Wnętrza

Rekreacja

Garderoba

Tekst Michał Nowicki

2013-06-06
Garderoba

Chociaż w naszych domach pojawiła się stosunkowo niedawno, to stała się jednym z najbardziej pożądanych pomieszczeń. Garderoba popularność zawdzięcza zmianom, jakie zaszły w naszym stylu życia oraz łatwemu obecnie dostępowi do wzorców zachodnich. Decydując się na nie, możemy przebierać w masie rozwiązań, jakie podsuwają najlepsi światowi producenci.

 
System otwarty
 
Na garderobę najlepiej przeznaczyć miejsce w części nocnej mieszkania. Powinna zatem przylegać do sypialni lub łazienki, która jest przeznaczona dla pana i pani domu. Ewentualnie może znaleźć się w pobliżu wejścia do mieszkania, gdzie posłuży też jako miejsce do odwieszania okryć przez gości.  
 
 
Wiele marek wnętrzarskich proponuje do tych pomieszczeń specjalne modułowe meble, które często projektują znani designerzy jak Giuseppe Bavuso, Piero Lissoni. Tego typu garderoby określa się jako system otwarty (walk in closets lub walk in wardrobe). Modułowa konstrukcja mebli pozwala na ich pełne dostosowanie do indywidualnych potrzeb i do każdej powierzchni. Poszczególne części mogą mieścić wieszaki na długie i krótkie ubrania, półki, wiszące lub stojące komody z szufladami przeznaczonymi na akcesoria, wieszaki na spodnie, a nawet specjalne półki do przechowywania koszul czy butów. Garderoba zapewnia łatwy dostęp do odzieży oraz doskonale ją porządkuje - każdy przedmiot ma swoje miejsce i jest w zasięgu ręki. 
 
 
Wśród mebli do garderób otwartych spotykamy lekkie ażurowe modele. Te wolno stojące konstrukcje nie wymagają montowania na ścianie i można ustawiać je w dowolnym miejscu. Najlepiej sprawdzają się do przedzielania pomieszczeń, gdyż nie pozbawiają ich dostępu do światła. Wytrzymała aluminiowa konstrukcja może być widoczna albo pokryta fornirem, bądź też wielowarstwowym (posiadającym fakturę drewna) laminatem. Opcjonalnie modele te mogą posiadać szklane drzwi oraz ścianki, przez co przypominają trochę wielkie biblioteki. 
W pokoju przeznaczonym na garderobę moduły ustawiane są wzdłuż ścian i w rogach pomieszczenia. Na zbudowanej ze słupków lub ścianek konstrukcji nośnej zawiesza się, w dowolnych miejscach, elementy wyposażenia wewnętrznego. Niezależnie od rodzaju garderoby czy producenta meble posiadają zainstalowane w szafach i szufladach oświetlenie, a ich wewnętrzne części pokryte są odpornymi na uszkodzenia, nowoczesnymi laminatami, które doskonale imitują naturalne drewno. 
 
 
W dużej garderobie dodatkowym wyposażeniem jest komoda wyspa z dostępem z obu stron, służąca do przechowywania biżuterii, apaszek, rękawiczek, pasków itp. Gdy powierzchnia pomieszczenia jest odpowiednio duża, można pokusić się też o wstawienie wygodnego fotela lub szezlonga, a nawet wygospodarować specjalne miejsce do robienia makijażu. Ponieważ ubrania gromadzą sporo kurzu, najlepiej sprawdzają się modele ze skalnymi drzwiami zainstalowanymi w poszczególnych modułach. A jeśli garderoba zajmuje część większego pomieszczenia, warto pomyśleć o wydzieleniu jej lekkimi szklanymi drzwiami. W ofercie wielu producentów można znaleźć drzwi przesuwne lub harmonijkowe o wytrzymałych aluminiowych ramach i ogromnych przeszkleniach.
 
 
System zamknięty
 
W przypadku mieszkań o niewielkim metrażu, w których nie ma miejsca na wydzielenie osobnego pomieszczenia, sprawdzają się garderoby w systemie zamkniętym. Te modułowe systemy wielkich szaf można ustawić w sypialni lub przedpokoju. Wyposażone są w drzwi o różnej szerokości, które mogą być otwierane w sposób tradycyjny, przesuwny lub harmonijkowy. Szeroka gama rodzajów wykończeń (jak forniry, lakiery matowe lub błyszczące, szkło) bez trudu pozwala wkomponować szafę do każdego wnętrza. Także wyposażenie wewnętrzne szaf dobierane jest indywidualnie. W przypadku tego rodzaju garderób widoczny jest silny trend do nadawania im neutralnego charakteru. Celem jest to, aby stały się jak najmniej widoczne i łatwo komponowały się z każdym wnętrzem. Coraz popularniejsze są wersje bezuchwytowe, które przy zamkniętych drzwiach przypominają elegancką boazerię. Można też znaleźć bardziej luksusowe i oryginalne rozwiązania, np. elegancki model Bangkok marki Poliform posiada drzwi obite naturalną skórą. Ciekawy efekt daje też łączenie przeszkolonych szaf z szafami o drzwiach pełnych lub modułów otwartych z zamkniętymi.
 
 
Niezależnie od wielkości mieszkania warto wygospodarować w nim osobne pomieszczenie do przechowywania ubrań lub znaleźć miejsce na ustawienie pojemnych szaf, które perfekcyjnie zorganizują naszą garderobę. Warto też pamiętać, że świetnie zaprojektowane i wykonane garderoby potrafią być prawdziwą ozdobą domu.