Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Klucze do własnego mieszkania

Tekst Projektant wnętrz - Urszula Tomaszewska • Zdjęcia Studio Aranżacji Wnętrz Vena

2014-01-08
Klucze do własnego mieszkania

Wydawałaby się, że nic nie jest w stanie przytłumić radości z otrzymania kluczy do własnego mieszkania. Jednak Ci szczęśliwcy, którzy mają już za sobą pierwszy okres euforii doskonale wiedzą jak trudny moment po nim następuje. To czas na podejmowanie licznych decyzji, etap intensywnych wyborów. Do tej pory mięliśmy wrażenie, że o mieszkaniu wiemy już wszystko, bo przecież podobało nam się to i tamto, wiedzieliśmy jakie kolory lubimy, jaki styl, a więc co w tym trudnego? Otóż rzeczywistość okazuje się dużo bardziej skomplikowana. Rodzą się tysiące nowych wątpliwości i rozterek. Zadajemy sobie pytanie co wybrać, bo przecież mieszkanie jest tylko jedno, a pomysłów tysiące. Jak kupowaliśmy nie mieliśmy wątpliwości, bo na planie wyraźnie widzieliśmy miejsce na kuchenkę i telewizor, a teraz okazało się, że tak naprawdę kuchnia wcale nie jest pakowna, a i szafy nie ma gdzie umieścić, bo wnęka jest za płytka. Pierwszym błędem, który popełniamy przy zakupie mieszkania jest brak wszechstronnej analizy ustawności i pakowności mieszkania. Nie tylko metraż i lokalizacja się liczy. Przy wyborze mieszkania spójrzmy na niego z perspektywy urządzenia wnętrza. Spotyka się mieszkania, które na planie wyglądają niezwykle okazale i przestrzennie, ale, gdy się przyjrzymy zauważamy, że w aranżacji zabrakło miejsca na telewizor, szafę wnękową o odpowiedniej głębokości, lub w kuchni poza zlewozmywakiem, lodówką i kuchenką niewiele się zmieści. Szczególnie we wnętrzach jednoprzestrzennych kuchnia musi być pakowna i na blatach powinny stać tylko niezbędne przedmioty. Zbyt dużo rzeczy stojących na wierzchu będzie sprawiało wrażenie chaosu i bałaganu, chociażby było pedantycznie wysprzątane. 

 

Wydawałaby się, że nic nie jest w stanie przytłumić radości z otrzymania kluczy do własnego mieszkania. Jednak Ci szczęśliwcy, którzy mają już za sobą pierwszy okres euforii doskonale wiedzą jak trudny moment po nim następuje.

 

