Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Futurystyczne laboratorium

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia shutterstock.com

2017-07-25
Futurystyczne laboratorium

Nowoczesne kuchnie znacznie różnią się od tych, z których korzystaliśmy jeszcze dekadę temu. Dzisiaj dominuje w nich oryginalne wyposażenie, innowacyjne urządzenia i designerskie gadżety. Inspirujące wizje rodzimych oraz światowych projektantów znajdują poklask wśród współczesnych użytkowników, którzy coraz chętniej wprowadzają do swoich kuchni powiew świeżości w postaci nowatorskich i nietuzinkowych wzorniczych perełek.

 

Życie rodzinne i towarzyskie we współczesnych domach koncentruje się głównie w kuchni bądź też (obecnie coraz częściej) w strefie pełniącej jej funkcję. Kuchnia jest dodatkowo przestrzenią, w której, jak w żadnej innej, pozwalamy sobie na eksperymentowanie – nie tylko podczas gotowania, ale także w kwestii jej aranżacji. Designerskie wykończenie i atrakcyjne dodatki pozwalają stworzyć indywidualną stylizację tego wymagającego wnętrza na miarę dzisiejszych czasów. Współcześni użytkownicy kuchni szczególnie upodobali sobie oryginalne, niecodzienne, a nie- kiedy także bardzo odważne wzornictwo, owocujące stworzeniem prawdziwie futurystycznej kuchni.

 

futurystyczna kuchnia

 

Nowocześnie zabudowana kuchnia futurystyczna

Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o wzornictwie w kuchni futurystycznej są oczywiście meble, które nie oparły się nowoczesnym designerskim tendencjom. Obecnie projektanci nadają im jak najprostsza formę, a jednocześnie troszczą się o to, by były one równie efektowne, co funkcjonalne, stąd wynika dbałość o ich jak największą wydajność. Wyposaża się je zatem w praktyczne systemy przechowywania, na przykład wysuwane kosze cargo, czy też przydatne, dość płytkie szuflady.

 

We współczesnym kuchennym designie odchodzi się od bogato zdobionych czy klasycznych rzeźbionych frontów. Ich formy są maksymalnie upraszczane. Nawet kształty uchwytów i gałek przy meblach powinny być w myśl nowoczesnego wzornictwa jak najbardziej ascetyczne. Popularnym wzorniczym trendem są także sprzęty bezuchwytowe. Zachowawczość dotycząca wyglądu mebli kuchennych oraz umiar w dziedzinie dekoracji są jednak przełamywane nagromadzeniem technologicznie zaawansowanych urządzeń oraz efektownych akcesoriów, które nadają styl tak surowemu wnętrzu, jakim wydaje się nowoczesna kuchnia, której atmosfera porównywana jest nawet z laboratorium. Odczucie to potęgują materiały stosowane przez współczesnych designerów. Dominują bowiem szkło, fornir, drewno naturalne, metal, lakier, stal hartowana, beton - szlachetne materiały, które doskonale łączą się z nowoczesną architekturą wnętrz.

 

W ostatnich latach powszechna stała się tendencja, w myśl której w prywatnych domach pojawia się zabudowa zorganizowana na wzór profesjonalnych kuchni rodem z najlepszych światowych restauracji. Wyspecjalizowane urządzenia oraz strefy przeznaczone do wykonania określonych zadań i czynności to w naszych domach coraz częstszy widok. Nie tylko zapaleni kucharze pozwalają sobie na zakup oddzielnego piekarnika do wypieku chleba, elektrycznego grilla, urządzenia do wyrobu makaronów czy lodów. Dobrym przykładem potwierdzającym wzrost znaczenia specjalistycznego wyposażenia kuchni są też bardzo popularne w nowoczesnym designie wyspy kuchenne będące praktycznym stanowiskiem pracy domowego szefa kuchni, usprawniającym komunikację między strefami podczas wykonywania wszelkich czynności.

 

kuchnia futurystyczna

 

W nowoczesnym wzornictwie niezwykle istotna jest także kolorystyka. Białe monotonne kuchnie powoli odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmują żywe, intensywne barwy. Nierzadko pojawiają się też meble o ciemnych kolorach. Nie oznacza to jednak, że współczesne wzornictwo całkowicie wyparło białe kuchnie. Ciągle cieszą się one popularnością, ale w ostatnich latach zrodziła się tendencja do urozmaicania jednostajnej kolorystyki kuchennej zabudowy innymi odcieniami, co wywołuje efekt ożywienia wnętrza.

