Wnętrza

Style

Drewniane dekoracje świąteczne. Naturalne ozdoby w duchu scandi

Tekst Iwona Mackiewicz-Kozłowska • Zdjęcia Shutterstock

2018-12-17
Drewniane dekoracje świąteczne. Naturalne ozdoby w duchu scandi

Boże Narodzenie to święta, dla których charakterystyczna jest niepowtarzalna, rodzinna i ciepła atmosfera. By dodatkowo podkreślić wyjątkowy klimat, typowy tylko dla tych kilku grudniowych dni, warto udekorować wnętrza naszych domów w sposób jednoznacznie kojarzący się z zimą i Gwiazdką. Żadne wymyślne i nowoczesne dekory nie zastąpią naturalnych ozdób wykonanych z drewna, których niewątpliwymi atutami są dostępność oraz przystępna cena.

 

oda na styl skandynawski, będący od lat dominującym trendem przy aranżacji wnętrz, przyniosła zmianę w estetycznych gustach Polaków. Do łask wróciło drewno, które wykorzystuje się już nie tylko jako materiał konstrukcyjny oraz wykończeniowy, lecz także w charakterze tworzywa na pomysłowe, zdobnicze detale. Można nimi udekorować dom również w okresie okołoświątecznym. W jaki sposób zrobić to efektownie i z pomysłem?

 

EKOLOGICZNA CHOINKA

Nic tak jednoznacznie nie kojarzy się z Bożym Narodzeniem jak choinka. Przystrojone drzewko jest symbolem Chrystusa, odrodzenia i życia, a jego odświętny wygląd podkreśla wagę uroczystości wigilijnej. Niewiele osób wyobraża sobie Gwiazdkę bez tego elementu, decydując się na świeżego iglaka albo sztuczne drzewko. Żaden z tych wariantów nie jest jednak obojętny dla środowiska – wycinka drzewostanu odbija się negatywnie na naturze, a wykonane z tworzywa wersje są trudno biodegradowalne. Można jednak wybrać bardziej ekologiczną alternatywę, jaką stanowi choinka z litego drewna.

 

 

Od kilku sezonów niezwykłą popularnością cieszą się bożonarodzeniowe drzewka zawieszone na ścianie. Do ich stworzenia wykorzystuje się deski różnych długości, co pozwala ułożyć na płaszczyźnie pożądany kształt. Wśród podobnych ozdób spotyka się też modele wycięte z jednego kawałka drewna. Takie choinki mogą być utrzymane w naturalnym wybarwieniu albo pomalowane farbami w kolorach kojarzących się z zimową aurą: białym, błękitnym lub siwym. Same w sobie stanowią niezwykle interesującą dekorację, zyskają jednak bardziej odświętny charakter, gdy przyozdobimy je lampkami, drewnianymi ozdobami świątecznymi, okolicznościowymi napisami czy imitacją paczek prezentowych. Ważne jest też ich otoczenie – pokój, w którym zostanie umieszczony taki niebanalny dekor, powinien być wyposażony w detale korespondujące z charakterem drzewka. Warto wprowadzić do wnętrza tekstylia ze skandynawskim wzorem albo utrzymane w biało-czerwono-zielonej kolorystyce.

 

 

Choinki mogą przybierać również bardziej przestrzenne formy. Wśród nich znajdziemy modele plecione z wikliny albo wielopoziomowe półki imitujące kształtem świąteczne drzewko, na których umieszcza się różnego rodzaju ozdoby bożonarodzeniowe. Absolutnym hitem są jednak nieco abstrakcyjne choinki, wykonane z połączonych ze sobą deseczek przytwierdzonych do jednego statywu. Na imitacji gałązek można ustawić nieduże świeczki, zawiesić kolorowe łańcuchy, bombki i kokardy. Takie konstrukcje z powodzeniem zastąpią tradycyjne świerki, a dodatkowo posłużą nam przez lata, ponieważ moda na tego typu kompozycje nie przemija. Najlepiej zaprezentują się one w dużych, jasnych, nowoczesnych wnętrzach, takich jak np. industrialne lofty.

 

 

ŚWIĄTECZNY WYSTRÓJ

Niezależnie od tego, jaką choinkę finalnie wybierzemy, konieczne będzie zaopatrzenie się w ozdoby świąteczne, służące do jej przystrojenia. Drewniane dekory na drzewko bożonarodzeniowe to duża grupa ozdób, które podkreślą swobodną, świąteczną atmosferę, harmonijnie współgrając z aranżacją w stylu scandi albo rustykalną. Są to jednak na tyle naturalne detale i o tak różnym typie wykończenia, że doskonale wpiszą się w stylistykę niemal każdego wnętrza!

