Wnętrza

Rekreacja

Bierz i pierz!

Tekst Joanna Kubiak • Zdjęcia Whirlpool

2014-05-05
Bierz i pierz!

„Jak Cię widzą tak Cię piszą!” - to dość znane przysłowie, które mimo, że stosowane coraz rzadziej, nie straciło na swej ważności lub prawdziwości. Wręcz przeciwnie. Każdego z nas definiują zachowanie, przyzwyczajenia i upodobania. Określają kim jesteśmy, co lubimy, co jest dla nas ważne. Ale nie tylko to jest wyznacznikiem naszej osobowości czy przynależności do danej grupy społecznej czy kulturowej. Jest to także, a czasem przede wszystkim, nasz ubiór. Globalne firmy oferujące sprzęty gospodarstwa domowego nieustannie inwestują w badania, które śledzą nowe trendy i zachowania konsumentów. Poszerzając swoją wiedzę na temat potencjalnego klienta i jego upodobań oraz potrzeb są w stanie zaoferować mu produkty „skrojone na miarę”, które zaspokoją jego oczekiwania i pomagają w codziennych obowiązkach. Ostatnio, jeden z wiodących światowych koncernów produkujących sprzęty AGD przeprowadził ankietę w pięciu europejskich krajach – Francji, Belgii, Włoszech, Polsce i Czechach. Celem badania było dokonanie głębokiej analizy narodowych i międzynarodowych trendów w podejściu do pielęgnacji tkanin, wykorzystania urządzeń i sposobu, w jaki użytkownicy traktują swoje ubrania.

 


Badanie wykazało, że garderoba to ważna część naszej tożsamości, pokazuje kim i jacy jesteśmy oraz jaki jest nasz styl życia. Dodatkowo – co bardzo ważne - zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Sprawia, że jesteśmy z siebie zadowoleni i możemy w ten sposób zaznaczyć swoją indywidualność. Aż 57 % Europejczyków przyznaje, że przywiązuje bardzo dużą wagę do tego, by ich ubrania były utrzymane w dobrej kondycji, 89% Europejczyków pierze swoje ubrania w pralce. Wyjątek stanowią ubrania z delikatnych tkanin, takich jak wełna i jedwab oraz bielizna. Równie ważne są dla nas środki piorące odpowiednio dopasowane do poszczególnych rodzajów tkanin i typów plam. 33% konsumentów w Europie wybiera ekologiczne środki piorące, a 21% kupuje środki piorące i detergenty z dyspozytora, aby zredukować zużycie opakowań. Coraz więcej z nas odwiedza fora internetowe poświęcone pielęgnacji ubrań. Rośnie też liczba osób, które same przygotowują własne środki piorące, co daje im pewność, że są one naturalne i zdrowe. Ankieta pokazała też, że Europejczycy mają bardzo osobisty stosunek do swojej garderoby: dla Francuzów i Belgów najważniejsze są jeansy - połączenie komfortu, wygody i uniwersalnego stylu; Włosi wbrew klimatowi, przywiązani są do ciepłych, miękkich swetrów; Polacy cenią sobie praktyczną wartość ubrań, dlatego wybierają spodnie w szczególności jeansy.

Jak na tle tych badań wypada Polska?

Otóż Polacy doskonale wpisują się w ogólnoeuropejskie trendy. Wykazują się niezwykłą dbałością o ubrania; Cenimy krój i tkaninę, ale mamy też skłonność do romantyzmu, a poszczególne ubrania przywołują nam na myśl ważne wspomnienia związane z uczuciami. Jednym z najczęściej przywoływanych wspomnień jest pierwsza randka. Szczególne znaczenie Polacy przypisują sukniom ślubnym, które mają wyjątkowo głęboką symboliczną wymowę i które wzbudzają wyjątkowo romantyczne skojarzenia. Większość Polaków chciałaby mieć kontrolę nad pielęgnacją tkanin: 84% z nich pozostaje w domu w trakcie prania, zaś połowa populacji regularnie sprawdza stan techniczny pralki, aby upewnić się, że wszystko działa jak należy; 74% pytanych nigdy nie powierza swojego prania innym osobom, nawet swoim rodzicom. Co zaskakujące, mężczyźni w Polsce są bardziej chętni pomagać swoim partnerkom w rozwieszaniu prania i prasowaniu niż mieszkańcy innych krajów Europy. Lubimy nowoczesne tkaniny: 26% konsumentów wybiera tkaniny przepuszczające powietrze, 15% posiada ubrania wykonane z włókien ekologicznych, 14% posiada tkaniny o właściwościach bakteriobójczych, a 27% ma w domu ubrania wykonane z materiałów odpornych na plamy i aż 14% Polaków posiada bieliznę modelującą sylwetkę, która zawiera lecznicze składniki, uwalniane do skóry podczas noszenia.