 

Kuchenna gadżetomania

O charakterze kuchni futurystycznej nie stanowią wyłącznie meble. Pożądany efekt osiągnąć można również dzięki odpowiednim dodatkom i akcesoriom kuchennym, których design jest tak różnorodny, jak różni są tworzący je projektanci i stylistyki, w których się poruszają. Designerskie akcesoria kuchenne przede wszystkim dlatego, że w przemyślany, a zarazem pomysłowy sposób łączą atrakcyjny wygląd przedmiotu z jego użytecznością. Modne są – w zależności od gustu – zarówno wymyślne, jak i uproszczone formy. Jednak przy tworzeniu akcesoriów używanych w kuchni projektanci wykazują bardzo dużą dbałość o właściwą ergonomię. Mają one bowiem nie tylko zachwycać wyglądem, ale przede wszystkim być poręczne i ułatwiać wykonywanie kuchennych zadań.

 

Obecnie panuje moda na rozmaite gadżety w wesołych, intensywnych kolorach. Designerzy szczególnie upodobali sobie surowce takie jak plastik, szkło i metal, które zapewniają duże możliwości kreacyjne. Od kilku lat w nowoczesnych kuchniach zadomawia się także silikon. Podkładki, deski do krojenia, stolnice, łopatki, formy do pieczenia, silikonowe uchwyty czy pokrywki do garnków wykonane z tego plastycznego tworzywa są praktyczną ozdobą kuchni, nie tylko tej utrzymanej w nowoczesnej stylistyce.

 

Dyskretne i eleganckie sprzęty

Najnowszym trendom w dziedzinie projektowania nie oparły się także urządzenia wykorzystywane w kuchni, o których w dzisiejszych czasach mówi się, że przejmują obowiązki gospodarza. Projektanci dążą do tego, by były one stylowe, wysublimowane i eleganckie, ale jednocześnie nie epatowały zbędnym przepychem. Nowoczesne piekarniki, zmywarki, lodówki to prawdziwe dzieła sztuki. Estetyka najnowszych urządzeń kuchennych nie dominuje jednak całości stylizacji. Są one projektowane tak, aby były dyskretne i nie przytłaczały.

 

nowoczesna kuchnia

 

Nieodłączną parę w każdej kuchni, również futurystycznej, stanowią płyta grzewcza i okap. Design tych komponentów nie musi być jednak spójny. Okap coraz częściej staje się tym elementem kuchennego wyposażenia, który pragniemy wyróżnić. Umożliwiają nam to atrakcyjne, oryginale modele autorstwa współczesnych projektantów. Współczesne okapy mogą przybierać rozmaite kształty: od owalnych, przez prostopadłościany, po finezyjne formy inspirowane światem natury.

 

To rozwiązanie wzornicze sprawdzające się przede wszystkim jako okapy wyspowe. Rozmaity design cechuje także okapy przyścienne, które często w opozycji do wspomnianych wcześniej eksponowanych modeli, pozwalają na ich niemal zupełne ukrycie na przykład w specjalnej wnęce bądź szafce.

 

Nie bez znaczenia pozostaje także design współczesnej armatury kuchennej. Trendem wzorniczym ostatnich lat jest stosowanie baterii o prostych, wyrafinowanych kształtach. Bezdotykowa chromowana bateria o subtelnej formie sterowana sensorem z pewnością podniesie komfort użytkowania, jak i jakość aranżacji. Modna staje się również armatura miedziana i wykonana ze stali nierdzewnej. Kuchnia jest przestrzenią, w której designerzy mają niezwykle szerokie pole do popisu. Oprócz mebli i niezbędnych sprzętów, równie duże znaczenie przykładają do wyglądu elementów takich jak akcesoria, naczynia czy dodatki. O estetyce, jaką charakteryzują się poszczególne komponenty wystroju, decyduje ich forma, faktura, kształt, zastosowane materiały, kolorystyka, desenie. Wszystko to wpływa na ogólny wyraz stylizacji, która tworzy się w wyniku połączenia wszelkich części w całość. W przypadku kuchni nawet najmniejszy element nabiera szczególnego znaczenia dla jej ogólnego wyglądu, dlatego warto wprowadzać do wnętrza przedmioty cechujące się niebanalnym, nowoczesnym designem.