Wnętrza

Sypialnia

Inspiracje przy urządzaniu sypialni

Tekst Ewelina Golinowska EG Projekt

2014-07-23
Inspiracje przy urządzaniu sypialni

Sypialnia to jedno z bardziej intymnych pomieszczeń każdego mieszkania czy domu. Urządzamy ją zazwyczaj według naszych indywidualnych potrzeb, a przy jej projektowaniu ogranicza nas z reguły jej powierzchnia. Ma ona wpływ na to, jak bardzo przestrzenna będzie nasza sypialnia. Przy małych metrażach często spotykaną sytuacją jest umieszczenie szafy z ubraniami właśnie w sypialni. Dużym komfortem w takiej sytuacji jest możliwość wygospodarowania przestrzeni na garderobę. Tym samym nie musimy mieć szafy w sypialni, co pozwala nam na większą swobodę w aranżacji, a także na wygodę w codziennym poruszaniu się po tym pomieszczeniu.

 

Przy urządzaniu sypialni można inspirować się stylem całego mieszkania, tak aby była spójna ze stylistyką pozostałych pomieszczeń. Często jednak urządzamy ją zupełnie inaczej - tak jak dyktuje nam to własny gust i upodobania. W sypialni z reguły stosujemy, ciepłe, delikatne, pastelowe kolory, aby wprawiły nas w spokojny nastrój przed snem oraz po przebudzeniu. Dominujące wówczas kolory to biele, szarości czy beże.

Ważnym elementem w każdej sypialni, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, to kwestia zasłonięcia okien. W zależności od której strony świata usytuowana jest nasza sypialnia, dobieramy odpowiednią ich dekorację. Mogą to być rolety, które odbijają promienie słoneczne, żaluzje, firanki bądź zasłony.

 

 

Najważniejszym elementem w każdej sypialni jest łóżko. Zgodnie z ostatnimi trendami, najczęściej jest tapicerowane, z wysokim zagłówkiem. Zagłówek może być gładki bądź pikowany, z zachowaniem regularnego wzoru pikowania albo wzorem karo. Bardzo ważna jest też kwestia samego materiału. Możebyć on wykonany ze skóry albo z innych tworzyw naturalnych i sztucznych.Łóżko może być też konstrukcji drewnianej, z drewnianym prostym zagłówkiemlub zamocowane pod kątem, aby zwiększyć komfort oparcia pleców.Wówczas należy zaopatrzyć je w dużą ilość poduszek, aby opieranie się byłowygodne.

Kolejną istotną kwestią jest ściana za łóżkiem. Zazwyczaj to ona jestnajbardziej dekoracyjną ścianą w każdej sypialni. Tutaj mamy pełne pole dopopisu. Bardzo często spotykanym motywem jest dekoracyjna cegiełka białabądź pomalowana w kolorze np. szarym. Oprócz tego równie popularnymmotywem na ścianę za łóżkiem jest tapeta. Zależnie od temperamentu właścicielimoże być wykorzystany wzór geometryczny bądź inny ciekawy motywkomponujący się z resztą pomieszczenia.

 

 

Najprostszym elementem ożywienia ściany za łóżkiem jest kompozycjaramek o różnej wielkości, w rozrzuconym, asymetrycznym układzie. Wówczasw ramkach mogą się znajdować zdjęcia właścicieli lub klimatyczne pejzaże.

Za łóżkiem mogą znajdować się również deski. Jestto odważna propozycja, wymagająca sporego metrażusypialni, gdyż z racji swojej grubości oraz wyglądu skracającałe pomieszczenie.

Kolejnym ważnym, jeśli nie decydującym, elementemjest oświetlenie, o którym trzeba pamiętać przy urządzaniusypialni już od etapu jej projektowania. Musimy pamiętać,że najważniejszym oświetleniem nie jest górne światło, jakw innych pomieszczeniach, lecz oświetlenie, które będzie znajdować się przy wezgłowiu łóżka. Rozwiązań jest tu sporo. Mogą to być kinkiety na wysięgniku zamocowane zaraz nad zagłówkiem, lampki nocne stojące na szafkach nocnych oraz ostatnio bardzo modne lampy wiszące z sufitu, znajdujące się zaraz przy krawędzi łóżka. Wybierając rodzaj oświetlenia przy łóżku, należy zawsze zastanowić się, jak bardzo potrzebne nam jest dobre oświetlenie, jak często z niego korzystamy oraz czy klimatem będzie nam pasować do stylistyki reszty dodatków znajdujących się w sypialni.

Duże znaczenie w sypialni ma też rodzaj wybranych materiałów. Wspomniałam o tym przy omawianiu wyboru łóżka. To, czy wybierzemy łóżko drewniane, łóżko obite skórą czy materiałem, ma decydujący wpływ na nasze samopoczucie podczas przebywania w tym pomieszczeniu. Wszelkie materiałowe obicia z dłuższym bądź krótszym włosem są milsze w dotyku niż skóra i sprawiają, że sypialnia jest bardziej przytulna. Na przytulność pomieszczenia wpływ ma również to, co zastosujemy na podłodze - czy będzie to miła w dotyku wykładzina, czy zastosujemy same dywaniki przy krawędziach łóżka. Dywaniki te mogą być z dłuższym lub krótszym włosem.

 

 

Obok łóżka pojawiają się również szafki nocne - stojące na ziemi bądź zamocowane są do ściany. Drugie z rozwiązań będzie lepsze, gdyż szafki mocowane do ściany zabierają mniej miejsca i stają się integralną częścią ściany. Zamiast szafek mogą to być również zwykłe stoliki na nóżkach. Ostatnio popularnym motywem jest zastosowanie dwóch różnych stolików po obu stronach łóżka, na przekór symetrii.

Aby sypialnia zawsze wyglądała ładnie, należy pamiętać o takich drobnych dodatkach, jak narzuta czy poduszki na łóżko. Narzuta kolorystycznie musi współgrać z resztą pokoju. Najlepiej, aby kolor kontrastował z łóżkiem lub był w zbliżonym odcieniu. Narzuta musi być zawsze większa niż rama łóżka, aby swobodnie zwisała na jego bokach. Jeśli jednak nie lubimy, kiedy narzuta zwisa z łóżka, możemy ją zawsze wsunąć w boki ramy. Ciekawym pomysłem jest wymiana narzuty w zależności od pory roku czy naszego nastroju. To najprostszy sposób na szybką zmianę czy wprowadzenie nowego stylu w naszej sypialni. Jeśli chodzi o poduszki - ich kolor oraz wzór - wszystko zależy od tego, w jakiej stylistyce jest reszta pokoju. Poduszki mogą być jednokolorowe, posiadać konkretny wzór lub wyróżniać się fakturą zastosowanego materiału. Pamiętajmy, że często już same poduszki mogą nadać naszej sypialni indywidualny charakter.

Każda sypialnia i jej dodatki są inne, gdyż zależą od osobistych preferencji właścicieli. Pamiętajmy, że jest to bardzo ważne pomieszczenie, o ile nie najważniejsze, gdyż w tym pokoju odpoczywamy, regenerujemy siły i rozpoczynamy każdy następny dzień. Należy więc zadbać o to, aby każda mała rzecz, która się w niej znajduje, cieszyła nasze oko, ale zarazem koiła nasze nerwy nagromadzone podczas całego dnia.