Wnętrza

Salon

Jak urządzić mieszkanie w stylu rosyjskim?

Tekst Malwina Sarnowska

2014-06-10
 Jak urządzić mieszkanie w stylu rosyjskim?

Aranżacja wnętrza w stylu carskiej Rosji to doskonały wybór dla każdego, kto uwielbia luksus, złote obicia i przepych. Ta jedyna w swoim rodzaju stylizacja pasuje jednak nie tylko do pałaców czy przestrzennych domów, równie dobrze może sprawdzić się także w średniej wielkości mieszkaniu. Wszystko zależy od dobrej kompozycji i dobrania odpowiednich dodatków, barw oraz mebli. Rosja kojarzy się z mnogością kolorów i złotem. Kolorowe bazyliki, przydymione ikony w ciężkich złotych ramach, brzozowe lasy i dobrej jakości drewno oraz ciężki od bogactwa Kreml – zazwyczaj z nimi kojarzymy krajobrazy Rosji. Pomimo, że Rosja Carska dawno przeminęła, przepych, rozmach i bogactwo z czasów carów nadal są obecne w rosyjskiej sztuce, a jeszcze chętniej w architekturze wnętrz. Wydaje się, że rosyjska słabość do nich przetrwa nienaruszona kolejne stulecia. Można powiedzieć, że dawno i bardzo mocno wpisały się one w naturę Rosjan. Styl carskiej Rosji jest popularny nie tylko wśród najbogatszych. Od lat jest synonimem aspiracji do bogactwa i eleganckiego, wystawnego życia. Nie trzeba przecież być carem, by sięgnąć po aranżacje nawiązującego do carskiego stylu. Wystarczy kilka wnętrzarskich tricków i umiejętny dobór dodatków. Styl rosyjski już dawno zdobył sobie uznanie, które sięga daleko poza rosyjskojęzyczne kraje. Najlepiej czują się z nim osoby lubiące luksus i komfort, ale też ciężkie meble i spore nagromadzenie ozdób i pamiątek. 

 

 

Carska Rosja w domu – na pierwszym miejscu ciemne drewno
Styl rosyjski, a właściwie bizantyjsko-rosyjski, wywodzi się z architektury sakralnej Imperium Rosyjskiego, która rozwijała się od połowy XIX wieku do upadku caratu w Rosji. Cechuje się przede wszystkim okazałymi zdobieniami i wzornictwem. Charakterystycznym elementem aranżacji w duchu Rosji carskiej są ciężkie, ciemne, drewniane meble i podłogi, a na nich obowiązkowo dywan – gruby, o klasycznym wzorze, najlepiej ręcznie tkany. Ciemne drewno jest zarówno eleganckie, jak i proste, przenosi nas do kraju lodu i mrozu. Ciężkie komody i szafy były popularne również w Polsce przed II wojną światową, zwłaszcza w rodzinach arystokratycznych, z tradycjami, dlatego można je znaleźć bez trudu na pchlich targach albo sklepach z antykami i starociami, a coraz częściej także na aukcjach w Internecie. W aranżacji salonu i korytarzy pojawiać się mogą również elementy myśliwskie, jak poroża, futra czy skóry. W salonie nie powinno zabraknąć wygodnej rozłożystej kanapy, foteli z wygodnymi podpórkami, owalnego stolika i biblioteczki z uginającymi się od ciężaru książek półkami. Sypialnia w stylu rosyjskim sięga po poetykę Wschodu. Dlaczego więc nie zastanowić się nad łóżkiem z baldachimem – w przeciwieństwie do lekkich wschodnich rozwiązań, po rosyjsku ciężkim, najlepiej z litego ciemnego drewna i ozdobionego miękkim i ciężkim aksamitem. W aranżacji, która wyraźnie stawia na paletę barw oraz drewno warto zwrócić uwagę na właściwy dobór drzwi. Do wnętrza w stylu carskiej Rosji pasować będą ciężkie drzwi z naturalnego dębu bądź doskonale go imitującej naturalnej dębowej okleiny.

 

 

Barwy i dodatki
Wnętrze w stylu rosyjskim powinno mieć stonowane barwy. Najlepszym wyborem będą odcienie beżu, brązu i złota oraz ożywiający kolor ciemnego wina. Dla równowagi oraz by nadać wnętrzu odrobinę lekkości, poleca się pozostawienie jasnych, choć nie białych, ścian i sufitu. Taki dobór kolorów pozwoli nam powiększyć optycznie przestrzeń, która przez nagromadzenie bibelotów i ciężkich sprzętów subiektywnie się kurczy. W aranżacji wnętrza w stylu carskiej Rosji istotnym elementem dekoracji są dodatki oraz inne kolorowe akcenty. Dobrym wyborem będzie na przykład barwna ceramika lub samowar, który jest na całym świecie kojarzony z Rosją. Lniane zasłony, które dodatkowo można ozdobić koralikami, serwety i koronki oraz bogate wzory na tapicerowanych meblach dodadzą charakteru wnętrzu, ale także ciepła i komfortu. Królewsko-carską atmosferę podkreśli kryształowe lustro w złoconej ramie, a jeśli mieszkamy w domu bądź kamienicy oryginalny piec ze zdobionych kafli. W nowoczesnym wnętrzu może go z powodzeniem zastąpić nastrojowy kominek.

 

 

Bogato, ale harmonijnie
Nie przesadźmy z detalami – aranżacja w duchu carskiej Rosji powinna być bowiem przede wszystkim harmonijna. Odpowiednie proporcje są najważniejsze – pomiędzy przestrzenią, ciężkimi meblami i dekoracjami. To pozwoli uzyskać efekt piękna, elegancji, ale i ciepła oraz komfortu. Dążmy do prostoty i naturalności, pamiętając jednocześnie, że granica pomiędzy prawdziwym carskim duchem, a nieudolnym dekoracyjnym nadmiarem jest bardzo cienka.