Wnętrza

Prezentacje

Apartament w Krakowie

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia Jeremiasz Nowak • Stylizacja Anna Bacik

2017-03-10
Apartament w Krakowie

Projekt:  MAŁGORZATA I ANDRZEJ BACIK, PRACOWNIA PROJEKTOWA MM ARCHITEKCI

 

Deweloperzy postrzegani są jako eksperci w dziedzinie nieruchomości. W ich gestii leży bowiem zadbanie o atrakcyjną lokalizację budynku i jego niebanalny projekt, a także przygotowanie odpowiednich warunków mieszkaniowych. Wszystko w trosce o przyszłych nabywców. Czasem jednak powstająca inwestycja wydaje się na tyle interesującym miejscem, że przedsiębiorca decyduje się urządzić w nim własne lokum. Tak było w przypadku krakowskiego dewelopera, właściciela firmy SEMACO, który w nowo wybudowanym apartamentowcu w Krakowie postanowił wygospodarować mieszkanie dla córki.

 

Idealną lokalizacją okazał się jeden z bloków na osiedlu Nowe Dąbie. Mimo usytuowania w centrum miasta osiedle otoczone jest zielenią (nieopodal znajduje się Park Lotników Polskich), co pozwala oderwać się od zgiełku aglomeracji i odetchnąć w domowym zaciszu. Budynek charakteryzuje wysoki standard, który przejawia się m.in. w postaci funkcjonalnego rozkładu mieszkań, klatek schodowych i korytarzy. Z myślą o apartamencie córki zdecydowano się połączyć dwa przylegające do siebie lokale. Wymagało to jednak pewnych modyfikacji. Z takim problemem właściciele zwrócili się do specjalistów z tarnowskiej pracowni MM Architekci, Małgorzaty i Andrzeja Bacik, którzy podjęli wyzwanie zaprojektowania nowego układu lokum oraz zaaranżowania jego wnętrza.

 

Serce apartamentu w Krakowie stanowi otwarta część dzienna, która zachwyca lekkością i przyjemną jasną kolorystyką. Efekt ten uzyskano, wprowadzając szereg przemyślanych rozwiązań. Zastosowano subtelne barwy – ściany, utrzymane w tonacji bieli, zestawione zostały z ciepłym odcieniem parkietu w kolorze bielonego dębu. Wśród mebli dominuje złamana biel, szarość i écru. Akcent kolorystyczny wprowadzają liczne dodatki, doskonale dopasowane do wnętrza. Wrażenie lekkości potęgują zwiewne tafty w roli zasłon i rolet, a także zastosowanie szkła, stolika kawowego, panelu szklanego w części kuchennej oraz przeszklonego frontu szafki.

 

apartament w krakowie semaco

 

Jednorodność stylistyczną zachowano także w kwestii aranżacji części wypoczynkowej, gdzie centrum stanowi szaro-brązowa skórzana kanapa. Umieszczono przy niej transparentny stolik, dzięki czemu dobrze widoczny pozostał dywan w kolorze taupe z wysokim włosiem typu shaggy. Na ścianie na wprost sofy znalazła się zaprojektowana przez architektkę podwieszana szafka na sprzęt RTV z fornirowanej orzechem amerykańskim płyty MDF. Wskutek rezygnacji z nóg, szafka nabrała lekkości, zaś jej niestandardowa konstrukcja pozwoliła zmieścić wszelkie niezbędne akcesoria.

 

apartament kraków nowe dąbie

 

Przyglądając się adaptacji łazienki, można zauważyć, jak zastosowanie odpowiednich rozwiązań wpłynęło na proporcje dość wąskiego pomieszczenia. Ustawienie wanny w poprzek, montaż dużego lustra, a także balansowanie odcieniami i formatami płytek, jak również rodzajem materiałów wykończeniowych poskutkowało wykreowaniem strefy sprawiającej wrażenie bardzo przestronnej, a zarazem przytulnej i komfortowej.

 

apartament kraków semaco

 

Zapewnienie architektom dużej swobody umożliwiło powstanie oryginalnego, nowoczesnego mieszkania o własnym stylu, wyróżniającego się szeregiem ciekawych, spersonalizowanych rozwiązań. Dzięki współpracy inwestorów i projektantów apartament doskonale wpisuje się w potrzeby właścicielki – osoby aktywnej, pozytywnej i dynamicznej. Wnętrze złożone z na pozór nieprzystających do siebie elementów, w rezultacie okazało się harmonijną, eteryczną przestrzenią, w której łatwo odnaleźć spokój i domową atmosferę.