Wnętrza

Salon

Kamień naturalny

Tekst Magda Pawluk

2015-12-04
Kamień naturalny

Nic tak skutecznie nie wpływa na ożywienie wnętrza, jak wprowadzenie do niego elementów natury. Stosunkowo łatwy sposób na tego rodzaju metamorfozę aranżacji czterech ścian stanowi użycie naturalnych materiałów zdobniczych i wykończeniowych. Jednym z nich jest naturalny kamień dekoracyjny. Granit, marmur, trawertyn, piaskowiec czy onyks to najczęściej wybierane rodzaje tego surowca, które zapewniają rozmaite efekty wizualne oraz wielorakie możliwości aranżacyjne.

 

Naturalny kamień we wnętrzach naszych domów i mieszkań pojawia się przede wszystkim jako element dekoracji oraz wykończenia. Ze względu na swój urok, ciekawą fakturę, a także wysoką trwałość, na stałe zaskarbił sobie sympatię projektantów, właścicieli i użytkowników czterech ścian.

 

Ozdobne wykończenie

Właściwie dobrany naturalny kamień dekoracyjny wewnętrzny sprawia, że aranżacja zyskuje efektowny wygląd i elegancki, stylowy wyraz. Jednak decyzja, co do wyboru odpowiedniego materiału nie jest zadaniem łatwym, ponieważ poszczególne rodzaje skał różnią się między sobą fakturą, odcieniem oraz odmiennymi właściwościami. Przykładowo, piaskowiec i trawertyn charakteryzują się jasnym, ciepłym odcieniem, natomiast granit – szarą barwą oraz ziarnistą strukturą. Popularny jest też onyks – skała złożona z różnokolorowych warstw o malowniczych rysunkach, wykorzystywana do wyrobu drobnych dodatków. Wiele ze stosowanych we wnętrzarstwie tego typu surowców to kamienie szlachetne. Podczas poszukiwań właściwego rodzaju kamienia do naszej wymarzonej stylizacji możemy zainspirować się architekturą z różnych zakątków świata. Jasne, kremowe i beżowe kamienie typu trawertyn czy biały marmur wprowadzą do wnętrza przyjemny śródziemnomorski klimat. Z kolei białe wapienie oraz piaskowiec przyniosą skojarzenie z budownictwem charakterystycznym dla krajów arabskich. Miłośnikom oszczędnych, minimalistycznych wnętrz z pewnością przypadną do gustu skały o chłodnych, ciemnych odcieniach, popularne w państwach skandynawskich. Wybierzmy zatem taką estetykę, która będzie najbliższa naszym oczekiwaniom i upodobaniom.

 

kamień dekoracyjyn wewnętrzny

 

Na ścianie i podłodze

Materiał, jakim jest kamień naturalny, może być stosowany we wnętrzach na różne sposoby. Powszechnie wykorzystywany jest do wykańczania dużych powierzchni, takich jak podłoga czy ściana. Warto jednak pamiętać o tym, że umieszczenie kamienia dekoracyjnego na każdej ścianie pomieszczenia może wpłynąć na jego optyczne pomniejszenie. O ile naturalny kamień dekoracyjny położony na jednej z powierzchni (lub jej fragmencie) pomaga uzyskać przyjemny efekt i ocieplić klimat wnętrza, o tyle przesadzenie z jego ilością, daje zazwyczaj skutek odwrotny. Pomieszczenie paradoksalnie traci na przytulności, stając się jednocześnie chłodnym w wyrazie. Z tego powodu kamień naturalny najczęściej bywa wykorzystywany do wydzielenia określonej strefy bądź fragmentu ściany.

 

Właściwości, takie jak wysoka trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne czynią kamień naturalny materiałem odpowiednim do wykończenia podłóg. Kamienne posadzki przynoszą skojarzenie z luksusowymi wnętrzami pałaców i dworów. Dodatkowym atutem uatrakcyjniającym prezencję wnętrza będzie wykonanie posadzki w formie kamiennej mozaiki na przykład w holu czy pokoju gościnnym. Stylowy charakter mają także schody wykończone marmurem czy granitem.

 

kamień dekoracyjny na ścianę

 

Surowiec z dużym potencjałem

Nie tylko ściany i podłogi nadają się do aranżacji kamieniem naturalnym. Przestrzenią wprost stworzoną do tego, by pojawiły się na niej dowolne odmiany skał, jest ściana wokół kominka. Niemal każdy rodzaj tego surowca doskonale komponuje się z paleniskiem, tworząc jednocześnie atrakcyjną, subtelną oprawę dla ognia. Naturalny kamień dekoracyjny z powodzeniem stosuje się także do wykonywania i wykańczania obudowy tradycyjnych kominków.

 

Wbrew pozorom, kamień naturalny jest tworzywem plastycznym. Po odpowiednim obrobieniu ma szansę stać się dziełem sztuki zdobiącym nasze wnętrze. Ze skał, takich jak onyks bądź piaskowiec specjaliści potrafią wyrzeźbić dowolnie zaprojektowaną dekorację, która może przetrwać długie lata. Poza tym, z surowca, jakim jest kamień naturalny, wytwarzane są również elementy wyposażenia. Bardzo często w naszych mieszkaniach pojawiają się granitowe lub marmurowe blaty kuchenne, łazienkowe czy parapety. Za gorący trend ostatnich lat można uznać ekskluzywne umywalki i wanny kamienne, które zdobywają coraz większe grono zwolenników.

 

blat kuchenny kamienny

 

Kamienie naturalne stanowią szczególny element dekoracyjny. Oprócz tego, że zdobią wnętrza, mogą one wpłynąć także na nasz nastrój czy samopoczucie. Niektóre kultury przypisują im bowiem moce magiczne, a nawet lecznicze. Warto zatem spojrzeć na rodzaj zastosowanego we wnętrzu kamienia naturalnego także pod tym kątem.