Ogród

Pielęgnacja zieleni

Zakładanie trawnika

Tekst Karolina Miszczuk • Zdjęcia shutterstock

2016-05-24
Zakładanie trawnika

Zakładanie trawnika nie jest trudnym doświadczeniem. Wystarczy niewiele wysiłku, by podwórko i ogród prezentowały się schludnie, czysto, pięknie. kilka narzędzi, trochę pracy i gotowe! Trawnik założony. Szybkość wzrostu trawy gwarantuje niemal natychmiastowe efekty, którymi, przy odpowiedniej pielęgnacji zielonego kobierca, możemy cieszyć się przez lata. Botanicy oraz projektanci zieleni jako definicję trawnika podają następujące wyjaśnienie: „trawnik to zespół powiązanych ze sobą systemem korzeniowym traw pospolitych różnego rodzaju, wykorzystywany w celach ozdobnych w parkach, ogrodach, a także przydomowych ogródkach. strzyżony systematycznie na niewielkiej wysokości w celu wytworzenia maksymalnej jednorodności i uniknięcia wytworzenia się kwiatostanów.”

 

Rozpoczęcie zakładania trawnika implikuje przygotowanie gleby, a to rozpoczyna się od jej przekopania. Gdy mamy do przekopania znaczną powierzchnię, należy zaopatrzyć się w glebogryzarkę. Możemy ją wypożyczyć w specjalnych wypożyczalniach lub zakupić, gdy będzie dla nas przydatna także w innych sytuacjach. Natomiast niewielkie fragmenty posesji, które przygotowujemy do zasiania trawnikiem, możemy swobodnie przygotować za pomocą szpadla i wideł. Głębokość, jaką należy poruszyć, spulchnić oraz przygotować to 25-30 cm wierzchniej warstwy. Samo przekopanie to jednak tylko część czynności niezbędnych do prawidłowego przygotowania gleby: w drugiej kolejności należy pozbyć się wszystkich chwastów, a w szczególności perzu i innych chwastów trwałych. Należy również zwrócić uwagę na kamienie, ewentualne szkło, korzenie – późniejsze użycie kosiarki na trawniku może skutkować jej uszkodzeniem poprzez takie przeszkody lub nawet doprowadzić do wypadku.

 

Następnym krokiem przy zakładaniu trawnika jest oddzielenie rabatek z kwiatami od trawnika. Aby odpowiednio wykonać tę czynność, a przy okazji osiągnąć estetyczny efekt, możemy zaopatrzyć się w roll-border, który zgrabnie podzieli ogród na dwie części i zapobiegnie rozrastaniu się trawy na rabatce.

 

zakładanie trawnika

 

Krokiem niezbędnym przy zakładaniu trawnika jest sprawdzenie kwasowości gleby. Czynność tę możemy zlecić w stacji chemiczno-rolniczej czy Państwowym Inspektoracie Ochrony Roślin lub wykonać ją samodzielnie za pomocą dostępnych w sklepach ogrodniczych kwasomierzy. Badanie to jest konieczne przy doborze odpowiedniego nawozu. Optymalny odczyn podłoża dla trawnika to pH równe 5,5–6,5. Jeśli jest ono niższe, należy dodatkowo zastosować nawóz wapniowy, natomiast na glebach o pH 7,0–8,0 – nawóz zakwaszający. Po około 2 tygodniach od zastosowania nawozów podłoże jest gotowe pod zasiew.

 

Przed zakupem odpowiedniej mieszanki nasion traw należy gruntownie przemyśleć jakie będzie przeznaczenie trawnika. Połacie czysto dekoracyjne wymagają innego rodzaju trawy niż części ogrodu intensywnie eksploatowane rekreacyjnie czy przeznaczone do uprawiania sportu. Uwzględnienie tych potrzeb przed wyprawą do sklepu pozwoli na uniknięcie komplikacji z zakupem nasion. Na opakowaniu mieszanki traw powinniśmy odszukać informacji o posiadanym Świadectwie Kwalifikacji, które szczegółowo określa skład mieszanki, a także zdolności kiełkowania poszczególnych odmian i dacie ważności mieszanki nasion. Na opakowaniu jest również podany zestaw zaleceń producentów dotyczący gęstości i sposobu wysiewu. Najlepszym termin siewu to okres wiosenno-letni. Istotny przy sianiu trawy jest również dobór odpowiedniego dnia pod względem aury: powinien to być dzień bezwietrzny. Gdy siejemy ręcznie, pamiętać powinniśmy o technikach wysiewu, utrzymywaniu odpowiedniego zagęszczenia i rozmieszczenia nasion. Usprawnienie pracy może nam zagwarantować siewnik. Po wysianiu nasion należy przykryć wszystko warstwą ziemi o grubości około 1 cm.

