Ogród

Zieleń przez 365 dni w roku

Tekst Urszula Sowińska

2013-12-10
Zieleń przez 365 dni w roku

Dzięki przeszklonemu dachowi ogrodu zimowego za dnia można cieszyć się w nim naturalnym światłem, zaś nocą podziwiać gwiazdy. Jedni cenią sobie minimalizm i prostotę wykonania, drudzy zaś - barokowy przepych. Ogród zimowy dostępny w ofercie specjalistycznych firm spełnia wiele funkcji. Może być ostoją i oazą różnorodnych kwitnących roślin, pomimo mroźnej aury panującej za oknem. Oranżeria może również stanowić centrum domowego życia, przyciągając domowników wygodnymi siedziskami, wspaniałym otoczeniem i nastrojowym oświetleniem. To pomieszczenie, które skupi rodzinę przy wspólnych posiłkach.

Jak urządzić całoroczną zieleń w domu? 
Podstawą dla konstrukcji ogrodu zimowego można wykorzystać istniejący taras, pod warunkiem, że jest on w dobrym stanie technicznym. Co zrobić, gdy nie mamy solidnego tarasu? – Taras można zbudować samemu od podstaw lub powierzyć jego wykonanie specjalistom. Najlepiej jest, kiedy będzie on sięgał poniżej poziomu przemarzania gruntu, w zależności od głębokości od około 100 do 120 centymetrów. Ławy fundamentowe najlepiej wykonać z betonu klasy B15. Wykop pod fundament trzeba wyłożyć folią budowlaną tak, aby zapobiec ucieczce wody zarobowej z zaprawy do gruntu. Gotowy fundament należy również zaizolować specjalną zaprawą. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, by powierzchnie kątów wewnętrznych i zewnętrznych były pokryte zaprawą. Ważne jest, aby z wytyczonego fundamentem obrysu tarasu usunąć humus, choć nie zawsze jest to konieczne. Wgłębienie trzeba zasypać piaskiem, na którym powinna znaleźć się pięciocentymetrowa warstwa żwiru. Kolejno pod fundament wylewamy warstwę betonu, po czym układamy izolacją z papy bitumicznej. Aby wzmocnić izolację, umieszczamy gruby, 10-centymetrowy styropian. Na niej należy rozłożyć folię budowlaną o grubości 0,1 mm, wywiniętą od strony domu na ścianę. Przy ścianie należy wcześniej zastosować dylatacje przyścienne w postaci taśmy dylatacyjnej lub przyklejonych cienkich pasków styropianu. Jeżeli chcemy w naszym ogrodzie zimowym zainstalować ogrzewanie podłogowe, możemy zamontować ogrzewanie elektryczne. Na tarasie najlepiej sprawdza się jednolita w strukturze płytka ceramiczna gres. Szyby w naszej oranżerii muszą zapewnić odpowiednią termoizolacyjność, spełniać warunki bezpieczeństwa i być wytrzymałe na obciążenia. Najczęściej używa się podwójnej termoizolacji szyb zespolonych, wypełnionych gazem szlachetnym. Górne szyby oranżerii powinny być wykonane ze szkła hartowanego. Doskonale sprawdzi się to przy uderzeniach gradu. Natomiast dolne szyby pomieszczenia (wytrzymałe na uderzenia), powinny być wykonane ze szkła powlekanego. Dzięki szybom zapewnimy izolacyjność termiczną i szczelność na przenikanie wody opadowej i wiatru. Całoroczne ogrody nie mogą być montowane na balkonach, ponieważ potrzebują solidnych fundamentów i mocnego połączenia ze ścianą. 

 

