Wnętrza

Salon

Klasyczna elegancja i wyrazisty design. Wypoczynek w dobrym stylu

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia PUSZMAN

2020-02-20
Klasyczna elegancja i wyrazisty design. Wypoczynek w dobrym stylu

Meble wypoczynkowe, oprócz tego, że funkcjonalne, stają się coraz bardziej efektowne. Ich sylwetki pięknieją z sezonu na sezon. Przybierają modne kształty i ubierają się w szykowne tapicerki. Wszystko po to, by jak najlepiej wywiązywać się z roli reprezentacyjnego, a przy tym wygodnego elementu wyposażenia w dobrym stylu.

 

Współczesne wnętrza urządzamy z ogromną troską o estetykę oraz komfort. Takie cechy bierzemy też pod uwagę, dobierając kanapę lub narożnik do salonu – przestrzeni kojarzonej z relaksem w domowym zaciszu, ale też beztroskimi chwilami spędzanymi w gronie bliskich. Ostatnio dużą popularnością cieszą się modele eleganckie i wyraziste zarazem, które z jednej strony nawiązują do klasyki, a z drugiej stanowią doskonały przykład współczesnego wzornictwa. Prosty zamysł połączenia tego, co najlepsze z obu nurtów, zaowocował znakomitymi projektami. Powstałe według tej idei sofy stają się prawdziwymi ozdobami stref dziennych.

 

FOTO: SOFA CRTEZ, PUSZMAN

FOTO: SOFA AMARE CORNER, PUSZMAN

UPROSZCZONA KLASYKA

Wytworne kanapy w angielskim stylu to kwintesencja salonowego szyku. Współcześni producenci nie odżegnali się od tej tradycji, ale postanowili nadać jej bardziej modernistyczną formę. Uproszczona, zwarta bryła zyskała dzięki temu wizualną lekkość oraz wyrazisty podział na segmenty. Nie rezygnuje się też z pikowań. Na meblowych obiciach pojawiają się jednak już nie tylko standardowe przeszycia układające się we wzór karo. Teraz do wyboru mamy także te pionowe czy w kształcie heksagonu. Wysokie oparcia zastępują niskie, ale dość masywne plecy i podłokietniki, chociaż te ostatnie nie są obowiązkowymi elementami konstrukcji. Zamiast toczonych nóżek czy klocków, w roli stabilnych podstaw częściej stosuje się metalowe odpowiedniki, które dobrze komponują się z nowoczesnym wzornictwem „wypoczynków”. W gamie barw niezmiennie królują czerń i biel, ale elegancki wyraz definiuje też tapicerkę w grafitowej, popielatej czy brązowej wersji. Co więcej, na wyżyny popularności wznoszą się ostatnio granaty oraz szmaragdy, które rozgościły się nie tylko w branży wnętrzarskiej, ale też odzieżowej.

 

FOTO: SOFA YORK, PUSZMAN

 

FOTO: NAROŻNIK PARIS, PUSZMAN

 

SKANDYNAWSKA SZYKOWNOŚĆ

Subtelne przeobrażenia dokonały się ostatnio także w gamie mebli wypoczynkowych w stylu skandynawskim. Zmiany wyszły im na korzyść, bo kanapy inspirowane designem z Północy Europy zyskały prestiżowy charakter, nie zatracając właściwego sobie naturalnego rysu. Ich twórcy nadal potrafią zachwycić lekkimi korpusami osadzonymi na wysokich drewnianych lub metalowych nogach, proponując nowe konfiguracje. Tak dzieje się chociażby w przypadku smukłych brył o krawędziach wykończonych ozdobną lamówką. Pikowaną fakturę zastępuje natomiast gładka tapicerka. Oprócz najbardziej typowych szarości, w gamie materiałów obiciowych pojawiają się ciemniejsze lub bardziej nasycone kolory. Delikatne pastele wypierają ostatnio szykowniej prezentujące się w salonowym wydaniu tony, takie jak przygaszony brudny róż, bursztynowa żółć czy karmelowy brąz. Choć błękity i beże nadal nie wychodzą z „kanapowej” mody.

 

FOTO: SOFA ASPEN CORNER, PUSZMAN

 

FOTO: SOFA MILO, PUSZMAN

 

ROZBUDOWANA IDEA

Salon, jako centrum życia rodzinnego, musi zwykle pomieścić kilkoro użytkowników i pogodzić ich często zróżnicowane potrzeby. Identycznie wygląda kwestia korzystania z ulokowanych w strefie dziennej mebli wypoczynkowych. W związku z tym inwestorzy, zamiast kompaktowej sofy, coraz częściej rozważają zakup obszernego, wieloosobowego modelu z leżanką, regulowanymi zagłówkami, wysuwanymi podnóżkami czy zintegrowanym z bryłą stolikiem. Wszystkie te ponadprogramowe udogodnienia mają wspólny mianownik – budują uczucie wyjątkowego komfortu. Wyposażona w nie kanapa staje się prawdziwą wyspą relaksu, która – jeżeli tylko zdecydujemy się na wersję z funkcją spania i pojemnikiem na pościel – może błyskawicznie przeobrazić się nawet w wygodną sypialnię. Pozytywnym odczuciom sprzyja stosowanie wysokoelastycznej pianki w roli wypełnienia, a także przyjemnych w dotyku tkanin obiciowych. Należytą miękkość pozwalają osiągnąć także specjalnie wyprofilowane układy sprężyn. Wszystko z myślą o najwyższej jakości oraz radości z użytkowania. Meble wypoczynkowe należą przecież do najintensywniej eksploatowanych domowych sprzętów.

 

FOTO: NAROŻNIK BOLZANO, PUSZMAN

 

FOTO: NAROŻNIK STILLE, PUSZMAN