Wnętrza

Prezentacje

Akcenty boho w subtelnej odsłonie. Słoneczny apartament w Krakowie

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia PRZEMYSŁAW KUCIŃSKI • Stylizacja BEATA SIWULSKA /PROJEKT: VNDESIGN WWW.VNDESIGN.PL

2021-01-08
Akcenty boho w subtelnej odsłonie. Słoneczny apartament w Krakowie

Minimalizm to styl kojarzony z dużą funkcjonalnością, doskonale wpisujący się we współczesne realia. Jako wystrój domowych wnętrz może jednak wydawać się zbyt surowy, by wykreować przytulny klimat. Jak efektownie ocieplić minimalistyczną przestrzeń? Niech odpowiedzią na to pytanie będzie projekt apartamentu w Krakowie, którego charakter przełamują subtelne akcenty w stylu boho i retro.

 

Aranżowane mieszkanie znajduje się w Krakowie, w nowym apartamentowcu na Rynku Dębnickim – placu, który kiedyś pełnił funkcję głównego skweru dawnej wsi Dębniki, obecnie części miasta. Apartament o tak szczególnej, mającej bogatą przeszłość lokalizacji, nie mógł być więc mało wyrazisty ani pozbawiony emocjonalnych związków z historią. Doskonałym pomysłem na nadanie mu ciepłego, klimatycznego nastroju było wprowadzenie do wnętrz słonecznej aury lata za sprawą inspiracji stylem boho. W efekcie to 50-metrowe mieszkanie promienieje radością i zachwyca pozytywną energią, a także niemałą paletą sentymentalnych nawiązań do dawnego wzornictwa.

 

 

 

PRZESTRZEŃ NATURALNYCH KOLORÓW

Duże znaczenie dla kreowanego wystroju miała zastosowana paleta barw. Na neutralnym tle ścian w tonacji złamanej bieli spotkały się takie kolory, jak: ciepła ochra, orzeźwiająca mięta, nuta niebieskiego, a także czarne oraz złote akcenty. To modna i prawdziwie letnia kompozycja odcieni, która nadała wnętrzu indywidualny charakter. Dobór naturalnych tonów nie spowodował niepożądanego efektu przytłoczenia nadmiarem barw. W tym wnętrzu jest ich dokładnie tyle, ile potrzeba, by dodać aranżacji rumieńców i nie przesadzić. Wrażenie przestrzeni potęgują też lustra, które spotykamy tu niemal na każdym kroku. Jedno wieńczy ścianę przedpokoju, drugie, mniejsze zdobi przestrzeń nad aneksem jadalnianym, a kolejne zawisło w łazience. Światło odbijające się od lustrzanych tafli wypełnia wnętrze blaskiem.

 

 

Ten sam efekt dają lśniące płytki nad kuchennym i łazienkowym blatem, w obu pomieszczeniach układane pionowo. W holu i na podłodze w łazience projektantka zaproponowała natomiast bardzo efektowne postarzane płytki z niebieskim wzorem, który można skojarzyć z ceramiką z Delft czy szkliwioną glazurą Azulejo. Obecność vintage'owych i etnicznych akcentów to kolejna cecha stylu boho, która ujawnia się w tej przyjemnej dla zmysłów aranżacji.

 

 

STYLOWY EKLEKTYZM

Wzorniczy eklektyzm przejawia się też w innych elementach wystroju. W salonie uwagę zwracają na przykład dekoracyjne kafelki, które wypełniają komorę konsoli kominkowej w stylu klasycznym. Atrapa kominka wprowadza ciekawy, elegancki akcent do minimalistycznego wnętrza. Kompozycję uzupełniają sztukateryjne listwy imitujące lamperię. To rozwiązanie znalazło zastosowanie także w sypialni. Oba pomieszczenia projektantka upiększyła tapetami z tej samej kolekcji. Zdecydowała się na efektowny dekor liści palmowych. W salonie możemy podziwiać ich złoty wariant, natomiast w sypialni czarny. Tropikalny klimat, bliski estetyce boho, potęguje zastosowanie liści egzotycznych jako roślinnych dekoracji w szklanych wazonach. Odwołaniem do natury jest też motyw drewna, który zdobi blat stołu w jadalni oraz powierzchnię podłóg w salonie i sypialni. Kontrapunktem dla naturalnych struktur są złote akcenty. Takie wykończenie mają: bateria kuchenna i łazienkowa, lampy, metalowy miniregał ustawiony przy łóżku oraz ramy obrazów. W ciepły klimat tego minimalistycznego wnętrza pięknie wkomponowały się abstrakcyjne grafiki.

 

 

 

 

LEKKO I PRZYJEMNIE

Ważnym aspektem projektowanej przestrzeni była dbałość o to, by wnętrze urzekało lekkością. W kreowaniu tego efektu pomocne okazało się wyposażenie o subtelnych formach, takie jak krzesła z ażurowymi oparciami, stoliki z cienkich prętów lub na pojedynczej nodze oraz łóżko na smukłym stelażu. Nawet kanapa jest osadzona na wysokich nóżkach, a jej piękna ciemnoniebieska tapicerka z weluru doskonale komponuje się fakturą mięsistych zasłon oraz dywanu o bardzo ciekawym dekorze z efektem postarzenia. Nieprzypadkowo zostały też dobrane poduszki dekoracyjne, zarówno te w salonie, jak i sypialni. Tekstylne dodatki, takie jak poducha z afrykańskim wzorem czy bawełniany koc w słomkowym kolorze, wykończony frędzlami, nawiązują do wielokulturowego charakteru stylu boho. Wszystkie te perfekcyjnie dobrane elementy składają się na przyjemny wystrój tego słonecznego apartamentu w Krakowie.

 

 

PROJEKT: VNDESIGN WWW.VNDESIGN.PL