Wnętrza

Daniel Libeskind

Tekst Marcin Pietrzak • Zdjęcia Daniel Libeskind Studio

2013-02-15
Daniel Libeskind
„Życie polega na podejmowaniu ryzyka  (…), a (…) architektura potrzebuje więcej przygody, więcej ludzi skłonnych do podejmowania ryzyka i więcej śmiałków gotowych łamać zasady.”


DANCING TOWERS, Seoul Korea

Urodzony w 1946 roku w powojennej Polsce w Łodzi, Daniel Libeskind od początków swej twórczości zyskał międzynarodowe uznanie w dziedzinie architektury i urbanistyki. Nazywany wirtuozem archiektury swą przygodę ze sztuką zaczął od muzyki. Jako cudowne dziecko uczył się gry na akordeonie i koncertował na początek w kraju rodzinnym, potem w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Od 1965 roku jako obywatel amerykański mieszka i pracuje w Nowym Jorku, choć budynki jego autorstwa można podziwiać na kilku kontynentach.W 1970 roku otrzymał dyplom Cooper Union for the Advancment of Science and Art w Nowym Jorku. W 1972 ukończył studia podyplomowe w dziedzinie Historii i Teorii Architektury w School of Comparitive Studies na Uniwersytecie Essex w Anglii. Do najbardziej znanych realizacji Libeskinda należą: Muzeum Żydowskie w Berlinie, Muzeum Felixa Nussbauma w Osnabrück w Niemczech, Imperial War Museum North w Manchesterze, The Run Run Shaw Creative Media Center w Hong Kongu w Chinach, Grand Canal Theatre w Dublinie, kompleks handlowy Crystals będący częścią centrum MGM Mirage w Las Vegas, Dancing Towers w Seulu w Południowej Korei i wreszcie zwycięski projekt zagospodarowania Strefy Zero po zniszczonych wieżach World Trade Center w Nowym Jorku z budowaną Wieżą Wolności. Z projektów, nad którymi obecnie pracuje Studio architektoniczne Daniela Libeskinda, warto jeszcze wyróżnić - powstający nad zatoką Keppel w Singapurze kompleks mieszkalny Reflections, Muzeum Historii Militarnej w Dreźnie, a także projekt przebudowy zabytkowego targu Fiera Milano w Mediolanie we Włoszech. W sumie Daniel Libeskind jest autorem ponad 40 różnych obiektów architektonicznych znanych i podziwianych na całym świecie. W portfolio artysty znajdują się również projekty sztuki użytkowej, kostiumy oraz scenografie teatralne.


Creative Media Centre, City University of Hong Kong - Hong Kong

Daniel Libeskind wykładał na wielu prestiżowych uczelniach, kierował m.in. katedrą Franka O. Gehry’ego na Uniwersytecie w Toronto i katedrą Louisa Kahna na Uniwersytecie w Yale. Jest też laureatem wielu nagród i odznaczeń. W 1996 roku uhonorowała go Amerykańska Akademia Sztuki i Literatury (American Academy of Arts and Letters). W tym samym roku Libeskind otrzymał również Berlin Cultural Prize. W 1999 roku artyście przyznano Niemiecką Nagrodę Architektoniczną (Deutscher Architekturpreis) za projekt Muzeum Żydowskiego w Berlinie. W 2001 roku Libeskinda uhonorowano Hiroshima Art Prize, przyznawaną artystom propagującym porozumienie i pokój między narodami, nota bene po razy pierwszy przyznaną architektowi. Z kolei w 2004 roku budowle – Graduate Centre London Metropolitan University oraz Imperial War Museum North w Manchesterze otrzymały RIBA Award. W 2010 roku również jako pierwszy architekt na świecie otrzymał medal Buber-Rosenzweig przyznany przez Niemiecką Radę Koordynacji Towarzystw Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej - DKR, a w 2011 roku Amerykański Instytut Architektury uhonorował go Medalem Uznania. Poza licznymi nagrodami Daniel Libeskind jest też doktorem honoris causa wielu cenionych uczelni artystycznych, m.in. Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Ulster w Belfaście oraz Wydziału Sztuk Pięknych Pratt Institute. Prace Libeskinda są wystawiane w najważniejszych muzeach i galeriach na całym świecie, a zdjęcia i wizualizacje jego budynków publikowane są na okładkach czołowych magazynów i wydawnictw m.in. Time Magazine, Newsweek, Architectural Record i The Wall Street Journal. W 2004 roku wydawnictwo Riverhead Books (Penguin Group) wydało autobiografię Libeskinda - Breaking Ground (polskie tłumaczenie „Przełom: Przygody w życiu i w architekturze”), która została przetłumaczona na ponad 90 języków. W 2008 roku wydawnictwo Monacelli Press (Random House Inc.) opublikowało obszerną monografię jego twórczości Counterpoint: Daniel Libeskind In Conversation with Paul Goldberger (tłum. „Kontrapunkt: Daniel Libeskind w rozmowie z Paulem Goldbergerem”).