 

trawa z rolki

 

Wraz ze wzrostem trawy, maleje zapotrzebowanie trawnika na nawadnianie. Najwięcej wody wymaga młody trawnik, którego powierzchnia powinna być stale wilgotna. Najlepszą porą dnia na podlewanie trawy jest ranek lub wieczór. Ze względu na duże parowanie, odradza się podlewanie trawy w ciągu dnia. Niepodlany młody trawnik może szybko wyschnąć, a w najlepszym przypadku nastąpi spłycenie systemu korzeniowego trawnika i osłabienie trawy. Również przy nawadnianiu trawnika warto się wspomóc specjalistycznymi urządzeniami, jako że ludzkie oko i ręka bywają czasem zawodne, a trawa podlana wężem ogrodowym może w jednym miejscu być lekko wyschnięta, a w innym wręcz zgniła ze względu na zbyt dużą ilość wody. Pomocne okazują się zraszacze wahadłowe, pulsacyjne, rotacyjne czy całe systemy nawadniania, które będą pracować również wtedy, gdy wyjedziemy na dłuższy okres czasu.

 

Koszenie to zabieg pielęgnacyjny, który utrzymuje trawnik w dobrej kondycji. Podobnie jak podlewanie, także koszenie najlepiej wykonywać rano lub wieczorem. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które sprawdzą się w poszczególnych częściach trawnika. Do małych powierzchni możemy użyć kosiarki elektrycznej. Liczyć się natomiast należy z tym, że kabel elektryczny nie będzie nam ułatwiał zadania. Trudno dostępne miejsca, jak na przykład te przy płotach, rabatach i wokół drzew, możemy łatwo wykosić za pomocą akumulatorowych nożyc do trawy lub podkaszarek. Do dużych areałów najlepiej stosować kosiarkę spalinową, a do wysokiej trawy, zarośli czy chwastów – kosę spalinową. Niezależnie od wielkości oraz kształtu ogrodu, możemy również posłużyć się tzw. robotami koszącymi, czyli kosiarkami automatycznymi. Oprócz równo ściętego trawnika, uzyskamy możliwość zaprogramowania czasu i pory koszenia. Ze względu na fakt, że można używać ich niemal codziennie, nasz trawnik będzie nienagannie przystrzyżony. Sama kosiarka ma możliwość wielokrotnego ładowania, a duża częstotliwość ścinania powoduje drobne pocięcie źdźbeł trawy, które w efekcie rozkładają się jako bionawóz dla trawnika. Odejmuje nam to pracy, bo nie musimy zbierać ściętej trawy czy opróżniać pojemnika, który ją zbiera. Na rynku dostępne są dwa rodzaje kosiarek automatycznych: do 400 m2 i powyżej 400 m2. Pierwszy rodzaj kosiarek porusza się po trawniku według losowo wybranej ścieżki. Ich praca powinna być kontrolowana, a poziom naładowania akumulatora regularnie sprawdzany. Drugi rodzaj kosiarek może pracować cały dzień bez ingerencji człowieka. Urządzenia te poruszają się ruchem spiralnym, a także docierają do najbardziej niedostępnych miejsc trawnika.

 

pielęgnacja trawnika

 

Nawożenie jest kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pomoże nam w utrzymaniu nienagannego trawnika. Zaleca się nawożenie trawnika pięć razy w ciągu okresu wegetacyjnego, po skoszeniu i zgrabieniu trawy. Jest to również pora na usuwanie chwastów. Możemy wykonywać tę czynność w sposób mechaniczny – ręcznie wyrywając chwasty – lub chemicznie – stosując herbicydy (środki do zwalczania chwastów). Pozbycie się mchu z trawnika umożliwią specjalistyczne preparaty. Inną czynnością, która sprawi, iż nasz trawnik będzie piękny, jest wałowanie. Za pomocą walca dociskamy korzenie trawy do podłoża. Nie powinno się wałować na glebach ciężkich oraz gliniastych, gdyż osłabi to trawę, zamiast ją wzmocnić. Wałowanie sprzyja rozkrzewianiu się trawy. Istotne jest, aby wykonywać je 2–3 dni przed i po pierwszym koszeniu.