Wnętrza

Fotodekoracja

Tekst Magda Pawluk

2015-06-30
Fotodekoracja

Gromadzone przez nas zdjęcia są szczególnymi pamiątkami. Przywołują wspomnienia, wzbudzają emocje, stanowią też pretekst do wywiązywania się rozmów. Jednak nie musimy oglądać ich wyłącznie w albumie bądź na ekranie komputera. W prosty sposób możemy je również wyeksponować we wnętrzu jako fotodekoracje.

 

Wbrew pozorom stworzenie domowej galerii nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy oryginalny pomysł, kilka akcesoriów i jedynie parę chwil, aby za pomocą zdjęć odmienić charakter dowolnego pomieszczenia. To doskonała okazja do tego, by dzięki samodzielnie wykonanej fotodekoracji wyrazić swoją osobowość. Odpowiednio wyeksponowane fotografie nadadzą wnętrzu oryginalny i niepowtarzalny charakter.

 

Po pierwsze, musimy zastanowić się nad tym, jakie zdjęcia warto byłoby zaprezentować. Mogą to być dowolne fotografie rodzinne, uwieczniające ważne wydarzenia, przedstawiające domowników, zdjęcia z wakacji, pejzaże, ale także reprodukcje. Wybór zależy wyłącznie od nas i naszego gustu.

 

Najczęstszym sposobem eksponowania zdjęć jest oprawienie ich w ramki i ustawienie na biurku, komodzie, półce, regale czy kominku. Warto skupić się przy tym na doborze odpowiedniego rodzaju ramki, ponieważ posiada ona nie tylko walor dekoracyjny, ale może również zwrócić uwagę na daną fotografię. Na rynku dostępna jest szeroka gama rozmiarów, wzorów, stylów i kolorów. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki. Natomiast idealną propozycją dla miłośników nowoczesnych rozwiązań są ramki cyfrowe, pozwalające na przeglądanie zdjęć przechowywanych na kartach pamięci.

 

Fotografie to pomysłowa alternatywa dla obrazów. Zawieszone na ścianie stanowią efektowny akcent, nadający wnętrzu indywidualny charakter. Możemy wyeksponować dowolną ilość zdjęć, rozmieścić je symetrycznie lub asymetrycznie. Nie bójmy się także eksperymentować z formatami zdjęć. Łącząc fotografie różnej wielkości w kolekcje, możemy uzyskać bardzo oryginalny efekt. Zestawiajmy ze sobą dowolne rozmiary, kształty i wzory ramek.

 

fotodekoracja

 

Istotną kwestią jest także dobór kolorystyki zdjęć. Możemy zdecydować się na fotografie kolorowe, czarno-białe bądź w barwach sepii, w zależności od tego, jaka fotodekoracja będzie najlepiej komponowała się z charakterem i wystrojem pomieszczenia.

 

Warto wcześniej rozplanować układ fotografii. Przed przystąpieniem do zawieszania zdjęć, możemy rozłożyć je na podłodze lub rozrysować projekt. Fotografie, które chcemy szczególnie wyeksponować, zawieśmy na wysokości oczu lub w centrum, oprawmy w wyróżniającą się ramkę.

 

Ciekawym pomysłem jest również umieszczenie większej ilości fotografii w jednej dużej ramie. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku drewniana oprawa lub szklana antyrama. Intrygujący rezultat uzyskać możemy, przypinając zdjęcia jednakowej wielkości drewnianymi spinaczami do przymocowanej do ściany linki lub sznurka. Efektownym rozwiązaniem jest także powieszenie fotografii na dekoracyjnych długich łańcuszkach. W gabinecie natomiast możemy wykonać kompozycję składającą się ze zdjęć przypiętych kolorowymi pinezkami do tablicy korkowej. Fotografie możemy umieszczać niemal wszędzie, w każdym pomieszczeniu i miejscu.

 

fotodekoracja

 

Przestrzenią, która idealnie nadaje się do zorganizowania domowej galerii jest na przykład ściana wzdłuż schodów. Warto zastanowić się nad umieszczeniem zdjęć w kilku rzędach, równolegle do linii biegu schodów, w taki sposób, aby utworzyły one ukośną linię.

 

Szczególnie popularnym trendem w dziedzinie dekoracji wnętrz fotografią jest zastosowanie fototapety. To stosunkowo tani i prosty sposób na to, by odmienić oblicze pomieszczenia. Fototapety nadają się do umieszczenia nie tylko na ścianach, ale także na drzwiach lub frontach mebli. Projektując fototapetę, możemy posłużyć się zdjęciami własnego autorstwa. Niekwestionowaną zaletą tego rozwiązania jest łatwość montażu.

 

Wielu producentów oferuje fototapety samoprzylepne, które nadają się do umieszczenia na gładkiej powierzchni. Dzięki zabezpieczeniu zdjęcia powłoką ochronną z poliestru wykazują się one trwałością oraz wysoką odpornością na zabrudzenia i zmywanie. Jeśli natomiast bardziej niż na jakości zależy nam na niskim koszcie, możemy zdecydować się na fototapetę papierową lub winylową, montowaną przy użyciu kleju do tapet ciężkich.

 

Oryginalnym pomysłem na wyjątkowe dodatki do wystroju pomieszczenia są także różnego rodzaju akcesoria i gadżety ozdobione zdjęciem. Niektóre możemy wykonać samodzielnie, ale prostszym sposobem będzie skorzystanie z ofert zakładów fotograficznych bądź firm proponujących tego typu usługi. W obu przypadkach możemy poczuć się jak projektanci i samodzielnie zaplanować wygląd fotodekoracji.

 

fotodekoracja we wenętrzu

 

Mamy do wyboru między innymi: poduszki, kubki, maskotki, naklejki na obudowę laptopa, podkładki pod mysz z nadrukiem przedstawiającym wybraną przez nas fotografię. Możemy także zaprojektować własny kalendarz czy album w formie książki. Efektownie wygląda również zegar, którego tarczę zdobi ulubione zdjęcie.

 

Jeżeli zależy nam na tym, żeby klimat naszego wnętrza był wyjątkowy, nie zapominajmy o dekoracyjnej funkcji fotografii. Przemyślany sposób prezentacji tego elementu zapewni nam niepowtarzalny efekt i pozwoli cieszyć się ulubionymi zdjęciami każdego dnia bez konieczności otwierania albumu. Dodatkowo samodzielne wykonanie dekoracji przyniesie nam wiele satysfakcji, a naszych gości z pewnością wprawi w zachwyt.