Wnętrza

Prezentacje

Ekskluzywne wnętrza z historią w tle

Tekst Manor House • Zdjęcia Manor House

2014-12-16
Ekskluzywne wnętrza z historią w tle

Na architektonicznej mapie Polski niewiele jest miejsc, w których spotykają się: historia z nowoczesnością, tradycje możnowładczego dworu z nowatorskimi rozwiązaniami oraz natura z luksusem i komfortem. Takim z pewnością jest ekskluzywny kompleks hotelowy Manor House SPA Chlewiska. Obiekty historyczne, wchodzące w jego skład, nie tylko zachwycają, ale wciąż kryją w sobie tajemnice z przeszłości. Ekskluzywne Manor House z historią w tle wnętrza.

 

 

Kompleks hotelowy Manor House SPA zorganizowany został na terenie wpisanego do Rejestru Zabytków Zespołu Pałacowo - Parkowego w Chlewiskach, jednej z najstarszych rezydencji ziemiańskich w Polsce. W skład posiadłości wchodzą: Pałac Odrowążów, Stajnia Platera, Termy Zamkowe z oranżerią basenową i przyległy dziesięciohektarowy park. Historia posiadłości sięga XII wieku, kiedy to, w miejscu dzisiejszego kompleksu, osiedlił się znamienity polski ród możnowładczy – rodzina Odrowążów. Obecny właściciel byłej ziemiańskiej rezydencji, spółka Manor House, nieustannie dokłada wszelkich starań, aby zachować tradycje dworu, przywrócić jego dawną świetność i nadać posiadłości nowego uroku. Służą temu liczne inwestycje oraz prace renowacyjne i remontowe. Są one wykonywane co roku, ponieważ, jak podkreślają właściciele zespołu pałacowo – parkowego, hotel usytułowany w obiekcie zabytkowym stanowi wyzwanie i obowiązek, wymaga także systematyczności w remontach. W innym przypadku, w bardzo krótkim czasie, zabytek ponownie popadłby w ruinę.

 

 

Po pożarze, który w 2012 roku strawił część pałacu, konieczny stał się gruntowny remont budynku. Prace przeprowadzone z dużym rozmachem i w błyskawicznym tempie (od stycznia do września 2013) objęły wnętrze Pałacu Odrowążów a także dziedziniec, tarasy i oranżerię pałacową. Remont zabytkowej budowli odmienił oblicze mieszczącego się w niej pięciogwiazdkowego hotelu, nadając wnętrzom elegancji i splendoru właściwych pałacowym komnatom. Każde pomieszczenie zaaranżowano według indywidualnego projektu, ale ich wystrój utrzymany został w jednakowym stylu, co tworzy spójny klimat całego hotelu.

 

W ostatnim czasie prace remontowo-rewitalizacyjne objęły także wybudowaną w 1886 roku, wpisaną do rejestru zabytków Stajnię Platera, w której urządzone zostały sale restauracyjne i biesiadne oraz pokoje gościnne. Obiekt został zaprojektowany i wykonany przez Francuzów sprowadzonych do Polski z woli hrabiego Ludwika Platera, dlatego nawiązuje on stylem architektonicznym do budowli prowansalskich. Tegoroczny remont Stajni Platera to już kolejna duża inwestycja, mająca zasadniczy wpływ na ogólny wygląd tego obiektu. Remont sal restauracyjnych pozwolił wyeksponować niezwykłe walory zabytkowej czterogwiazdkowej Stajni Platera. Trafionym pomysłem okazało się skucie tynku ze ścian. Pozwoliło ono na odsłonięcie skrywanych pod nim murów zbudowanych z piaskowca szydłowieckiego - dobrze znanej i cenionej skały, wydobywanej od XV wieku w miejscowości Szydłowiec. Jest to naturalny kamień pochodzący z okresu jurajskiego, wykorzystywany w budownictwie od pięciuset lat, charakterystyczny dla budowli z terenu Mazowsza.Przykładowo, piaskowiec szydłowiecki stanowił główny budulec Zamku Królewskiego w Warszawie. Wykorzystano go także przy odbudowie tego zamku zniszczonego w wyniku działań wojennych obiektu w latach70-tych XX-go wieku. Warstwowe konstrukcje z piaskowca dają atrakcyjny efekt wizualny. Możemy go podziwiać w odrestaurowanej Stajni Platera, w której z powodzeniem udało się odsłonić i zaprezentować strukturę osiemnastowiecznej budowli kamiennej Stajnia Platera to obiekt o dużej wartości architektonicznej.

 

 

W budynku zachowały się oryginalne podpory i dźwigary żeliwne stropu pierwszego piętra, które wyprodukowano w tutejszej zabytkowej hucie. Ponadto podziwiać można autentyczne dziewiętnastowieczne elementy dekoracyjne elewacji, gzymsy, nadproża, zworniki, oraz ogniomury z nakrywami z piaskowca. Podjęcie jakichkolwiek działań rewitalizacyjnych jest z tego powodu uzgadniane z radomskim konserwatorem zabytków opiekującym się tym terenem, z którym właściciele ściśle współpracują od 1999 roku.

 

W odrestaurowanych salach restauracyjnych uwagę przyciągają odnowiony bar oraz punktowe lampy ledowe, umieszczone w fudze między kamieniami. Dają one efekt, który można porównać do widoku rozgwieżdżonego nieba. Natomiast lustra zawieszone nad barem optycznie zwiększają przestrzeń. Sale restauracyjne po remoncie zyskały całkowicie nowe i jednocześnie nowoczesne energooszczędne oświetlenie. Smugi światła załamują się na kamiennych nierównościach i występach w ścianie, co daje efektowną grę światła i cienia. Piękny, ciepły odcień piaskowca dodatkowo podkreśla niezwykły nastrój tego miejsca, a ogień płonący w kominku czyni je bardziej przytulnym i klimatycznym.

 

 

O atrakcyjności tego miejsca stanowi również dopasowanie wszystkich elementów wystroju. Współgrają ze sobą zarówno wykończenia, dekoracje, jak i umeblowanie. Wnętrze Stajni Platera, utrzymane w duchu dawnej epoki wyposażone zostało w wiekowe meble, nawiązujące do stylu dworskiego. Sala wraz z antresolą o łącznej powierzchni dwustu metrów może pomieścić aż 150 osób. Jest zatem atrakcyjnym miejscem na organizację biznesowych spotkań, konferencji, wesel i wielu innych uroczystości w atmosferze luksusu zbudowanego na wielowiekowej tradycji.

 

Przeprowadzone w salach restauracyjnych prace remontowe, nie tylko wpłynęły na standard wnętrza, jego ogólną prezencję i atrakcyjność, ale sprawiły także, iż jeszcze bardziej wyczuwalny jest w nim duch historii i ziemiańskiej tradycji. Odnowione wnętrze zachwyca swoim urokiem i niepowtarzalnym klimatem. Połączenie oryginalnych elementów oraz nowoczesnych rozwiązań czyni z sali restauracyjnej wyjątkowe miejsce, pełne splendoru i uroku.