Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Eleganckie kuchnie

Tekst Joanna Aleksandruk, Radosław Zasadny • Zdjęcia Radosław Zasadny, Dom Druku

2014-05-27
Eleganckie kuchnie

Szkło jest coraz częściej wykorzystywane nie tylko przy konstrukcji okien i elementów konstrukcyjnych, ale również przy stylowym i eleganckim wykańczaniu kuchni oraz łazienki. Wystarczy odrobina kreatywności i wiedzy, aby zaaranżować wnętrze na miarę codziennych potrzeb. Dekoracja kuchni należy do priorytetowych aspektów urządzania wnętrz, ponieważ statystycznie to właśnie w niej spędzamy najwięcej czasu: przy wspólnych posiłkach oraz ich przygotowywaniu, przy niezobowiązujących rozmowach i podczas świąt. Szkło jest coraz częściej wykorzystywane jako materiał wykończeniowy pomieszczenie. Powierzchnia między blatem a szafkami górnymi jest jednym z głównych miejsc w naszych domach, o którego wygląd i porządek powinniśmy szczególnie dbać. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów z ofertami nowoczesnego urządzania tej przestrzeni. Szkło może mieć też inne zastosowania, jak obrazy z przyklejonymi zaczepami do powieszenia na ścianie, obrazy do zamontowania na wkręty (również na dystansach), fronty meblowe, drzwi do szaf wnękowych, drzwi skrzydłowe szklane z dwustronnym nadrukiem, osłony grzejników i inne.

Szlachetna forma szkła, w połączeniu z dobraną grafiką, tworzą wrażenie trzeciego wymiaru. Rozwiązanie to ma też zalety, jeśli chodzi o utrzymanie czystości. Brak połączeń między płytkami powoduje, że zanieczyszczenia nie osadzają się. Odpowiednia chemia i narzędzie pozwala na szybkie wyczyszczenie powierzchni szkła. Bogaty wybór technologii, przygotowanie pliku, prowadzenie specjalnych pomiarów, produkcja i montaż płyt zamieni kuchnię we wnętrze nie tylko do przygotowania posiłków, ale w kameralne miejsce do spotkań. Właściwie od inwestorów zależy, jak będzie wyglądała kuchnia. Można wydrukować własny projekt, zdjęcie, pejzaż, grafikę lub zakupione zdjęcie projektanta. Efekt będzie zachwycający. Producenci dysponują dużą bazą projektów. Jeśli inwestor proponuje użycie własnego zdjęcia lub grafiki, producent dokona oceny przydatności pliku do produkcji. Idealnie byłoby, gdyby grafika miała rozdzielczość 300 DPI (minimum 150 DPI) w formacie ostatecznym. Przyjmowane są wszystkie rodzaje plików, najlepiej w formie plików zamkniętych. Pliki można wysyłać mailem lub po ustalenia na specjalny serwer ftp.

 

 

Podstawowa obróbka zdjęć, taka jak kadrowanie, zmienia na skalę szarości czy sepię - jest bezpłatna. W przypadku konieczności głębszych zmian, konieczna będzie wycena prac graficznych. W każdym wypadku, przed drukiem, inwestor jest proszony o akceptację symulacji graficznej, dostosowanej do wymiarów z zamówienia. Wszystko jest spowodowane grafiką połączoną ze szlachetną formą szkła, które razem tworzą niepowtarzalny efekt. Jest kilka technologii pozwalających nanieść grafikę na szkło. Różne firmy trudnią się produkcją i montażem tych elementów. My proponujemy bezpośredni zadruk szkła o grubości 4 milimetrów. Grafika zawsze jest umieszczana „po lewej stronie” tak, aby w skuteczny sposób można było zabezpieczyć druk przed zniszczeniem i zarysowaniem. W kuchni zaleca się wykorzystanie szkła hartowanego, które charakteryzuje się odpornością na wysokie temperatury oraz uderzenia. Krawędzie paneli są spolerowane. Aby wzmocnić trwałość, dekory są przygotowywane do druku przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Panele są produkowane według indywidualnych ustaleń, pod format, z wycięciem otworów pod gniazda elektryczne oraz gotowe do montażu na ścianie. 

Pola zadruku maszyny wynoszą średnio 250x125 centymetrów. Przy większych panelach należy je podzielić na kilka formatek. Na życzenie klienta producenci decydują się na zróżnicowane szkło, barwione lub jednokolorowe. Przy montażu należy pamiętać, iż szkło nie powinno dotykać ani blatu, ani ścian, a tym bardziej mebli, dlatego zaleca się zachowanie szczelin dylatacyjnych o minimalnej szerokości 2 milimetrów. Montaż płyt odbywa się przez bezpośrednie przyklejenie ich do ściany za pomocą sylikonu bezbarwnego do luster. Plusem jest, jeśli ściany nie są przebarwione i są prowadzone w jasnym kolorze. Klej odparowuje po 24 godzinach, a po upływie tego czasu należy wypełnić szczeliny sanitarnym sylikonem lub fugą. Produkcja odbywa się na indywidualne zamówienie klienta. Na cenę wpływa ilość metrów kwadratowych w zamówieniu, rodzaj szkła, ilość i rodzaj otworów oraz cena dostawy. Średnia cena m2 dekoru na szkle zwykłym to około 450 zł brutto, na szkle hartowanym średnio 500 zł. Z powodzeniem udaje się dostarczać wyprodukowane dekory na terenie Polski i Europy. Opracowano odpowiedni sposób pakowania bez niepotrzebnych kosztów. Nie tylko kuchnia, ale i łazienka czy sypialnia mogą być doskonałym pomieszczeniem do aranżacji i montażu nowoczesnych elementów dekoracyjnych. Bez problemu tworzone są dekoracje w kabinie prysznicowej, nad wanną, czy w przestrzeni za zabudową toalety (również podwieszanej). Dekory ożywiają tradycyjne kolekcje płytek ceramicznych, a całości nadają sznyt i elegancję. Świetnie sprawdza się mieszanie płytek ceramicznych z aplikacjami szklanymi. Przy użyciu tej technologii możemy produkować drukowane dekory szklane w sposób trwały i bezpieczny. Nadają się one do dekorowania kuchni, łazienki, a także restauracji, kawiarni i dyskotek.