 

 

Powyższe badania dowodzą, że europejscy klienci należą do świetnie wyedukowanych, świadomych swoich potrzeb oraz oczekujących najlepszego produktu pod wieloma względami – skutecznego, oszczędnego, dbającego o nasze ulubione ubrania. Obecnie na rynku dostępnych jest szereg modeli pralek. 

- pralki ładowane od frontu, wyposażone w zaawansowane technologie, energooszczędne, o pojemności nawet 10 kg;
- pralki ładowane od góry, nowoczesne, w niczym nie odbiegające jakością od tradycyjnych modeli, a zarazem doskonałe do małych pomieszczeń;
- wąskie pralki tradycyjne, które mimo iż mają głębokość zaledwie 45 cm mieszczą bęben o pojemności 6 lub 7 kg, 
- pralki do zabudowy – doskonałe, skuteczne, a zarazem niewidoczne, bo zabudowane w meblach, 
- i wreszcie suszarki, niezwykle wydajne a zarazem delikatne nawet dla naszych ulubionych strojów.
Podobnie jak wszystkie urządzenia elektroniczne konstruowane obecnie, także pralki stały się produktami wysoko zaawansowanymi technologicznie. Posiadają szereg funkcji, które nie tylko usprawniają proces prania, ale także na bieżąco monitorują go, dostosowując parametry prania, aby zapewnić najlepsze rezultaty. Nowoczesne pralki piorą skutecznie nawet w niskich temperaturach oszczędzają wodę i energię, a także zapewniają długotrwałą ochronę tkanin i ich kolorów. Nie bez powodu zaś jeden z wiodących producentów sprzętu AGD nazwał zastosowaną w swoich pralkach technologię „6-ty Zmysł”. Coraz większym zainteresowaniem konsumenta cieszą się także suszarki. Są to nowoczesne urządzenia, które nie niszczą tkanin, a wręcz przeciwnie. Zapewniają nam nie tylko wyjątkową wygodę i oszczędność czasu, ale także delikatne suszenia wszystkich rodzajów tkanin i świetne rezultaty w postaci puszystych i miękkich ubrań. Na rynku można kupić już nowe suszarki z innowacyjną technologia HEAT PUMP, które gwarantują optymalne warunki suszenia dla każdego rodzaju naszej garderoby.Suszarki Heat Pump to modele kondensacyjne, w których grzałka została zastąpiona pompą ciepła. Wentylator umieszczony w części przedniej suszarki wyciąga wilgotne powietrze z bębna poprzez filtr, osusza je w parownicy a następnie podgrzewa w specjalnym skraplaczu. Dzięki naturalnej cyrkulacji trafia ono z powrotem do bębna, co powoduje zużycie mniejszej ilości energii w porównaniu do tradycyjnych modeli wyposażonych w grzałki. Skomplikowane? Nie dla instruktorów nowoczesnych sprzętów i osób lubiących nowinki techniczne. Dla wszystkich pozostałych zaś najważniejsze są wymierne korzyści w postaci oszczędności i miłych w dotyku, delikatnie wysuszonych ubrań. Suszarki z technologią Heat Pump oferują także szereg przydatnych funkcji. Wyposażone są w specjalne czujniki temperatury i wilgotności. Na podstawie tych danych urządzenie automatycznie dobiera optymalne parametry suszenia. Funkcja Cycle End pozwala zaprogramować suszarkę tak, by cały cykl suszenia zakończył się o dogodnym dla użytkownika czasie, zaś program do Dużych Rzeczy wysuszy skutecznie nawet duże kołdry czy poduszki. I na koniec bardzo funkcjonalny szczegół – specjalny łącznik, który umożliwia montaż suszarki i pralki w pionie (suszarka umieszczona jest na pralce), co znacznie oszczędza miejsce w naszych nierzadko niewielkich łazienkach.