Wnętrza

Rekreacja

Wszystko w nienagannym porządku

Tekst Mariusz Serafin, Black Red White

2012-08-27
Wszystko w nienagannym porządku

Funkcjonalnie urządzona garderoba pozwoli nie tylko na utrzymanie porządku, ale również oszczędność miejsca. Szafy, komody czy kufry, w których przechowujemy odzież, zwykle zajmują większą powierzchnię niż przeznaczony specjalnie do tego wydzielonego pomieszczenia metraż. Na garderobę pozwolić sobie mogą nie tylko właściciele domów – teraz taką przestrzeń wygospodarować można nawet w niewielkim mieszkaniu. Właściwe jej urządzenie sprawi, że wszystkie ubrania będą zawsze „na wyciągnięcie ręki”.
Dobra lokalizacja

Garderobę należy szczegółowo zaplanować już na etapie projektowania wnętrza – kluczowy jest wybór odpowiedniej przestrzeni. Zazwyczaj garderobę lokalizuje się w ogólnodostępnym miejscu, tak aby wszyscy domownicy mogli z niej swobodnie korzystać – najlepiej, by znajdowała się ona w pobliżu łazienki i sypialni.


Liczy się wnętrze


Możliwość wygodnego przechowywania oraz optymalnego dostępu do zawartości szaf – to klucz do sukcesu w aranżacji funkcjonalnej garderoby. W celu łatwego i wygodnego korzystania z niej, warto zwrócić uwagę na ergonomiczne wyposażenie. Dzięki praktycznym rozwiązaniom dostępnym na rynku, zachowanie porządku a także przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy jest bardzo proste. Odpowiednio umiejscowione elementy – drążki, półki, szuflady, wieszaki na spodnie, rożnego typu kosze na tekstylia oraz buty, pozwolą na praktyczne i estetyczne zagospodarowanie wnętrza garderoby. Planując układ elementów należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby domowników oraz to, jakie przedmioty będziemy przechowywać. W celu zaoszczędzenia miejsca możemy wybrać większą ilość półek lub postawić na wysuwane kosze. Przemyślane rozwiązania zapobiegną gnieceniu się ubrań.fot. Black Red White, system szaf Kamix


Bogactwo treści, oszczędność formy

Garderoby aranżujemy w pomieszczeniach o bardzo rożnym kształcie – czasem są to przestronne wnętrza, a niekiedy niewielkie pokoje, wnęki w sypialni, przedpokoju czy poddaszu. Ze względu na to jej wyposażenie warto dopasować do metrażu, którym dysponujemy. Zastanawiając się nad wyborem szaf pamiętajmy, że tradycyjnie otwierane skrzydła drzwi zajmują dodatkową przestrzeń – wówczas warto pomyśleć o alternatywnym rozwiązaniu. System szaf z drzwiami przesuwnymi pozwoli zaoszczędzić miejsce, a zarazem ukryć zawartość półek. W garderobie sprawdzi się również szafa w wersji bez frontów, co zdecydowanie ułatwi dostęp do przechowywanej zawartości.fot. Black Red White, system szaf Kamix


Świeże podejście – wentylacja

Rzeczy przechowywane w garderobie koniecznie powinny być wietrzone. Jeżeli w garderobie nie ma okna, warto zwrócić uwagę na odpowiednią wentylację, która umożliwi swobodny przepływ powietrza. W przypadku braku pionu wentylacyjnego idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie kratki między garderobą a sąsiadującym z nią pomieszczeniem. Ponadto, wymianę powietrza wspomogą drzwi wejściowe z otworami, które stosuje się również w łazienkach.


Jasna sprawa – oświetlenie


Oświetlenie garderoby nie powinno być zbyt mocne – wystarczy kilka punktowych lamp w suficie albo na ścianie. Ważne, aby strumień światła padał na wnętrze szaf – wówczas łatwiej nam będzie znaleźć konkretną rzecz w gąszczu ubrań i dodatków.


Garderoba gustów


Garderoba może być nie tylko funkcjonalna, ale i atrakcyjna wizualnie. Dostępne na rynku systemy szaf do garderoby wyróżnia bogata oferta kolorystyczna oraz możliwość dowolnego komponowania paneli frontowych. Szykowne wnętrza podkreślą szklane elementy. Nie może również zabraknąć lustra, które pomoże dobrać nam ubiór stosownie do okazji i nastroju. Ponadto, warto wstawić do niej elegancką toaletkę, aby pozornie zwyczajna garderoba zamieniła się w szykowną przestrzeń w stylu glamour – spełnienie marzeń każdej kobiety.