Wnętrza

Prezentacje

Alpejski glamour. Apartament w góralskim stylu

Tekst MAGDA PAWLUK-JAROSZEWICZ • Zdjęcia PIETRUSZKA – FOTOGRAFIA • Stylizacja AGNIESZKA BURZYKOWSKA-WALKOSZ STUDIO FORMY

2019-03-04
Alpejski glamour. Apartament w góralskim stylu

Luksus może mieć wiele definicji, a jego domeną nie są wyłącznie klasyczne wnętrza. Równie wyrafinowany charakter często wyróżnia przestrzenie urządzone w stylu na pozór odbiegającym od naszych wyobrażeń o elegancji. Mamy więc teraz szansę je zweryfikować, podziwiając piękny wystrój ekskluzywnego apartamentu zaaranżowanego na góralską nutę, ale z pokaźną dawką szyku glamour.

 

Podhale to wyjątkowy region, z równie oryginalną kulturą. Jej przejawem jest m.in. tutejsza architektura, do dziś bazująca na lokalnych tradycjach. W tej konwencji powstało też zakopiańskie dwupoziomowe lokum pod wynajem, które urzeka osobliwym zestawieniem miejscowej konwencji z nowoczesnymi trendami. To założenie pozwoliło wykreować harmonijny efekt, oscylujący między przytulnością górskiej chaty a elitarnością amerykańskiej willi. W takim anturażu można się doskonale odprężyć, nie tylko zimą.

 

 

Nietuzinkowy charakter apartament zawdzięcza przede wszystkim zastosowaniu przyjemnej, jasnej kolorystyki, naturalnych materiałów oraz faktur, na czele z ocieplającym wnętrze drewnem. Znakomicie w swojej roli spisują się też świetliki dachowe, wpuszczając do środka mnóstwo słonecznych promieni. Z drugiej strony zadbano, by całość podkreślały wysublimowane dodatki, np.: aksamitne wykończenia, eleganckie barwy, kryształowe akcesoria, lampy z abażurami czy pałacowe żyrandole. Razem tworzą zgrabną kompozycję, której nic dodać, nic ująć.

 

 

 

WYPOCZYNEK PO GÓRALSKU

Centrum mieszkania stanowi przestronna strefa dzienna z wygodnym aneksem wypoczynkowym, skąd przez przeszklone drzwi tarasowe rozchodzi się malowniczy widok na okolicę. Ale i we wnętrzu jest co podziwiać. Wystarczy spojrzeć na efektowną ścianę z motywem kamienia, przeznaczoną na podwieszany telewizor oraz wnękowy kominek. Na wprost stanęła narożna jasnoszara kanapa, dla której tło stanowi rustykalna dekoracja z desek. Sofie towarzyszą stoliki pomocnicze, w postaci marmurowych blatów na metalowej podstawie, drewnianych pieńków oraz skrzyni zdobionej góralskimi rzeźbieniami. Stylizację uzupełniają futrzane poduszki, pledy, dekoracyjne poszewki z wizerunkami zwierząt, skórzany dywan, nowoczesne lampy z abażurami, a także szklane naczynia: patery, słoje, karafki.


 

 

NOWOCZEŚNIE I ZE SMAKIEM

Słup z podłużnymi pęknięciami oraz znamionami po sękach wyznacza umowną granicę między strefą relaksu a częścią jadalniano-kuchenną. Królująca tu estetyka jest niezmienna. Dominują drewno i kamienne pionowe płaszczyzny. Na pierwszy plan wysuwa się obszerny stół o krzyżakowej podstawie, utrzymany w tym samym odcieniu co podłoga. Wokół niego ustawiono sześć krzeseł wyróżniających się klasycznym wzornictwem. Elegancka forma, zwieńczenie pleców chromowaną kołatką, a także efektowna dwukolorowa tapicerka to kwintesencja dobrego smaku. Kuchnia natomiast prezentuje się bardziej minimalistycznie.


Nowoczesna biała zabudowa na wymiar pozwoliła w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń, dość trudną do zagospodarowania, bo ze znacznym skosem i oknem dachowym. Mimo to z powodzeniem zmieściły się tu wszystkie niezbędne sprzęty, a nawet dość dużych rozmiarów modny okap w kształcie tuby.

 

 

KOMFORT NA POZIOMIE

W apartamencie wydzielono dwie sypialnie. Jedna znajduje się na pierwszym poziomie, druga – na antresoli, na którą wiodą majestatycznie prezentujące się, a zarazem nowoczesne schody kręcone w odcieniu jasnoszarego drewna. W obu pomieszczeniach zdano się na komfortowe łóżka i wykończenie ścian za nimi miękkimi pikowanymi wezgłowiami. Puszyste tekstylia oraz nastrojowe oświetlenie tworzą kameralny klimat, a obecność drewna nadaje jeszcze większą przytulność. Szczególnie ciekawie przedstawia się zamysł pokoju na piętrze, jaki powstał tuż pod linią szczytową dachu, w miejscu styku skosów, do tego zupełnie przeszklonych. Dzięki temu, leżąc w łóżku, można chociażby podziwiać wieczorne niebo, a w ciągu dnia cieszyć się dużą ilością naturalnego światła.

 

 

FUNKCJONALNY SZYK

Łazienka, jako przestrzeń nastawiona na funkcjonalność, jest nieco oszczędniejsza w środki wyrazu niż reszta apartamentu. Pozostaje jednak równie elegancka. Pomimo ograniczonego metrażu, udało się w niej zmieścić kabinę prysznicową, niewielką umywalkę posadowioną na podwieszanej szafce oraz toaletę. Choć prym wiedzie biel, nie obyło się też bez drewna, z tym że użytego jako dekor na płytkach. Efekt kontrastu zagwarantowało zastosowanie czarnych akcentów, takich jak: armatura, grzejnik, uchwyt na ręcznik, włączniki czy kontakty. Umiejscowione na wysokości wzroku lustro optycznie powiększa przestrzeń, którą wykorzystano do maksimum m.in. dzięki zabudowie wnęki ze skosem przeszklonym prysznicowym parawanem, kreując przejrzystą i harmonijną strefę. Taki cel przyświecał zresztą aranżacji całego mieszkania, zgrabnie łączącej cechy odmiennych estetyk w spójną kompozycję.