Ogród

Rośliny

Zioła w ogrodzie

Tekst Agnieszka Brodacka-Hordejuk • Zdjęcia shutterstock

2017-04-10
Zioła w ogrodzie

Samodzielnie wyhodowane w ogrodzie zioła świeża kolendra, rozmaryn, koperek czy mięta prosto z krzaczka – nie muszą być wyłącznie marzeniem. Oprócz uprawiania ziół w doniczkach na balkonie czy kuchennym parapecie, możemy również zasadzić je na rabatce. Najpopularniejsze i łatwe w uprawie są szczypiorek, pietruszka naciowa i wspomniany koperek. To także rośliny, bez których duża część potraw straciłaby swój niepowtarzalny smak.


Warto uprawiać zioła w ogrodzie, bowiem nie tylko urozmaicą nasze kulinarne eksperymenty, ale również ozdobią przydomowy zieleniec. Do tego typu roślin należą: tymianek, szałwia, bazylia, estragon czy oregano.

To, jakie gatunki ziół znajdą się w naszym ogrodzie, zależy głównie od rodzaju podłoża. Gleba przepuszczalna i niezbyt żyzna będzie odpowiednia dla ziół typu: pietruszka, koper, kminek, kolendra czy ogórecznik. Wysiewa się je prosto do gruntu w przeciwieństwie do tych, które należy sadzić z rozsadów. Z kolei do tej grupy należą między innymi: bazylia, majeranek, anyż, cząber. Popularny i aromatyczny rozmaryn jest natomiast rośliną typowo doniczkową, gdyż źle znosi przymrozki oraz niższe, nocne temperatury.

rozmaryn w ogrodzie

W przypadku siewu lub rozsadzania ziół w ogrodzie również powinniśmy kierować się porą roku. Już od marca, po odmarznięciu ziemi, możemy wysadzać sadzonki melisy, chrzanu i lubczyku. Przy tej ostatniej roślinie należy pamiętać o dużym zapasie miejsca: lubczyk rozrasta się do znacznych rozmiarów i może osiągnąć nawet dwa metry wysokości.

Od kwietnia możemy wysiewać i sadzić już większość wytrzymałych ziół, a w ciągu dnia wystawiać na zewnątrz rozmaryn.

Szczypiorek natomiast, jeśli hodujemy go w doniczce, możemy trzymać na balkonie przez cały rok. Jeżeli decydujemy się na sadzenie szczypioru do gruntu, warto to zrobić nawet w czerwcu. Liście szczypioru można bowiem zbierać niezależnie od daty posadzenia: zarówno te młode, jak i te, na których wykształcił się już kwiat.

Zbiory ziół trwają cały sezon. Jest to związane z ich stosunkowo szybkim wzrostem. Przycinanie ziół w ogrodzie należy rozpocząć zanim na ich pędach pojawią się kwiaty. Pozwoli to nie tylko uzyskać idealne do dalszej obróbki fragmenty roślin, ale również spowoduje lepsze rozkrzewienie sadzonek. W zielnikach kuchennych jest wiele roślin, które należy zbierać na bieżąco. Nawet codziennie możemy uszczykiwać wierzchołki pędowe pietruszki, szałwii, bazylii, estragonu, melisy, mięty, tymianku czy oregano.

Według ogrodników i pasjonatów zielarstwa najlepiej zbierać zioła przed południem, zaraz po wyschnięciu porannej rosy. Dzięki temu po wysuszeniu zachowają one niebywały aromat, który w tym czasie jest najintensywniejszy.

Wspomniany wcześniej okres przed kwitnieniem to najlepszy moment na zbiory ziół ze względu na to, że w tym czasie gromadzi się w ich liściach najwięcej cennych składników. Przykładem, który nieco odchodzi od tej reguły jest majeranek. Zbiera się go tuż po ukazaniu się pierwszych pąków kwiatowych, a następnie suszy.

 

bazylia w ogrodzie


Lipiec jest momentem, gdy rozpoczynamy zbiory ziół, których nasion używamy w kuchni. Są to m. in. anyż, kminek, kolendra, biedrzeniec. Zakończenie zbiorów tych ziół przypada na sierpień.

Najlepsze do codziennego stosowania są świeże zioła ogrodowe. Ich wadą jednak jest fakt, że zebrane – po dłuższym czasie nie nadają się do niczego. Warto zatem je zakonserwować. Zioła najlepiej przechowuje się zasuszone – w tej formie najdłużej zachowują swój smak i zapach. Po zebraniu gałązek oraz związaniu ich po kilka sztuk w pęczki, należy je zawiesić łodygami do góry w przewiewnym, ocienionym miejscu (np. na strychu). Rozwiązaniem odpowiednim dla osób, które nie mają dostępu do strychu, jest suszenie ziół w otwartym piekarniku w temperaturze do 50ºC. Suszyć możemy także korzenie roślin. Zioła warto przechowywać w szczelnie zamkniętych ciemnych pojemnikach.

Część ziół najkorzystniej będzie zamrozić. Do takich należą pietruszka naciowa, koperek, szczypiorek. Dzięki takiej obróbce termicznej najlepiej zachowują smak i zapach, a przy tym cenne składniki. Dodatkowo, zamrożone zioła po wrzuceniu do potrawy wyglądają niemal jak świeże. Mrożenie należy również do najprostszych metod: opłukane i osuszone gałązki lub posiekane liście należy umieścić w torebkach foliowych bądź w pojemniku plastikowym, a następnie zamrozić.

Warto również przemyśleć konserwację w occie lub oleju. Stosując tę metodę, należy opłukać i osuszyć zioła, a następnie włożyć do butelki zalanej octem lub oliwą o temperaturze pokojowej. Naczynie odstawiamy na dwa tygodnie i co jakiś czas wstrząsamy mieszanką. Po 14 dniach przecedzamy, a otrzymaną substancję o aromacie ziół dodajemy do sałatek, sosów czy marynat.

uprawa ziół w ogrodzie

Świeże zioła ogrodowe, wbrew ogólnemu przekonaniu, że „co za dużo, to niezdrowo”, możemy dodawać do niemal każdej potrawy. Dzięki temu otrzymamy bogaty smak, aromat oraz wysoką wartość dania.

Mleko i jego przetwory: dodanie drobno posiekanego koperku czy mięty spowoduje, że otrzymamy orzeźwiający napój.

Twaróg: posiekany szczypiorek, koper czy bazylia nadadzą twarożkowi wyrazistość i niezwykły aromat.

Masło: posiekana bazylia czy oregano będą ciekawym uzupełnieniem masła dodawanego do smażonych pomidorów lub grzanek z czosnkiem.

Poza tymi zastosowaniami, ziół używamy także do potraw mięsnych, sosów, farszy, gulaszy, zup, duszonych warzyw, ryb. Stanowią więc one niezastąpiony dodatek w kuchni.