Wnętrza

Dwa oblicza łazienki

Zdjęcia Koło, Szultka Furniture

2013-01-22
Dwa oblicza łazienki

Pomysłów na aranżację łazienki jest wiele. Dobrze, jeśli koresponduje ona z pozostałymi wnętrzami w domu czy mieszkaniu. To pomieszczenie bardzo intymne i osobiste. Powinno być urządzone zgodnie z gustami użytkowników, aby czas w nim spędzany był czasem relaksu i odprężenia.   
Przedstawiamy dwie propozycje – dla wielbicieli romantycznych pasteli oraz dla miłośników industrialnego minimalizmu. Łazienki różnią się właściwie wszystkim. Jednak obie zachwycają.

Duże powierzchnie, otwarte przestrzenie i surowy klimat pofabrycznych wnętrz stwarzają niezwykłe możliwości aranżacji pomieszczeń. Warto, aby łazienka w lofcie miała charakter pasujący do reszty mieszkania. 
Aranżacja wnętrza łazienki w lofcie stanowi duże wyzwanie. Trzeba pogodzić w niej funkcjonalność i użytkowy charakter pomieszczenia z surowym i industrialnym klimatem. Warto zwrócić uwagę na rodzaj i kolor wszystkich materiałów wykończeniowych. Forma i kształt ceramiki łazienkowej powinny nawiązywać do „fabrycznego” wnętrza przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowania.Jak stworzyć pomieszczenie, które pogodzi chłód aranżacji z przytulnością właściwą łazience? Przede wszystkim, w całym wnętrzu powinny dominować chłodne odcienie szarości, brązów oraz beże i biel. Dopuszczalne są pojedyncze akcenty o mocniejszych barwach. Wszystkie elementy wystroju i wyposażenia powinna cechować prosta forma, która doskonale wpisze się w industrialne wnętrze. Monochromatyczne ściany mogą być wyłożone płytkami o dużym formacie, tapetą wodoodporną lub mieć strukturę wylanego betonu. Efektownym elementem dekoracyjnym będą fragmenty ścian wykończone np. cegłą klinkierową, szkłem lub stalowymi panelami. Do takiego wnętrza pasuje „techniczna” – ceramiczna, cementowa lub drewniana - podłoga.
Meble łazienkowe powinny mieć gładkie powierzchnie frontów i blatów. Kubistyczny, elegancki kształt mebli podkreśli surowy wystrój pomieszczenia i jego charakter. Przy ciemnych ścianach (np. szarych lub grafitowych) możemy zdecydować się na kontrastowe, białe meble. Odrobiny ciepła dodadzą zaś jasnym wnętrzom produkty w kolorach drewna.
Ostatecznego szlifu wnętrzu łazienki w lofcie dodadzą kontrastowe akcenty. Może to być stalowa lub chromowana armatura oraz akcesoria jak np. wieszaki, uchwyty czy pojemniki kosmetyczne. Mocnym i efektownym akcentem są też rośliny, których świeży, zielony kolor przykuwa uwagę i doskonale prezentuje się w surowym wnętrzu. 

W romantycznym stylu

Kwiatowe wzory, barwne akcenty, stylowe meble i dodatki. We wnętrzach urządzonych w stylu romantycznym dobrze będą się czuły osoby o duszach zmysłowych, subtelnych i wrażliwych na piękno przedmiotów. 
Aby stworzyć pomieszczenie w stylu dziewiętnastowiecznego salonu kąpielowego, należy starannie przemyśleć całość aranżacji. Istotne jest, by wszelkie dodatki dobrać tak, by nie przytłaczały, ale wydobywały to, co w duszy romantycznej gra.
Kryształowa lampka na toaletce mieniąca się kolorami tęczy, wolnostojąca wanna na pięknych, łagodnie wygiętych nóżkach i meble, które grają pierwsze skrzypce. A więc toaletka z wygodnym taboretem i składanym lustrem. Umywalka na toaletce ze stylowa baterią. Bieliźniarka, w której mieszczą się ręczniki i bielizna. Krzesło z szykownymi poręczami dla wygody ubierania. I wieszak, w którego złotych ramionach odbija się elegancka kryształowa lampka nocna. W takich wnętrzach królują pastelowe kolory. Ściany można przyozdobić na przykład tapetą w kwiatowe desenie, która przeniesie nas do romantycznego ogrodu, a na toaletce postawić  gustowny wazon wypełniony świeżymi, pachnącymi kwiatami. 
W tak urządzonym wnętrzu czas płynie inaczej. Układanie włosów czy wykonanie makijażu nabierają wymiaru romantycznego rytuału.