Imperial War Museum North - Manchester, England

Najwyższy apartamentowiec w Unii Europejskiej.

Daniel Liebeskind zaprojektował w Warszawie apartamentowiec Złota 44, której architektura jego zdaniem jest odpowiedzią na dzieje Stolicy - jej zburzenia i powojenną odbudowę w duchu socrealizmu. Przez formę, kształt i szczegóły fasady budynek stanowi nowe źródło światła, z którego odczytać można nową sylwetkę panoramy Warszawy. Projekt apartamentowca odzwierciedla też jego gospodarczy rozwój i aspiracje miasta.
Nie jest to kolejny wieżowiec biurowy sprawiający, że Warszawa jest jak ta tabula rasa.
Projekt budynku jest także odpowiedzią na istotny trend we współczesnej urbanistyce, zgodnie z którym w metropoliach na całym świecie powstają rezydencje o niezwykłej architekturze. Budynek ma 192 metry wysokości i posiada 55 kondygnacji, w środku zaś będzie znajdowało się 251 apartamentów. Budowa została rozpoczęta w 2007 roku, lecz w międzyczasie została wstrzymana na wiele miesięcy z przyczyn protestu grupy sąsiadów inwestycji. Wszystko ruszyło pełną parą na wiosnę 2011 roku. Obecnie budowa zmierza ku końcowi, zakończenie jest planowane na wiosnę 2013 roku. Wieżowiec „żagiel” Liebeskinda budzi wiele emocji i kontrowersji. Ze względu na oryginalny kształt fasady, która jest rzeczywiście wyjątkowa, jednym się podoba, innym nie. Na pewno jednak wniesie wartość dodaną i prestiż do „downtown” Stolicy. Charakterystycznie wygiętą wschodnią elewację wieży "rzeźbi" droga Słońca - jego bieg od wschodu ku zachodowi, tak aby dostarczyć więcej światła dziennego sąsiadującym kamienicom. Złota 44 jest więc jedyną w swoim rodzaju budowlą ukształtowaną przez, historię z jednej strony, a z drugiej światło Warszawy.


World Trade Center Master Plan,New York,New York,USA

Złota 44 jest apartamentowcem najwyższej klasy, który może być z powodzeniem porównywany z najbardziej znanymi tego typu inwestycjami na świecie – Trump International Hotel & Tower w Toronto, One Hyde Park w Londynie, Icon Brickell Residences w Miami, MahaNakhon w Bangkoku, czy One57 w Nowym Jorku. Warto dodać, że mierzący 192 metry budynek o przeznaczeniu wyłącznie rezydencjonalnym jest najwyższym apartamentowcem w całej Unii Europejskiej i jednym z najważniejszych obiektów tego typu w całej Europie Środkowo – Wschodniej.

Wnętrza 251 apartamentów będą wykończone ekskluzywnie według najwyższych światowych standardów, a mieszkańcy będą mieć do dyspozycji 24-godzinna obsługę concierge.


MGM Mirage, Las Vegas, Nevada,USA

Bez wątpienia Złota 44 będzie, o ile już nie jest budynkiem o bezprecedensowej wartości kulturalnej, który urozmaica krajobraz Warszawy. Pomimo tego, że nadal pozostaje w budowie – już dziś uznawany jest za symbol nowoczesnej Polski. Wieżowiec Libeskinda cieszy się ogromnym zainteresowaniem wszystkich odwiedzających Stolicę.