Wnętrza

Salon

Ciepło, cieplej, najcieplej

Tekst M. Olesińska, K. Sobczyk • Zdjęcia tendom.pl • Stylizacja M. Olesińska, K. Sobczyk z tendom.pl

2013-01-18
Ciepło, cieplej, najcieplej

Za oknem zima, pojawił się śnieg, ścisnął mróz. Dni coraz krótsze, wieczory długie, ponure. W głowie jedna myśl - ciepła herbata przy kominku i dobra książka. Zasnąć, przespać zimę - mawiają niektórzy - obudzić się, kiedy na dworze znowu zacznie się  zielenić, kiedy świat znowu zacznie być kolorowy.

Zastanówmy się jednak, jak możemy zmieniać siebie, nasze otoczenie, nasze domostwa, aby czuć, że życie nabiera barw. Czasami potrzebne są większe i bardziej radykalne zmiany. Czasami zaś wystarczy drobny detal, jeden szczegół. Proponujemy wełnę, jako motyw przewodni, którym otulimy przestrzeń wokół, odmieniając ją według własnych upodobań.
Światło świec wydobywające się ze szklanych lampionów, ubranych w modne swetry o skandynawskich wzorach, wywoła magiczny nastrój każdego zacisznego wieczoru, wprowadzając ciepło i przytulność. Skandynawski styl jest wartością pewną, ponadczasową. Cieszy nie tylko oko, ale i rozum.  Jasna kolorystyka i charakterystyczne wzornictwo czerpią garściami z mądrego świata przyrody. Wszystkie dodatki są tu naturalne i minimalistyczne.

W tym sezonie świetnym pomysłem na dekorację są wianki. Aby je stworzyć, potrzebna jest spora ilość materiałów. Wianki mogą być otulone włóczką, bawełnianymi sznurami lub szlachetnymi tkaninami, ozdobione naturalnymi dodatkami, przede wszystkim suszem, ale też subtelnymi koronkami, tiulami, wstążkami i innymi „kobiecymi” dekoracjami. Wystarczy przeszukać szafy, zajrzeć do miejsc rzadko odwiedzanych, poszperać, uruchomić odrobinę fantazji i dać sobie szansę.

Wykonanie wełnianego wianka jest bardzo pracochłonne, ale daje ogromną satysfakcję. Może on stanowić ozdobę nie tylko drzwi, ścian czy furtki, ale też świątecznego stołu. Wstawiając w jego środek szklany świecznik, nietuzinkowo ozdobimy parapet, półkę, komodę.  Będzie pięknym, wyszukanym elementem dekoracyjnym, który wprowadzi miły stan ducha. 

Wełniane koce, pledy, kapy na łóżka i poszewki na poduszki to kolejne ocieplacze wnętrza. Im grubszy splot, tym ciekawszy, cieplejszy i bardziej charakterny efekt.

Zastosowanie wełny rozszerzyło dekoratorskie horyzonty. Coraz częściej jest ona elementem ozdobnym różnego rodzaju siedzisk, narzut, dywanów. Wełniane sploty wykonuje się na olbrzymich metrowych drutach. Powstałe w ten sposób faktury dają niesamowity efekt, a grube wełniane sploty i warkocze wyglądają jak powiększone pod mikroskopem przez szalonego laboranta znajome dotychczas swetry i szaliki.

Co do kolorystyki - wszystko zależy od nas samych, od naszego stanu ducha, tego, co nas otacza, co nas fascynuje, czym się inspirujemy. Naturalnie w pierwszym momencie oczyma wyobraźni widzimy nasze ukochane szarości, beże, biele, odcienie niebieskiego, różu, głębokiej nasyconej czerwieni czy zieleni. Ale wyobraźmy sobie ukochany gruby splot w kolorze malin lub fuksji. Od razu robi się ciepło i energetycznie.

Zestawienie naturalnych, minimalistycznych materiałów, drewna, metalu, szkła wraz z tradycyjnymi, świątecznymi ozdobami, typu bombka, miniaturowy dziecięcy konik na biegunach czy wstążka może stanowić interesującą całość. Bardzo często zdarza się nam samym, iż zmieniając chociażby kolor zasłon czy obrusu, mamy wrażenie zmian zachodzących w nas samych.
Oczywiście łączy się to zazwyczaj z kolejnymi pomysłami na małe, ale jakże cieszące serce odmiany. Nie zawsze generalny remont jest potrzebny do zmiany naszej rzeczywistości. Wystarczy drobna zmiana aranżacji. Nie bójmy się sie eksperymentować, pozwólmy sobie na odrobinę szaleństwa i kreatywności. Spróbujmy stworzyć wokół nas przestrzeń, która zapewni nam poczucie bezpieczeństwa, sprawi ze będziemy czuć się mocno u siebie. Po prostu dobrze. Pamiętajmy, urządzając nasze wnętrza lub aranżując je dodatkami, o nas samych i o tym, co kochamy.

Czas Świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowy. Można zadać sobie pytanie już dziś, co zrobić, aby coś zmienić w naszym najbliższym otoczeniu? Nie zapominajmy o tradycyjnych elementach dekoracji bożonarodzeniowych. Jeśli w domu są małe dzieci, warto tradycyjne zielone drzewko ubrać kolorowo, przyozdobić je piernikami i orzechami, barwnymi cukierkami i …bombkami w kształcie figur przypominających postacie z ulubionych bajek. Taki widok na pewno ucieszy serca naszych pociech. 

Oczywiście zgodnie z tegorocznymi trendami można pomyśleć o bombkach otulonych włóczką.