Wnętrza

Łazienka

Baterie dla nowoczesnej łazienki

Tekst Sławomir Telec • Zdjęcia Ferro

2012-11-30
Baterie dla nowoczesnej łazienki
Upodobanie do prostoty i minimalizmu połączonych z niepowtarzalną, interesującą formą to nie lada wyzwanie dla współczesnych projektantów armatury łazienkowej. Nowoczesne baterie powinny łączyć w sobie surową elegancję oraz jakże potrzebną dzisiejszemu człowiekowi funkcjonalność. Świat w którym żyjemy pędzi w zawrotnym tempie, każdego ranka spieszymy się do biur, sklepów, czy szkół, i niejednokrotnie jesteśmy jedynie gościem we własnym domu. Właśnie z powodu nieustannie rosnącego tempa życia, przy aranżacji mieszkań, poza bardzo istotnymi walorami estetycznymi, zwracamy uwagę na użyteczność, a także sprawność działania poszczególnych elementów składających się na wyposażenie wnętrz.
Baterie łazienkowe zaprojektowane w ostatnio modnym minimalistycznym stylu charakteryzują się przede wszystkim geometrycznymi kształtami, ostrymi liniami, a także widocznymi łukami. Często odwzorowują one motywy kwadratu i prostokąta. Łagodne krawędzie oraz półokrągłe wykończenia wylewek niwelują ostrość form, a dobrze leżące w dłoni uchwyty, a także funkcjonalne rozwiązania znacznie ułatwiają codzienne użytkowanie. Elegancja, podkreślona przez piękną chromowaną powłokę, nowoczesne wzornictwo, oraz dynamiczna forma doskonale harmonizują z wnętrzem współczesnej łazienki.


W bogatych kolekcjach baterii łazienkowych znajdziemy nawiązujące do siebie wzorniczo baterie: umywalkową stojącą, wannową ścienną, natryskową ścienną, bidetową, a także modele zestawów podtynkowych: baterię podtynkową natryskową i wannowo – natryskową podtynkową. Na uwagę zasługuje również duży wybór modeli: od jedno- i wielootworowych, z obrotową, wysuwaną lub kaskadową wylewką, po nablatowe, bezdotykowe, a nawet podświetlane diodami LED. Wszystkie mogą doskonale ozdabiać naszą łazienkę, podkreślając spójność stylistyczną wnętrza.Funkcjonalność, to dziś nie tylko poręczne uchwyty i wygodny montaż czy łatwy sposób czyszczenia, ale również bardzo istotne zwłaszcza z punktu widzenia ekologii, a także naszych portfeli, wszelkie systemy oszczędzania wody, którymi mogą poszczycić się współczesne baterie. W ofertach producentów znajdziemy baterie wyposażone w komponenty ograniczające w znaczący sposób zużycie wody. Najczęściej jest to perlator z funkcją łatwego usuwania kamienia wapiennego i dwustopniowa głowica ceramiczna z blokadą umożliwiająca precyzyjną regulację jej zużycia oraz kontrolę wypływu gorącej wody. Oszczędność na poziomie 50% jest już nieomal standardem. Można już spotkać baterie, przez które przepływa jedynie 4,5l wody na minutę, podczas gdy z tradycyjnej płynie 12l na minutę.Bardzo ważne są również ciekawe rozwiązania designersko-montażowe, które gwarantują atrakcyjny wygląd baterii. W podtynkowych bateriach wannowych, natryskowych lub wannowo – natryskowych, znajdziemy z jednej strony elementy, które ukrywamy w ścianie, z drugiej zaś eleganckie uchwyty widoczne na zewnątrz.
Wygodnym rozwiązaniem w bateriach wannowych ściennych jest automatyczny przełącznik wanna/prysznic, w bateriach bidetowych automatyczny korek spustowy, czy obrotowa wylewka i korek push-up w bateriach umywalkowych. Wielootworowe baterie wannowe urzekają natomiast bogactwem kształtów, a kaskadowe wylewki tworzą efektowną oprawę dla wypływającej wody. Interesującym, niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem jest również pokrycie baterii specjalną elegancką powłoką PVD, która zapewnia im niebywałą, wręcz „kosmiczną” trwałość oraz odporność na uszkodzenia, a także podkreśla  ich walory estetyczne. Nie bez znaczenia jest także długi, sięgający nawet 7 lat okres gwarancji.Nowoczesne baterie łazienkowe prezentują niezwykle udany mariaż zaawansowanej technologii z ciekawym, dekoracyjnym wzornictwem. Ich zwarta forma, odpowiednie proporcje, a także ciężar doskonale korespondują z lekkim, dynamicznym, choć nieco surowym designem i geometrycznymi kształtami.Połączenie prostej elegancji, trwałości oraz  funkcjonalności to cechy wyróżniające współczesne baterie łazienkowe. Modny design baterii zaprezentuje się świetnie zarówno w nowoczesnych minimalistycznych wnętrzach łazienek, jako dopełnienie ich aranżacji, jak również w zestawieniu z różnorodnymi elementami użytecznymi i dekoracyjnymi w łazienkach klasycznych