Wnętrza

Rekreacja

Design i komfort w łazience

Tekst Łukasz Nowosielski

2014-10-29
Design i komfort w łazience

Łazienka dawno przestała być miejscem, które pełni funkcję wyłącznie praktyczną. Żyjąc pod ciągłym natłokiem obowiązków, borykając się z nieustannym brakiem czasu, niemal rozpaczliwie szukamy w naszych domach miejsc, które przyniosą nam ukojenie – nie tylko fizyczne, ale i estetyczne i psychiczne.

 

 

W poszukiwaniach prędzej czy później trafimy do łazienki. To miejsce, gdzie po ciężkim dniu pragniemy zmyć z siebie zmęczenie i stres, odprężyć się i zrelaksować. Konsekwencją tych dążeń jest coraz bardziej popularny trend obszernych salonów kąpielowych, w których design stawiany jest na równi z praktycznością wyposażenia.

Tym, co najbardziej kojarzy nam się z relaksem w łazience, jest oczywiście wanna pełna wody pachnącej olejkami eterycznymi. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na luksus nieograniczonego czasu spędzanego na odpoczynku, dlatego niesłabnącą popularnością wciąż cieszą się kabiny prysznicowe. Nieustannie unowocześniane, przybierające coraz bardziej atrakcyjne wizualnie formy, pozwalają na pełen relaks w wersji „przyspieszonej”.

Najnowsze trendy odzwyczaiły nas od tradycyjnej konstrukcji prysznica, składającej się z głębokiego brodzika i narożnej kabiny. Coraz częściej odchodzimy od tego standardu, decydując się na konstrukcję pozbawioną brodzika, zazwyczaj montując w podłodze odpływ liniowy. Rozwiązanie to ma bodaj tyle samo zwolenników, co przeciwników, jednak trudno odmówić mu estetycznej przewagi nad odchodzącymi w przeszłość schematami uwzględniającymi obecność brodzika.

Ewolucji uległy również standardy w obudowach kabin prysznicowych. Prym wiedzie obecnie szkło ujęte w proste, geometryczne formy. Owa prostota staje się obecnie wyznacznikiem elegancji – im bardziej oszczędny jest design prysznica i innych elementów łazienki, tym bardziej staje się ona przestronna i atrakcyjna dla oka.

Szkło okazuje się niezwykle trafnym wyborem w przestronnych salonach kąpielowych, w których wielkość dostępnej przestrzeni zwalnia nas z konieczności tradycyjnej lokalizacji prysznica – w rogu pomieszczenia. Producenci dają nam w tej kwestii pełen wachlarz możliwości – kabinę usytuować możemy tak, by tylko jeden jej bok przylegał do ściany, bądź też zupełnie ja od niej odłączyć. Szklana kabina prysznicowa ustawiona pośrodku salonu kąpielowego może dostarczyć nam wyjątkowych wrażeń – jej przezroczystość sprawi, iż relaksując się pod prysznicem, odniesiemy przyjemne wrażenie nieograniczonej przestrzeni.

Nowoczesny design to jednak tylko jeden z czynników składających się na łazienkę, o której będziemy marzyć, wracając do domu po ciężkim dniu w pracy. Na rynku znajdziemy pełną gamę propozycji na uczynienie prysznica jeszcze przyjemniejszym. Dysze do hydromasażu, deszczownice oraz inne akcesoria, z racji swojej popularności, stają się wyposażeniem już nie luksusowym, a typowym.

Aranżując zarówno niewielką łazienkę, jak i salon kąpielowy, coraz częściej przywiązujemy wagę do kwestii estetycznych. Nie wynika to z dostępnych obecnie na rynku, nowoczesnych w formie produktów oferowanych przez producentów – to raczej oferty te są wynikiem rosnących potrzeb klientów oraz ich świadomości w kwestii designu. Sukcesywnie otwieramy się bowiem na propozycje mające na celu nie tylko możliwie najwyższy komfort użytkowania, ale również piękny wygląd. Dzięki temu łazienka przestaje być przestrzenią, której wizerunek determinowany jest jedynie chęcią osiągnięcia optymalnej funkcjonalności, ale pomieszczeniem doskonale współgrającym z nowoczesnym wystrojem pozostałych części naszego mieszkania.