Wnętrza

Pokój dziecka

Dziecięcy pokój pełen barw

Tekst Paweł Zdybał Red Pen

2012-09-12
Dziecięcy pokój pełen barw

Dzieciństwo to beztroski czas, gdy bez wychodzenia z własnego pokoju można przeżywać niesamowite przygody w barwnym świecie fantazji. Wystarczy kawałek koca, parę krzeseł, duża doza wyobraźni… i już po chwili można zamienić się w bohatera ulubionej bajki. Dziecięcą fantazję mocno pobudza otoczenie, w tym kolory, które mogą znacząco wpływać na nastrój i aktywność dziecka.
Barwy otaczające dziecko równie dobrze mogą działać wyciszająco i uspokajająco, jak i pobudzać do działania. Kolorystyka ścian dziecięcego pokoju odgrywa więc niebagatelne znaczenie oraz powinna być dopasowana do wrażliwości emocjonalnej małego mieszkańca. W przypadku pokojów dla dziecka zazwyczaj dobrze sprawdzają się żywe, radosne kolory stymulujące do działania, należy jednak pamiętać, że zbyt intensywne barwy mogą być również męczące.


Kolor dobrze dobrany


Przydatna w aranżacji wnętrz dziecięcych pokojów może być psychologia kolorów, mówiąca o znaczeniu i oddziaływaniu poszczególnych barw. Wykorzystując wskazówki, które podsuwa nam ta nauka możemy stworzyć funkcjonalne pomieszczenie, w którym dziecko będzie przebywać z przyjemnością.
Nasycone, radosne kolory takie jak czerwień czy intensywny pomarańcz wprowadzają do wnętrza dużą dawkę energii, sprzyjając szalonej zabawie. Jeśli nasze dziecko na co dzień rozpiera jednak energia, żywe kolory lepiej wykorzystać do pomalowania tylko jednej ze ścian. Można je też zastosować do pokrycia niewielkich elementów (np. filarów, które często spotyka się w pokojach urządzonych na poddaszu), sąsiadujących z bardziej „spokojnymi” barwami. Kolorem uspokajającym oraz pozytywnie oddziaływującym na koncentrację dziecka jest niebieski. Dobrze sprawdzi się on do wymalowania powierzchni ściany np. w kąciku, w którym dziecko odrabia lekcje. Działanie relaksujące i uspokajające ma też zieleń – często wykorzystywana w pokojach dziecięcych. Poza samym kolorem, istotną kwestią jest też jego odcień. Dla przykładu jaskrawa, bardzo soczysta zieleń będzie intensywnie ożywiać wnętrza, zaś zielony ciemny i przygaszony wprowadza już zupełnie inny, nieco melancholijny nastrój.

Biel, wprowadzająca do pomieszczeń wrażenie czystości i porządku, dobrze kontrastuje w zasadzie z każdym z kolorów. Zbyt duża ilość bieli może jednak stwarzać wrażenie nadmiernego chłodu oraz surowości wnętrza. Zupełnie inaczej pod tym względem prezentuje się żółty, którego różne odcienie mogą sprawić, że pomalowany tą barwą dziecięcy pokój zyska ciepły i przytulny wyraz. W pokojach, w których przebywają małe dzieci dobrym rozwiązaniem jest z kolei zastosowanie jasnych, pastelowych barw, które uspokajają, a także kojarzą się z czułością.
Zdrowie i funkcjonalność


Przy doborze kolorów ścian do pokoju dziecięcego nie można zapominać o kwestiach zdrowotnych. Farby przeznaczone do malowania takich wnętrz powinny charakteryzować się jak najmniejszą zawartością LZO (lotnych związków organicznych) i nie powodować działania drażniącego. Lepiej zatem wykorzystywać tu farby wodne, które w porównaniu z produktami rozpuszczalnikowymi posiadają mniejszą ilość środków chemicznych. Osobną kwestią jest dobór farby do pomalowania pokoju dziecka, które cierpi na alergię. Niektórzy z producentów, np. Śnieżka, mają w swojej ofercie specjalne farby hipoalergiczne, posiadające atesty niezależnych instytutów naukowych zajmujących się problemem alergii. Takie farby nie wykazują działania drażniącego, są więc przyjazne oraz bezpieczne dla alergików, a także dla osób szczególnie wrażliwych.
Dziecięce pokoje, w porównaniu z innymi pomieszczeniami, są też szczególnie narażone na powstawanie zabrudzeń i różnego rodzaju plam. Takie miejsca niekończących się zabaw trzeba często sprzątać, co bywa dosyć kłopotliwe. Ściana pokoju zamienia się w przestrzeń na której dzieci ćwiczą swoje artystyczne zdolności – można na niej znaleźć odciski dłoni czy też plamy po farbach plakatowych. Dobrym rozwiązaniem jest więc pomalowanie ścian w pokoju dziecięcym farbą odporną na zmywanie i szorowanie na mokro. Zastosowanie takiej farby znacznie ułatwi i przyspieszy czyszczenie powierzchni ścian oraz wyeliminuje potrzebę ponownego malowania wnętrza – większość zabrudzeń można bowiem usunąć za pomocą wilgotnej szmatki.
Królestwo malucha


Pokój dziecka często staje się areną, na której rozgrywają się różnego rodzaju zabawy. Przy pomocy kolorów (i odrobiny fantazji) takie wnętrze można stosunkowo łatwo zamienić w bajkową krainę, pełną różnorodnych stworzeń. Dzięki odpowiednim szablonom oraz farbom ściany dziecięcego pokoju mogą być pokryte wizerunkami bohaterów z ulubionej kreskówki naszego malucha bądź np. motywami nawiązującymi do flory i fauny amazońskiej dżungli. Do wspólnego malowania ścian warto zaprosić dzieci – z pewnością będzie to dla nich doskonała okazja do zabawy i do rozwoju talentów malarskich. Dostępne na rynku farby pozwalają na stworzenie praktycznie nieograniczonych kreacji kolorystycznych. Najważniejsze jest jednak to, żeby w takich wnętrzach dobrze czuło się samo dziecko.