Konstrukcja nośna ogrodu zimowego musi być sztywna i wytrzymała. Najczęściej wykonuje się ją z materiałów takich jak PCV i aluminium. Konstrukcje aluminiowe są trwałe i zapewniają doskonałą szczelność. Aluminium jest materiałem o słabej izolacyjności cieplnej a w przypadku konstrukcji przeznaczonej do ogrodów ogrzewanych konieczne jest stosowane profili izolowanych przekładkami termoizolacyjnymi. Przy produkcji szkieletu z polichlorku winylu stosuje się profile wielokomorowe. Ponieważ PCV jest materiałem o niewielkiej sztywności, wówczas konieczne jest wzmocnienie profili stalowymi kształtownikami, które zapobiegają odkształceniu całej konstrukcji oranżerii. Warto wiedzieć, że profili PCV nie powinno się używać do wykonania szkieletów o dużych rozmiarach. Aby w lecie temperatura w ogrodzie zimowym utrzymywała się na dobrym, komfortowym poziomie (niższa o 50 niżeli na zewnątrz), konieczna jest dobra wentylacja. Najlepiej, kiedy mamy zamontowane wywietrzniki w ścianach dla powietrza nawiewnego i w dachu do powietrza wywiewnego. Przy takim zabiegu powietrze z zewnątrz wpływa do wewnątrz szklarni i wzdłuż dachu ogrzanie uchodzi przez wywietrznik dachowy na zewnątrz. Klimatyzacja ogrodu zimowego i swobodny przepływ powietrza odgrywają ważną rolę. Wiosna i jesień są porami roku, w których nadmiar ciepła ze szklarni jest odprowadzany do pomieszczeń mieszkalnych. Wówczas można poprawić bilans energetyczny domu. Materiały wykazujące się zdolnością zatrzymywania ciepła, ( jak cegła, kamień i ziemia), są idealnymi regulatorami temperatury i służą oszczędności energii. Utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza wewnątrz oranżerii osiąga się przez naturalne doprowadzenie chłodniejszego powietrza w dolnej części pomieszczenia. Jednym ze sposobów na odprowadzenie zbyt ciepłego powietrza są okna dachowe, spełniające doskonałą funkcję wyrównującą temperaturę ogrodu. Ogród zimowy to nic innego jak szklany pokój dobudowany do twojego domu, który zazwyczaj pełni dodatkową funkcję przestrzeni mieszkalnej szczególnie w letnich miesiącach. Wybudowanie oranżerii jest oszczędnym i prostym sposobem na zwiększenie powierzchni mieszkalnej domu. Można zaaranżować sobie przejście z domu, na zewnątrz ogrodu z wykorzystaniem tego pomieszczenia jako jadalni. 

 

Niespełna kilka lat temu zimowe ogrody były znane jako elementy architektoniczne pałaców czy willi. Obecnie pojawiają się nie tylko przy budowie luksusowych domów, ale także przy skromnych, małych jednorodzinnych domach. Wbrew pozorom ogrody zimowe pełnią bardzo praktyczną funkcję. Przeszklona konstrukcja przylegająca do ściany działa jako bufor cieplny, mianowicie w zimie pozyskuje i magazynuje ciepło, a latem nie dopuszcza do przegrzania budynku. Oranżeria jest dodatkową barierą przed wiatrem, deszczem i kurzem. Zwiększa akustykę i wygłusza hałasy dochodzące z zewnątrz. Ogrzewany ogród jest świetnym sposobem na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Znakomitym luksusem będzie możliwość przebywania przez cały rok w pomieszczeniu wypełnionym słońcem i ciepłem. Decydując się na ogród zimowy, należy określić funkcje, jakie ma spełniać. Od tego zależy z jakich materiałów powinien być wykonany oraz w jaki sposób ma być on połączony z budynkiem mieszkalnym. Całoroczna temperatura w oranżerii nie powinna spaść poniżej 100C a utrzymać się na poziomie 150C-200C. Pomieszczenie przeznaczone bądź wybudowane na oranżerię powinno spełniać odpowiednią rolę lokalizacyjną. Można uznać, iż niezależnie od stron świata najpiękniej, a co za tym idzie, najpraktyczniej spełnia się ogród umieszczony na elewacji od strony ogrodu. Odpowiednie rozmieszczenie ogrodu względem stron świata ma ścisły związek z nasłonecznieniem oranżerii, co wpływa na panujące w nim warunki. Najodpowiedniejszym wyjściem jest oranżeria usytuowana na ścianie południowej naszego domu. Jest to pełne wykorzystanie działania ogrodu zimowego jako bufora cieplnego. Ogrody wschodnie są zbyt nasłonecznione tylko w godzinach porannych, a po południu nie jest już tak narażona na intensywne naświetlenie. Taki kontakt ze słońcem doskonale sprawdza się w ogrodach wykorzystywanych jako typowe pomieszczenie domowe.

 

Oranżerie dobudowane na ścianie północnej domu są najsłabiej oświetlone. Niewielka ilość energii słonecznej nie ma wpływu na bilanse energetyczne budynku i również nie zapewnia odpowiednich pokładów energii. W tak przygotowanych warunkach doskonale będą się czuć rośliny rosnące w klimacie śródziemnomorskim, które w zimie przechodzą w stan spoczynku. Jednymi z popularniejszych roślin obecnych w oranżeriach są palmy, daktylowce czy kokosy. Ponadto pięknie w zimowej aurze ciepłej oranżerii prezentują się aukuba japońska, eukaliptus i mirt. Nie można tutaj zapomnieć o roślinach cytrusowych, które ucieszą oko nie tylko kwiatami, ale również żółtymi i pomarańczowymi owocami. Polecane są: cytryna „Meyera”, pomarańcza gorzka, mandarynka i kumkwat. Najwdzięczniejsze są również storczyki. Jeśli jesteśmy zdecydowani na odrobinę luksusu w naszym domu, to oranżeria bez wątpienia jest realizacją naturalnej, egzotycznej zieleni nawet w środku mroźnej zimy. To właśnie za sprawą roślinności poranna kawa smakuje lepiej, a wieczorna kolacja może zyskać na romantycznej aranżacji.