Ogród

Wskażą Ci drogę w ciemności...

Tekst Nowodworski SP.J. • Zdjęcia Nowodworski

2012-10-22
Wskażą Ci drogę w ciemności...

Wskażą Ci drogę w ciemności, czyli jak oświetlić ogród i posesję

Delikatnie oświetlony nocą ogród, szczególnie latem, to tajemnicze i magiczne miejsce, zachęcające do chwili relaksu w otoczeniu natury. Dyskretne promienie światła sprawiają, że dom oraz jego otoczenie prezentują się majestatycznie, a ścieżki i schody nie toną w ciemności. W celu zapewnienia komfortu i ochrony domowników warto jest nieco rozproszyć mrok odpowiednimi lampami. Jakie oświetlenie jest niezbędne oraz gdzie umieścić poszczególne oprawy oświetleniowe?

Dom i posesja pogrążone nocą w ciemności to nie tylko mało zachęcające miejsce, ale również ryzyko nieszczęśliwych wypadków. By wieczorami zapewnić domownikom oraz odwiedzającym nas osobom bezpieczeństwo i łatwe poruszanie się po naszym ogrodzie, warto jest delikatnie je oświetlić. Uwzględniając w szczególności newralgiczne miejsca, takie jak główne ciągi komunikacyjne, podjazd do garażu, schody czy wejście do budynku. W tym wypadku funkcja użytkowa zewnętrznego oświetlenia zdecydowanie góruje nad dekoracyjną. Wobec tego, projektując świetlną oprawę terenu wokół domu, warto wybrać lampy, które oprócz pięknego, estetycznego wyglądu będą spełniały jak najwięcej praktycznych zadań. Jednocześnie należy pamiętać, że nie mogą one zakłócać naturalnej aranżacji ogrodu, a wręcz powinny wydobywać walory estetyczne całej posesji.




Gdy zapadnie zmrok


Dzięki umiejętnie dobranemu rodzajowi i wielkości zewnętrznych lamp, nie tylko stworzymy niezwykłą, prywatną oazę, ale również wpłyniemy na nasze bezpieczeństwo i zmniejszymy koszty oświetlenia terenu wokół domu. Lampy wolnostojące w formie prostego słupka lub przypominające kształtem miejskie latarnie, najlepiej sprawdzą się przy oświetleniu miejsc o dużej powierzchni, które muszą pozostać widoczne nawet nocą, jak np. podjazd do garażu lub wjazd na posesję. Innym rozwiązaniem może być również zamontowanie na ścianie wjazdowej do garażu kinkietów oświetlających z góry całą przestrzeń. Dobrze oświetlony podjazd osiągniemy również wykorzystując lampy najazdowe, które dzięki swoim małym rozmiarom oraz funkcji montażu w podłożu, pozwolą na oświetlenie nawet bardzo ciasnych obszarów i ułatwią życie zmotoryzowanym domownikom. Najazdowe lampki sprawdzą się również w przypadku ogrodów o dużej powierzchni, gdzie oprawy ogrodowe zamontowane na ścianie domu czy tarasie nie wystarczą do oświetlenia całego terenu. Te elementy oświetlenia subtelnie podkreślą linię alejek oraz ścieżek prowadzących do wejścia domu czy też ogrodowej altany. Jednym z miejsc, które dla większego komfortu nocą, wymagają zazwyczaj doświetlenia - są również schody. Do tego celu doskonale nadadzą się lampy natynkowe lub podtynkowe, umieszczone obok każdego stopnia, utorują. Nie zajmują one zbyt wiele miejsca, a jednocześnie spełniają swoje zadanie – delikatnie oświetlając przestrzeń, nie oślepiając przy tym intensywnym blaskiem. Ogrodowe lampy świetnie sprawdzają się również w roli dekoratorów – światło wydobywające się z dołu lub góry lamp, stworzy na ścianach światłocienie, podkreśli bryłę budynku oraz wykreuje kameralną atmosferę. 




Od zmierzchu do świtu


Ciekawy design i rodzaj lampy to jednak nie jedyne właściwości, na które należy zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie zewnętrzne. Istotne jest również to, z jakich materiałów są one wykonane oraz jaki jest ich stopień ochrony przed wnikaniem pyłu oraz wody, czyli tzw. IP. Jest to szczególnie ważne, gdyż umieszczenie na zewnątrz budynku, często na otwartej, niezadaszonej przestrzeni powoduje, że tego typu oprawy są szczególnie narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. 

Dobrze sprawdzają się w tych warunkach elementy wykonane z aluminium lub stali cynkowanej oraz szkła – materiałów niepoddających się łatwo korozji. W przypadku stopnia ochrony IP dobrze, aby nie było ono niższe niż IP 44, a najlepiej gdyby równało się IP 65, dając w ten sposób wystarczającą ochronę przed całkowitym wnikaniem pyłu oraz strumieniem wody. Pod uwagę musimy wziąć również koszty eksploatacji.




Lampy zewnętrzne zazwyczaj wykorzystywane są przez wiele godzin nocnych, stąd warto jest zainwestować w rozwiązania, które obniżą nasze rachunki. Jedną z propozycji są nowoczesne oprawy oświetleniowe typu LED (Light Emitting Diode), czyli półprzewodnikowe źródło światła, które charakteryzuje się trzema podstawowymi cechami – niewielkimi rozmiarami, wysoką sprawnością oraz długą żywotnością. Diody generują bowiem nawet do 100 000 godzin pracy, a przeciętnie od 50 000 do 70 000 godzin, co w domowych warunkach użytkowania daje ponad dwudziestoletnią żywotność. W ten sposób nie tylko będziemy mogli komfortowo odpoczywać na świeżym powietrzu, ale i aktywnie przyczyniać się do troski o środowisko. Ogród i dom rozświetlony promieniami słońca za dnia przyciąga domowników, niestety po zmroku ukryte w ciemności przestrzenie nie zachęcają do odwiedzin. Zewnętrzne lampy pomogą oswoić mrok i jednocześnie zapewnić wieczorne bezpieczeństwo.