Wnętrza

7 poty na zdrowie

Tekst Grzegorz Zabiegły

2012-10-17
7 poty na zdrowie
W obecnych czasach ludzie coraz większą wagę przykładają do zdrowego trybu życia. Widać to bardzo dobrze, jeśli popatrzymy na ilość powstających w naszym kraju ośrodków SPA oraz klubów fitness. Dużą popularnością wśród klientów indywidualnych cieszą się również własne strefy relaksu w ich prywatnych domach. Jednym z podstawowych produktów, które znajdują tam zastosowanie są sauny. Rośnie świadomość naszego społeczeństwa na temat dobroczynnego wpływu klimatu tych pomieszczeń na nasz organizm.




Największą popularnością cieszą się sauny fińskie, często nazywane suchymi. Nazwa ta wzięła się od warunków panujących w takiej saunie. Charakteryzują się one niską wilgotnością (około 10%) oraz wysoką temperaturą, dochodzącą w najwyższych partiach pomieszczenia do 110°C. Sauny te wykonywane są z drewna. Odnajdują tu zastosowanie: świerk skandynawski, osika syberyjska, cedr kanadyjski, czy jodła kanadyjska. Wszystkie spełniają określone wymagania, niezbędne do zastosowania w budowie sauny. Drzewa różnią się kolorystycznie oraz cenowo. Najczęściej klient dokonuje wyboru rodzaju drewna, kierując się jego barwą, co pozwala dopasować saunę do wystroju pomieszczenia, w którym zostanie zainstalowana.

Istnieją dwa sposoby montażu sauny. Jednym z nich jest przygotowanie przez inwestora pomieszczenia z otworem drzwiowym. Wtedy firma wykonująca sauny zabudowuje je od środka odpowiednią konstrukcją, a w otworze drzwiowym umieszcza drzwi przeznaczone do tego typu pomieszczeń (najczęściej szklane). Drugim wariantem jest zabudowanie sauny wolnostojącej w większym pomieszczeniu. Generalnie większość firm na naszym rynku oferuje oba sposoby montażu.




Ściany sauny wykonywane są jako stabilna konstrukcja, w której stosuje się izolację termiczną oraz przeciwwilgociową. Całość jest oparta na stabilnej podstawie. Jak już zostało wspomniane wcześniej, drzwi do sauny są wykonywane najczęściej ze szkła. Zastosowanie ma tu szkło hartowane o grubości 6-8 mm. Ławy wykonywane są z tzw. „zimnego” drewna- czyli takiego, które nie absorbuje ciepła panującego wewnątrz pomieszczenia, co pozwala użytkownikowi siadać na nich bez obawy przed poparzeniem. Głównie stosuje się tutaj następujące materiały: abachi, osika, lipa.


Sercem sauny jest piec. Wybór tego urządzenia pozostawia duże pole do popisu. Na rynku dostępna jest bowiem cała gama produktów. Głównie są to piece elektryczne. Choć sporym zainteresowaniem cieszą się również modele opalane drzewem. Przy doborze pieca przyjmuje się zasadę, że na 1m3 kubatury sauny przyjmujemy 1 kW mocy pieca, a więc w saunie o wymiarach 2x2 m i wysokości 2 m, należy zastosować piec o mocy 8-9kW. Planując budowę sauny najlepiej przewidzieć doprowadzenie zasilania 400V już na etapie wykonywania instalacji.




Drugim ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyposażeniu sauny, jest sterownik do pieca. Jest to element montowany na zewnątrz, umożliwiający ustawienie parametrów urządzenia. Mimo, że na rynku dostępne są modele ze sterowaniem w postaci pokręteł na obudowie pieca, większość klientów wybiera opcję sterowania zewnętrznego, ze względu na wygodę i większą ilość dostępnych funkcji.

Pozostałymi, podstawowymi akcesoriami używanymi w saunie są między innymi: cebrzyk, chochla do polewania kamieni, klepsydra oraz termo higrometr - najczęściej są one zawarte w standardowym wyposażeniu.

Oprócz podstawowych akcesoriów istnieje cała gama dodatkowych produktów, które pozwalają na stworzenie niepowtarzalnego klimatu w saunie. Mowa tutaj, np. o oświetleniu światłowodowym w suficie, oświetleniu zaparciowym oraz LED. Produkty te spełniają funkcję, coraz bardziej popularnej, koloroterapii.




Dla osób, które nie lubią tak ekstremalnych warunków, panujących w saunie, istnieje opcja zastosowania pieca z wytwornicą pary. Pozwala on przy niższej temperaturze osiągnąć wilgotność rzędu 50%. Są to łagodniejsze warunki, a duża grupa osób wybiera właśnie takie parametry.

Dużą popularnością na naszym rynku zaczynają cieszyć się również sauny infrared. Są one wykonane w podobnej konstrukcji jak sauny fińskie. Charakterystyczną różnicą jest to, że nie posiadają pieca, a nagrzewanie odbywa się dzięki zainstalowanym promiennikom podczerwieni. Do wyboru mamy kilka rodzajów tych urządzeń. Na uwagę zasługują promienniki ceramiczne oraz kwarcowe. Te pierwsze są najbardziej popularne, emitujące wyselekcjonowane spektrum IR-B, IR-C: od 2μm do 10μm. Energia przenika przez naskórek do skóry właściwej, graniczącej z tkanką podskórną - tłuszczową. Drugim rodzajem są kwarcowe profesjonalne promienniki Philips - emitujące najgłębiej przenikającą podczerwień – spektrum IR-A, IR-B, IR-C, w zakresie podobnym do słonecznego IR: od 1,4 do 10μm. Mają szerszą skalę emitowanej podczerwieni od folii IR oraz ceramicznych promienników, przez co pocenie i rozgrzanie organizmu jest znacznie bardziej intensywne. Promienie rozgrzewają najgłębszą warstwę skóry, gdzie ciepło lepiej się rozchodzi i powoduje bardziej rozproszone oraz przyjemniejsze rozgrzanie ciała.

Warto także wspomnieć o tzw. saunie combi, która jest połączeniem sauny infrared oraz fińskiej Taka kombinacja pozwala inwestorowi posiadać dwa rodzaje sauny w jednej kabinie i korzystać z nich w zależności od potrzeb.