 

Wśród choinkowych ozdób najliczniejszą grupę stanowią zawieszki w kształcie gwiazdek albo płatków śniegu. Oprócz maksymalnie naturalistycznych ozdób, spotkać można także elementy pokryte lśniącym brokatem czy metaliczną farbą, postarzane lub z dodatkiem detali wykonanych z zupełnie innego materiału, np. papieru czy metalu. Obok nich dobrze zaprezentują się drobne rzeźby prezentujące przedstawicieli fauny (renifery, łosie, jelenie, sarny itp.), zawieszone na ozdobnych sznurkach.

 

 

Ciekawie wyglądają również modne girlandy, gdzie wiązanki roślin zastępują drewniane gwiazdki, surowe albo połączone z koronką lub światełkami. Zawiesza się je na oknie, wprowadzając świąteczny nastrój do przestrzeni innych niż salon, np. sypialni czy kuchni, lub na ścianie, gdzie mogą stanowić samodzielny dekor albo być częścią większej świątecznej kompozycji. W tym ostatnim przypadku warto zestawiać je z pojedynczymi, wyrazistymi zawieszkami drewnianymi, cotton balls oraz żywą zielenią gałązek iglaków. Jedną z opcji jest potraktowanie ich jako ważny element większych struktur dekoracyjnych, współtworzących okazałą, naturalną, świąteczną panoramę.

Na ścianach można umieścić również niezmiennie modne napisy. Trójwymiarowe życzenia wesołych świąt ułożone z drewnianych liter i przyklejone na pionową płaszczyznę albo naniesiona na drewnianą tablicę inskrypcja to łatwy sposób, by poczuć dobrą, pełną życzliwości energię, jaka napełni nasze serca oraz nastroi pozytywnie w tym ważnym dla nas i bliskich czasie.

 

DEKORACYJNA FUNKCJONALNOŚĆ

Drewno jest idealnym materiałem konstrukcyjnym, z którego wykonane są rozmaite sprzęty potrzebne w domu. Przy odrobinie twórczej inwencji, zmienimy ich charakter, tworząc przy okazji ekspozycję w bożonarodzeniowym duchu. W tym celu warto wykorzystać europalety, jakie pełnią w domach rolę stolików albo siedzisk. Jeśli zaścielimy je tekstyliami w gwiazdkowe motywy, a między deskami umieścimy światełka albo nieduże cotton balls, funkcjonalnemu meblowi dodamy świątecznego ducha.

 

 

Boże Narodzenie to czas obdarowywania bliskich prezentami. W naszych domach i mieszkaniach z pewnością znajdziemy niewielkie, proste, drewniane skrzynki. Samodzielnie je ozdabiając (trend DIY jest nadal szalenie modny!) i personalizując, stworzymy niepowtarzalne pudełka na prezenty, których dekoracyjność podniesie estetykę wnętrza, a także z pewnością spotka się z uznaniem domowników. Skrzynki ożywione gwiazdkowym wzorem mogą służyć również jako gadżet do przechowywania rozmaitych drobiazgów, a ustawione przy kominku z powodzeniem zastąpią tradycyjne kosze na drewno.

 

W domach często spotyka się też dekoracyjne, lekkie, drewniane regały. Jeśli przystroimy je zielony gałązkami drzew iglastych, światełkami, drewnianymi oraz tekstylnymi ozdobami i ustawimy w bezpośredniej bliskości ścian ozdobionych girlandami czy drewnianymi rzeźbami stojącymi, z łatwością wykreujemy aranżację wprowadzającą gwiazdkową atmosferę.

 

KLIMATYCZNE DETALE

Bożonarodzeniowy nastrój stworzymy również za pomocą wykonanych z naturalnego surowca detali. Na ścianach można zawiesić obrazki ze świątecznymi motywami w drewnianych ramkach. Wolne miejsca na stole i podłodze warto zagospodarować, ustawiając nań rzeźby oraz klimatyczne lampiony. Te ostatnie rozświetlimy za pomocą aromatycznych świec, rozsiewających wokół przyjemny, sosnowy zapach, albo wykorzystując w tym celu ledowe łańcuchy, zwinięte wewnątrz latarenek w świetlistą kulę.

 

 

Takie dekory powinny stanowić trzon świątecznych aranżacji. Warto pamiętać, że noc wigilijna jest jedną z najdłuższych w całym roku. Gdy szybko robi się ciemno, podświetlone drewniane domki oraz ażurowe kompozycje bożonarodzeniowe ustawione na parapecie czy kominkowym gzymsie wykreują przytulną, ciepłą atmosferę, sprzyjającą ucztowaniu w gronie rodziny i przyjaciół.