Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Baterie kuchenne

Tekst Urszula Sowińska

2014-07-23
Baterie kuchenne

Wygoda użytkowania, ekologia i designerskie inspiracje przyczyniają się do tworzenia różnych rodzajów armatury kuchennej. Duży wpływ na projekty armatury mają kwestie praktyczne i estetyka, które nadają im nowoczesny wygląd. Poza użytkowaniem armatura wprowadza design i klasykę do wielu kuchni i łazienek. Podpowiadamy Państwu, jak dokonać najlepszego wyboru w kwestii zakupu baterii.

Wśród szerokiego wyboru na uwagę zasługują baterie bezdotykowe sterowane elektronicznym sensorem. W nowo urządzonej łazience i kuchni baterie do zlewozmywaka stanowią jeden z najważniejszych detali kompozycyjnych pomieszczenia. Dlatego dobrze jest wybrać model dopasowany stylem do charakteru wnętrza. Ponadczasowy wzór sprawi, że będziemy zadowoleni ze swojego wyboru przez kolejne lata.

Na rynku dostępnych jest wiele baterii, charakteryzujących się różnym kształtem, formą, wielkością i kolorem. Najpierw zastanówmy się, jak ma wyglądać nasza wymarzona kuchnia lub łazienka. Czy ma być ona klasyczna, nowoczesna czy rustykalna? W jakich kolorach gustujemy i jaka forma najbardziej nas zadowoli? Wybierając odpowiednią armaturę, należy wziąć pod uwagę aspekty funkcjonalne. Bateria zlewozmywakowa jest jednym z najczęściej stosowanych urządzeń domowych, dlatego przy jej wyborze warto kierować się nie tylko wyglądem, ale i trwałością.

 

 

 

Armatura kuchenna i łazienkowa najczęściej wykonywana jest ze stali nierdzewnej bądź chromu, gdyż materiały te są łatwe do utrzymania w czystości. Odpowiednia pielęgnacja i właściwe użytkowanie przyczyniają się do utrzymania właściwości antybakteryjnych. Producenci w swoich ofertach zachęcają do inwestowania w baterie o stalowych korpusach wzbogaconych specjalnymi dodatkami. Tego typu produkty polecane są do specjalnych zlewozmywaków granitowych i mogą zostać dopasowane do siebie różnymi odcieniami kamienia. Dzięki temu zlewozmywak jest elegancki i praktyczny.

Armaturę możemy podzielić na dwie grupy ze względu na sposób mocowania. Baterie stojące montuje się w specjalnie przygotowanym zlewozmywaku lub blacie. Naturalnie wodę można doprowadzić za pomocą wężyków. Należy jednak pamiętać, iż koniecznością jest wymiana zużywających się wężyków co kilka lat. Stojące baterie można przyłączyć do instalacji rurami „na sztywno”. Miejsca przyłączenia należy osłonić rozetką, którą zazwyczaj producenci dołączają do zestawu baterii.

Zlewozmywakowe baterie mogą różnić się od siebie formą i masą. W przypadku baterii stojących warto sprawdzić, czy zlewozmywak jest wykonany z dobrego, sztywnego materiału.

 

 

 

Bateria kuchenna powinna posiadać duży zakres regulacji. Jest to związane z praktycznym ustawieniem wylewki. Dobrze jest, jeśli wylewka jest umieszczona w taki sposób, aby można było nią łatwo manewrować i móc napełnić wysokie naczynie. Najczęściej producenci proponują armatury w kształcie litery C bądź U. Wymagającym klientom producenci proponują niski wzór kranu wyposażony w prysznic. Takie rozwiązania coraz częściej można spotkać w wielu domach. Dzięki ruchomej słuchawce uzyskuje się więcej sposobów jej używania. Ponadto taki model nie przykuwa wzroku, wgląda estetycznie i przede wszystkim spełnia więcej funkcji. Część wylewki instaluje się w rozwijalnym wężu zamontowanym na wałku ukrytym pod zlewozmywakiem. Kiedy chcemy użyć baterii, przykładowo w celu napełnienia wysokiego naczynia, to z łatwością wyciągamy urządzenie, a po skorzystaniu mechanizm nawinie wąż z powrotem na bęben. Baterie kuchenne zaopatrzone są w przełączniki strumienia wody ze skoncentrowanego na rozproszony. Prysznic doskonale sprawdza się przy myciu warzyw i owoców.

 

 

 

Producenci w swoich ofertach polecają również modele baterii posiadające stylistycznie dopasowane dozowniki do płynów. Te praktyczne dodatki eliminują nieporządek panujący przy zlewozmywaku i sprzyjają utrzymaniu czystości. Przy instalacji dozownika trzeba zwrócić uwagę na przygotowanie odpowiedniego otworu. Praktycznym rozwiązaniem jest montaż dodatkowego kranu wyposażonego w fotokomórkę. Bezdotykowa bateria ułatwia opłukiwanie naczyń bądź brudnych dłoni.

Armatura kuchenna i łazienkowa powinna stanowić nie tylko walor estetyczny, ale przede wszystkim być praktyczna. Ciekawe kształty i formy baterii polecane przez producentów procentują funkcjonalnością. Jakość wykonania sprzętu sprawdza się przy jego codziennej eksploatacji. Baterie kuchenne powinny również współgrać z wystrojem wnętrza. Warto zatem zastanowić się nad funkcjonalnością baterii i przejrzeć wszelkie oferty jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup.