Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Biała kuchnia

Tekst Marcelina Kowalczuk • Zdjęcia shutterstock

2017-04-26
Biała kuchnia

Biała kuchnia to ciekawy trend aranżacyjny, choć użycie jednego koloru we wnętrzu może być przytłaczające i nie nastrajać pozytywnie. Dużo zależy  jednak od charakterystyki pomieszczenia i jego projektu. Kuchnie zamknięte będą rządzić się  innymi prawami niż kuchnie otwarte czy jadalnie lub sypialnie. Jednak monochromatyczna kuchnia  może być piękna, przytulna, jeśli tylko zastosujemy lekkie, barwne niuanse oraz odpowiednio  wyważymy dodatki.


Biała kuchnia nie jest niczym  nowym. Od lat pomieszczenia  utrzymane w tym kolorze wiodą  prym w designie wnętrz. Estetyka  i klasa, jaką się charakteryzują,  stanowi zachętę do projektowania takich kuchni dla wielu  użytkowników. Zastosowanie białych mebli oraz wykończenia  gwarantuje optyczne powiększenie wnętrza, a także lepsze rozprowadzenie światła. Meble te w wielu formach, kształtach czy  aranżacjach prezentują się dostojnie i czysto. Sprawiają wrażenie  zawsze nieskazitelnych oraz świeżych, dlatego cieszą się dużą  popularnością wśród projektantów, jak również ich klientów.  W opiniach tych ostatnich rzadko pojawiają się wskazania na  negatywne cechy użytkowe białych mebli w kuchni. Wobec ich  niesłabnącej popularności, warto się przy tych sprzętach zatrzymać na dłużej.


Oczywiście, biała kuchnia to nie tylko meble. Są to również  elementy wykończenia wnętrza, płytki, farba na ścianach,  wykończenie przestrzeni między szafkami. Biała kuchnia to  także elementy designu: wszelkie puszki, pojemniki, narzędzia,  sztućce, podstawki, talerze. W zależności od naszych upodobań, możemy taką kuchnię zaaranżować w kilku wariantach,  w których biały występował będzie jako podstawa dla dodatków  w różnych barwach, jako główny motyw i kolor dodatków bądź  pojawiał się w wykończeniach.

 

klasyczna biała kuchnia


Nie ma więc jednej recepty na białą kuchnię
Dobór białych mebli do kuchni to nie lada wyzwanie przy tak  szerokiej gamie sprzętów dostępnych obecnie na rynku. Musimy  zatem uzbroić się w cierpliwość i przejrzeć dostępne w sklepach  oferty. Zaprojektowanie indywidualnych mebli może być w tym  przypadku ciekawą rozrywką, jak również pewnego rodzaju wyzwaniem: sklepy oferują spersonalizowany projekt, co  pozwala nam wcielić w życie własne pomysły. Możemy więc  wybrać i połączyć takie style, które najlepiej oddadzą cechy  naszego charakteru.


Biała kuchnia prowansalska
Jest jednym z bardziej uroczych i kobiecych wnętrz.  Jasne meble (niekoniecznie śnieżnobiałe) nadają kuchni  przytulności. Ciepłe beże oraz złamana biel będą świetnie  komponowały się z ożywiającymi zieleniami. Kuchnie prowansalskie dobrze prezentują się w kompozycji z prostymi  płytkami podłogowymi w połączeniu z ciemniejszymi  o 2-3 tony wzorami. Uroku dodają delikatne firanki z tiulu  w oknach przewiązane wstążeczką.


Biała kuchnia angielska
W kuchni w stylu angielskim nie może zabraknąć białych stylizowanych mebli, które dodadzą wnętrzu subtelności i zwiewności. Mogą być śnieżnobiałe, co nada wystrojowi  świeżości lub lekko kremowe, co sprawi, że będzie to wnętrze  ciepłe, choć nadal utrzymane w jasnych tonacjach. Bogato  zdobione fronty mebli gwarantują, że tak zaaranżowana  kuchnia będzie wyglądać stylowo i elegancko, a uzupełnienie ich elementami w kolorach zgniłej lub butelkowej  zieleni może stworzyć niepowtarzalny klimat angielskiej  prowincji. Podłoga w białej kuchni angielskiej również nie  jest śnieżnobiała. Najczęściej pojawia się w tym przypadku  podłoga z jasnego drewna z ograniczeniem ciemnych sęków do minimum. Możemy również postawić na proste białe płytki bez  zbędnych wzorów i deseni.

 

biała kuchnia szary blat


Biała kuchnia skandynawska
Prosta forma mebli doskonale wpisuje się w stylistkę skandynawską. Fronty szafek, choć nie są całkiem gładkie, mają zachowawczą formę. Stylistykę podkreślają dodatkowo proste linie  szafek, chłód chromowanych uchwytów oraz zimny błękit ścian.  Skandynawskiego uroku doda również podłoga z betonowych płyt  czy płytek stylizowanych w szarościach, przecieranych z brązami.  Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym może okazać się uzupełnienie skandynawskiej kuchni miedzianymi elementami, takimi jak  lampy nad stół czy krany w zlewie.


Biała kuchnia glamour
Kuchnia w bielach jest zawsze elegancka.  Dodając kilka błyszczących i załamujących światło elementów, możemy uczynić, że z pozoru  zwykłe, klasyczne frezowane fronty szafek staną  się podstawą w stylizacji glamour. Żyrandol  z przezroczystych szkiełek wyszlifowanych tak,  że załamują światło, rzucając gdzieniegdzie małe  tęcze nadające wnętrzu niebywałego uroku.  Blichtru doda również ciekawa zastawa stołowa  w białym kolorze pokryta złotymi wzorami lub  klasyczna kolekcja doprawiona szczyptą glamour.  Białe, klasyczne fronty szafek warto wykończyć  lakierem o wysokim połysku oraz dopasować do  nich podłużne chromowane uchwyty.


Biała kuchnia klasyczna
Proste fronty w eleganckim odcieniu bieli będą  chłodną, ale konkretną podstawą stylizacji klasycznej białej kuchni. Chromowane uchwyty w geometrycznych formach oraz matowe przeszklenia  nadadzą pożądanej w tym stylu surowości. Białe  ściany i podłoga nie są obowiązkowe, choć ich  zastosowanie może znacząco wpłynąć na poprawę  wizerunku klasycznej kuchni. Rezygnacja z wielu  kolorów może być odpowiedzią na wymagania  stylu.

 

kuchnia biała z połyskiem


Biała kuchnia minimalistyczna
Mocne linie frezów, a także zimne odcienie  bieli to prostota i minimalizm w najlepszym  wydaniu. Do tego dochodzi ograniczona forma:  szafki i sprzęty w równej linii oraz blat położony  na całości nadadzą wrażenia ładu. Sprawią też,  że wszystko znajdzie swoje miejsce w przestrzeni  kuchni. W białej kuchni minimalistycznej ograniczenie sprzętów na blatach gwarantuje zachowawczy wygląd wnętrza.


Biała kuchnia nowoczesna
Białe fronty szafek z wyraźnie zaznaczonymi,  poziomymi dekorami imitującymi deski doskonale współgrają z chromowanymi uchwytami.  Drewniany blat nie tylko ociepli kuchnię, ale  również umożliwi stworzenie stolika roboczego  na jednym końcu szeregu szafek.


Biała kuchnia high-tech
W stylu high-tech przeważnie panuje różnorodność kolorów. Zastosowanie bieli w większości wnętrza zafunduje nam powstanie wrażenia  sterylnego laboratorium, co może zapewnić  korzystne tło dla eksponowania najnowocześniejszych technologii i materiałów zastosowanych w pomieszczeniu. We wnętrzach high-tech dominuje szkło i stal  nierdzewna: obie te rzeczy doskonale komponują się z laminowaną  bielą frontów szafek oraz z jasnymi blatami. Kuchnia wyposażona jest  w sprzęty o zaawansowanej technologii rodem z przyszłości w ciekawych  formach, niespotykanych na co dzień.


Dodatki
Białe dodatki w białej kuchni mogą sprawić, ze będzie ona prezentować się mdło, choć zastosowanie odpowiednich form gwarantuje, że  biała kuchnia z białymi dodatkami zaprezentuje się niezwykle pięknie.

 

kuchnia biało-szara


Rezygnując z wszechogarniającej bieli, możemy zdecydować się na  mocny kontrast – czerń. Czarne dodatki, detale w wykończeniu mebli  mogą sprawić, że interesujący wygląd stanie się intrygujący i inspirujący  dla odwiedzających naszą kuchnię osób.


Świeżość oraz radość wprowadzą do wnętrza dodatki w intensywnych kolorach: mile widziane są intensywne purpury, ciepłe żółcie  i soczyste zielenie. Słodkie pomarańcze czy mocne błękity również  nadają się do wypełnienia białej kuchni ciekawymi dodatkami. Należy  jednak pamiętać, by nie łączyć w jednym wnętrzu więcej niż dwóch  kolorów – możemy uzyskać wówczas nieciekawy i przesadzony rezultat.


Dodatkami mogą być szklanki, kubki, zastawa stołowa, ściereczki,  podkładki pod talerze, kolorowe sztućce. Nie ma określonego elementu,  który powinien wystąpić w tym konkretnym kolorze, dlatego też możemy  puścić wodze fantazji w przypadku doboru sprzętu AGD. Żółty czajnik,  czerwony ekspres do kawy czy niebieski toster mogą być ciekawą podstawą do barwnych aranżacji białych kuchni. Najważniejsze więc, aby  nie podchodzić do aranżacji kuchni zupełnie na serio i czasem zaszaleć  z zastosowaniem ciekawych dodatków oraz drobnych bibelotów.