Ogród

Zielone tarasy

Tekst Joanna Surowiec • Zdjęcia S. Tomszak www.ogrodytomszak.pl

2012-08-13
Zielone tarasy

Myśląc o ogrodach, niemal zawsze nasuwa nam się obraz okazałego domu z pięknym, wypielęgnowanym ogrodem. Nie każdy jednak ma takie możliwości. Dla osób, które nie dysponują odpowiednią działką, a bardzo by chciały obcować na co dzień z zielenią i pięknymi roślinami, proponujemy zielone tarasy.

 


Obecnie budownictwo daje nam już takie możliwości .Wystarczy większy balkon czy taras, aby przenieść fragment ogrodu do siebie. Na rynku dostępnych mamy bardzo dużo roślin, które możemy swobodnie przesadzać do doniczek.

Najczęściej wybierane są do tych celów iglaki, ze względu na piękną zieleń przez cały rok.

Dodatkowo możemy urozmaicić taki zielony pejzaż barwami czerwieni klonu, kwiatami hortensji lub wieloma innymi liściastymi bądź cebulowymi roślinami.

Jakie rośliny sadzić na naszym balkonie lub tarasie? Otóż wszystko zależy od stanowiska i preferencji, jednak najkorzystniejsze są zestawienia roślin iglastych z liściastymi. Będziemy mogli się cieszyć zielenią cały sezon. Na rynku dostępny mamy szeroki wachlarz odmian, występujących w najróżniejszych barwach igieł: od jasnożółtych żywotników, aż po ciemną zieleń cisów lub choin. Iglaki na naszym balkonie mogą występować solo, a także w kompozycjach. Można łączyć różne formy krzewów: kolumnowe, kuliste, stożkowe czy rozłożyste. Ciekawie będą wyglądać również w zestawieniu z niewielkimi bylinami. Dzięki nim, można doskonale wypełnić przestrzeń pomiędzy krzewami. Wybierając iglaki na balkon, warto zwrócić uwagę na poniższe gatunki: żywotnik zachodni 'Smaragd', sosna górska 'Humpy', sosna górska 'Winter Gold', jałowiec pospolity 'Suecica Nana', świerk biały 'Conica', cyprysik groszkowy 'Filifera Nana', jałowiec łuskowaty 'Blue Star'.

 


Pamiętajmy jednak, że nawet mały ogród wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby ustrzec nasze rośliny przed chorobami oraz szkodnikami.

Najskuteczniejszą ochroną jest oczywiście zapobieganie, dlatego warto jak najczęściej obserwować nasze rośliny. Po raz pierwszy uważnie przyjrzyjmy się naszej roślinie już przy zakupie, czy nie jest porażona przez choroby i szkodniki. Warto także zwrócić uwagę na prawidłowo wykonywane zabiegi pielęgnacyjne oraz dokonywać prewencyjnych oprysków ekologicznymi środkami, na bazie oleju parafinowego. W znacznym stopniu zmniejszy to prawdopodobieństwo rozwoju pasożytów. Takie opryski należy wykonywać wczesną wiosną przy temperaturze 6 - 8 stopni.
Także drzewa i krzewy iglaste często atakowane są przez choroby grzybowe. Można wówczas użyć naturalnych środków, zdarza się jednak, iż niezbędne jest zastosowanie środków chemicznych. Trzeba pamiętać, że jeden oprysk zwykle nie wystarcza, konieczne jest powtarzanie tego zabiegu oraz stosowanie preparatów zamiennych. Oczywiście ilość zabiegów zależy od stopnia porażenia rośliny.

Obecność szkodników na iglakach sygnalizowane jest przez pojawienie się workowych wydzielin, często przypominających drobne kłaczki waty u nasady igieł, bądź owalnych wypukłych tarczek. Roślina nadmiernie żółknie, opadają jej igły i dochodzi do zahamowania wzrostu. Porażone części roślin należy wyciąć oraz spalić, a następnie wykonać oprysk chemiczny.

Jeżeli chodzi o choroby grzybowe, najczęściej do czynienia mamy z fytoftorozą - objawia się ona zahamowaniem wzrostu, a następnie miejscową zmianą zabarwienia pędów, które wyglądają jakby były przypalone. W przypadku innych chorób grzybowych najczęstszym objawem są skupiska żółtych lub jasnych, obumarłych końcówek pędów. We wstępnej fazie wystarczą opryski środkami chemicznymi, ale w przypadku silnego porażenia konieczne jest wcześniejsze usunięcie zainfekowanej części rośliny.


 


W celu podkreślenia wyglądu roślin zdobiących, warto wybrać odpowiednią donicę. Należy zadbać o to, by pasowała do stylu naszego domu czy mieszkania. Rynek oferuje nam szeroki wybór kształtów, barw oraz tworzyw: ceramikę, drewno, plastik, metal czy rattan. W donicach ceramicznych, utrzymanych w kolorystyce kamienia, bardzo atrakcyjnie będą prezentować się rośliny zielone. Natomiast w donicach ocynkowanych można posadzić zioła. Najbardziej uniwersalne pojemniki są jednobarwne o prostych kształtach, które idealnie będą komponować się niemal z każdym zestawieniem. Pamiętajmy, iż pojemniki wystawiane na zewnątrz powinny być odporne na czynniki atmosferyczne, takie jak: wilgoć, mróz czy promieniowanie UV. Musimy wziąć pod uwagę, że wąskie, lekkie i wysokie doniczki mogą być łatwo przewrócone przez wiatr, dlatego warto zwrócić uwagę na ich gabaryty.