Wnętrza

Salon

Geometria kontra floral. Modne dywanowe desenie

Tekst MAGDA PAWLUK • Zdjęcia CARPETS & MORE

2020-04-08
Geometria kontra floral. Modne dywanowe desenie

Modne wnętrza obfitują w dekoracje i desenie. Aktualnie z gamy trendów najbardziej wyróżniają się motywy geometryczne oraz roślinne – równie wyraziste, efektowne, a także wpisujące się w nowoczesny wystrój. Takimi fakturami zdobione są też dywany. W której z odsłon lepiej wypadają na tle nowoczesnych aranżacji?

 

Wyposażenie pomieszczenia w tekstylia to najlepszy sposób na wykreowanie przytulnego klimatu. Obok zasłon, poduch i pledów nie może zabraknąć podłogowych kobierców. Miękkie akcesoria nie tylko upiększają przestrzeń, lecz także ożywiają ją, tworzą wizualne podziały, poprawiają akustykę. Do tego są nośnikami kolorów i wzorów. Niezastąpione w salonach, sypialniach czy dziecięcych pokojach, urzekają szeroką paletą ornamentów. Poznajmy najmodniejsze propozycje.

 

FOTO: czarny dywan we wzory Trellis Black Ink, Carpets & More

 

GEOMETRYCZNA KLASYKA

Symetrycznie rozrysowane kształty to domena luksusowych, klasycznych dywanów. Obramowania, okręgi połączone w powtarzalny deseń, koniczyna marokańska, sekwencje łuków, heksagony czy klucz grecki efektownie zdobią runo modeli dedykowanych wnętrzom w stylu modern classic, Hampton, art déco czy glamour. W szykownych barwach, często kontrastowych, prezentują się bardzo prestiżowo. Taki też efekt mają budować, pojawiając się w danej przestrzeni. Czerń z bielą, błękit ze złotem, mięta z beżem to w tym przypadku typowe kolorystyczne zestawienia. Motywy nawiązują zarówno do antyku, orientu, jak i estetyki z połowy XX wieku. Najpiękniej wyglądają jednak, przybierając kobierce z ekskluzywnych materiałów, takich jak jedwab czy wełna, ręcznie tkanych metodą taftowania.

 

FOTO: dywan Arris Teal, Carpets & More

 

KWIATOWA ELEGANCJA

Pełną gamę klasycznych ornamentów znajdziemy w modnych kolekcjach inspirowanych florą. Roślinne desenie natchnione wyglądem perskich wyrobów, układające się w arabeski z łodyg, liści i kwiatów, należą do tych najpowszechniejszych. Ostatnio jednak rośnie im poważna konkurencja. To dywany w stylu angielskim, których powierzchnie urozmaicają pąki w rozmiarze XL – róże, peonie, hortensje. Czasem towarzyszą im ptasie lub owadzie motywy. Tak subtelny pejzaż utrzymany zostaje z reguły w stonowanych, pastelowych barwach. Podobnej zasadzie hołdują twórcy egzemplarzy z grubym runem ozdobionych fakturą jak z secesyjnego obrazu czy tapety ściennej zaprojektowanej w duchu XIX-wiecznego nurtu Arts & Crafts.

 

FOTO: beżowo-żółty dywan w kwiaty Pimpernel Bullrush, Carpets & More

 

PODŁOGOWA AWANGARDA

Sztuka stała się także natchnieniem dla serii podłogowych tekstyliów o odmiennym charakterze – dywanów ożywionych awangardowymi wzorami bazującymi na geometrii, jednocześnie nieco wymykającymi się jej regułom. Wiele modeli przypomina malarskie dzieła, w przypadku których bardziej liczy się operowanie plamą barwną i wyrazistą kreską niż respektowanie zasad symetrii. Uproszczone układy różnokolorowych pól niczym z neoplastycznych prac Pieta Mondriana idealnie pasują do minimalistycznych przestrzeni, wnosząc nutę dynamizmu i pozytywnej energii. Podobną rolę spełniają dekorujące powierzchnię tkanych wyrobów mozaiki trójkątów, rombów, kwadratów, prostokątów, prążków. By jeszcze bardziej ożywić wystrój, projektanci proponują szereg egzemplarzy z efektem 3D lub tych wchodzących w subtelną grę ze światłem, zmieniających odcień w zależności od kąta padania promieni. Taką cechą mogą poszczycić się np. ekskluzywne produkty z jedwabiu bambusowego. Sporą dawkę wakacyjnego luzu wniosą do wnętrza z kolei dywanowe wariacje w rytmie boho, np. emanujące etnicznym klimatem wzory nawiązujące do tych pojawiających się na indyjskim sari (tradycyjna część kobiecego ubioru).

 

FOTO: dywan Illusion Terracotta, Carpets & More

 

FOTO: dywan Estella Harmony, Carpets & More

 

FLORAL Z POLOTEM

Odświeżony wizerunek dotyczy także kwiatowych deseni zdobiących podłogowe tekstylia. Floral występuje na nich nie tylko w efektownej, klasycznej odsłonie, ale także w wariancie minimalistycznym, jako motywy roślinne o bardzo uproszczonych, jedynie zarysowanych kształtach. Na topie są także faktury jak z zielnika, precyzyjnie oddające wygląd poszczególnych egzemplarzy, ich liści, kwiatostanów, owoców. Wśród dywanowych trendów znajdziemy również wzornictwo charakterystyczne dla modnego nurtu urban jungle, a więc kolekcje, w których dominują egzotyczne monstery, palmy, bananowce i rajskie kwiaty w nasyconych kolorach. Trafiając do wnętrza, wypełnią je kojącą harmonią, podobnie jak inne bliskie naturze desenie.

 

FOTO: dywan Quintessence Heather, Carpets & More

 

Dowiedz się jak dobrać odpowiedni rozmiar dywanu do Twojego wnętrza: