Uroku i wyjątkowej atmosfery po zmroku dodadzą ogrodowi na pewno odpowiednio dobrane lampy ogrodowe. Wybranie lamp, które doskonale dopasują się do zielonego ogrodu, nie jest trudne. Na rynku dostępnych jest wiele propozycji takich jak: lampy ogrodowe solarne, które dobrze oświetlają ogrodowe ścieżki, modele montowane do elewacji, stojące o różnych wysokościach czy oprawy, które można umieścić w podłożu. Ciekawą, dostępną na rynku propozycją są reflektory do oczek wodnych, które pływają. Jeśli chcesz stworzyć nastrojowy klimat podczas wieczornych spotkań z przyjaciółmi można na drzewach lub werandzie powiesić łańcuchy świetlne z kolorowymi żarówkami.

 

 

Miejsce dla dzieci

Czasem metamorfoza ogrodu wiąże się z pojawianiem małych dzieci w rodzinie. Planując miejsce do zabaw dla dzieci, postaw przede wszystkim na ich bezpieczeństwo. Usytuuj kącik blisko okna, aby zawsze mieć dzieci w zasięgu wzroku. Postaraj się też, by przydomowy plac zabaw znalazł się jak najdalej od bramy lub furtki prowadzącej na ulicę. Wybierz przestrzeń doświetloną, ale taką która nie jest przez z cały dzień wystawiona na ostre słońce. Atrakcje w ogrodzie dostosuj do wieku maluchów. Dzieci w wieku przedszkolnym są coraz bardziej aktywne fizycznie, często potrzebują do zabawy większej przestrzeni, są ruchliwe i ciekawe świata. Dobrym pomysłem będzie zapewnienie w ogrodzie elementu, który pozwoli rozładować dziecięcą energię i da najmłodszym dużo radości. Zjeżdżalnia ogrodowa Boogie Slide, dzięki wytrzymałej konstrukcji zapewni dzieciom i ich przyjaciołom bezpieczną i radosną zabawę. Zjeżdżalnia doskonale sprawdzi się również jako ślizgawka do basenu dla najmłodszych, w którym pociechy mogą zaznać ochłody w upalne letnie popołudnia.

 

 

 

Meble ogrodowe – nowy wymiar ogrodu!

Meble ogrodowe są elementem, który całkowicie może odmienić charakter przestrzeni ogrodowej. Zanim jednak zdecydujemy jakie wybrać, powinniśmy zastanowić się nad miejscem, w którym chcemy je postawić. Czy będą one stały pod zadaszaniem, czy pod gołym niebem? To pozwoli na dobranie odpowiedniego materiału z którego powinny być one wykonane. Dobrze na otwartej przestrzeni sprawdzą się meble z tworzywa, które poza swoją funkcjonalnością nie wymagają konserwacji i łatwo utrzymać je w czystości. Mają one jeszcze jeden duży atut: są lekkie, co pozwoli w łatwy sposób zmienić ich miejsce, kiedy będziemy chcieli dokonać ponownych zmian w ogrodzie. Warto zainwestować w dobre jakościowo meble ogrodowe, które zapewnią wygodę i będziemy mogli cieszyć się nimi przez długie lata. Bardzo dobrze sprawdzi się zestaw Salta marki Keter, który odporny jest na działanie UV i warunki atmosferyczne.

 

 

Warto pamiętać, że zmiany w ogrodzie nie muszą być radykalne czy kosztowne. Wystarczy kilka elementów, pomalowanie ogrodzenia, dodanie ciekawych detali czy nadanie roślinom ciekawych kształtów, a wszystko to pozwoli stworzyć nowy i niepowtarzalny klimat ogrodu, którym będziemy się cieszyć podczas całego sezonu.

Produkty można nabyć na stronie www.curver.pl oraz www.keter.pl