Na co, zatem zwracać uwagę przy zakupie mieszkania lub domu?
Zacznijmy od przedpokoju
Pierwsze wrażenie liczy się najbardziej. To właśnie hol stanowi naszą wizytówkę zarówno przed sąsiadami, jak i gośćmi. Wiadomo, że jest to pomieszczenie głównie do przechowywania wierzchnich ubrań i butów. Źle jednak wygląda, gdy płaszcze i kurtki piętrzą się na wieszakach, a buty przewracają się pod nogami. Zwyczajnie nie da się ładnie poukładać tych przedmiotów, pomimo największej staranności. Jeżeli chcemy mieć wnętrze sprawiające wrażenie posprzątanego, zastanówmy się czy nie zrezygnować z tak wygodnych otwartych wieszaków na miejsce szaf wnękowych. Szafa taka nie dosyć, że ukryje naszą odzież, to może stanowić ogromną ozdobę całego wnętrza. W razie wilgotnej pogody możemy nie zasuwać drzwi szafy, aby odzież wyschła. Obecnie rynek oferuje nam bardzo dużo ciekawych rozwiązań na aranżację drzwi szafy, na przykład drzwi z dowolnym nadrukiem, kolorowe szyby, lustra itd. Na drzwiach takiej szafy możemy wydrukować zdjęcie z prywatnej kolekcji, np. fotografię z wakacji, która po wejściu do domu będzie zawsze wywoływała nasz uśmiech i miłe wspomnienie lub dowolny obraz z banku zdjęć. Szafa musi być piękna. To nie może być tylko przytłaczający, wielki mebel, to musi być obraz, dekoracja, ozdoba wnętrza. Warto znać typowe standardowe wymiary szaf aby w miarę możliwości skorygować wymiary wnęk. Zbyt płytka wnęka na szafę czyni ją niewygodną. Najmniejsza głębokość szafy wnękowej z drzwiami przesuwnymi wynosi 65 cm. Płytsza szafa spowoduje przycinanie się odzieży przy przesuwaniu drzwi. Wieszak z ubraniem ma przeważnie 55 cm, system drzwi przesuwnych zajmuje 10 cm. Razem na szafę potrzebujemy najmniej 65 cm. Idealnie, gdy wnęka ma 70 cm. W takiej szafie swobodnie wisi odzież zarówno letnia jak i ta grubsza, zimowa. Inną bolączką niektórych przedpokoi jest ich labiryntowy układ, czyli korytarze w kształcie litery „L”. Przy wąskim przedpokoju kanciaste narożniki ścian podkreślają ciasnotę i utrudniają ergonomię. Czasami wystarczy na początku remontu wyokrąglić jeden z rogów, aby uzyskać ciekawy efekt. Wykorzystanie światła do podkreślenia ścianki dekoracyjnej całkowicie odmieni klimat przedpokoju, jednoczenie poprawiając drożność przedpokoju. Ścianka taka także może skrywać garderobę, tak niezbędną w każdym domu. Nie chciałabym piać pieśni pochwalnych na rzecz garderoby, ale dla mnie wygospodarowanie takiego schowka w mieszkaniu jest bardzo drogocennym rozwiązaniem. Nawet niewielki, ciemny kącik pozwoli upchnąć rzeczy, na które trudno znaleźć miejsce w szafie. To doskonałe miejsce na wygodne wstawienie odkurzacza, wstawienie zdjętego prania, którego nie zdążyliśmy posortować, roweru i tuzina innych rzeczy. Dlatego warto pomyśleć czy nie powinniśmy znaleźć takiego zaułka w naszym mieszkanku.


Pierwszym błędem, który popełniamy przy zakupie mieszkania jest brak wszechstronnej analizy ustawności i pakowności mieszkania. Nie tylko metraż i lokalizacja się liczy.

Salon z kuchnią
W tym wypadku wątpliwości jest jeszcze więcej. Z jednej strony ze względu chociażby na rozchodzące się zapachy i hałasy dobrze, aby kuchnia miała swoje wydzielone miejsce za drzwiami. Z drugiej ze względu na nieduży metraż mieszkania przestrzenniej byłoby, gdyby pomieszczenia te były połączone ze sobą. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, zanim podejmiemy ostateczna decyzję o stworzeniu wnętrza jednoprzestrzennego.

 

Zatem jakie są te „ za” i „ przeciw”? 
Argumentem decydującym o wybraniu którejś opcji jest powierzchnia. Ogromną rolę w podjęciu decyzji odgrywają także zwyczaje domowników. Nie można pominąć także upodobań kulinarnych mieszkańców. Otwarte kuchnie mają wiele zalet. Główną jest przestrzeń i wygoda użytkowania. Wnętrza jednoprzestrzenne są dużo lepiej doświetlone. Za połączeniem salonu z kuchnią przemawia nieduży metraż mieszkania. W sytuacji, gdy posiadamy małą kuchnię i niewielki salon wyburzenie ściany pomiędzy tymi pomieszczeniami pozwala uzyskać przestrzenne wnętrze. To doskonałe rozwiązanie dla właścicieli ciemnych kuchni, pozbawionych okna, które w polskim budownictwie czasami jeszcze się spotyka. W jednoprzestrzennych wnętrzach o wiele łatwiej jest zmieścić stół z krzesłami. Niekiedy to jedyna szansa na wygospodarowanie jadalni. Otwarta kuchnia jest idealnym rozwiązaniem dla ludzi lubiących wspólne przygotowanie posiłków. Pozwala na integrację członków rodziny. Decydując się otwartą kuchnię powinniśmy rygorystycznie przestrzegać w niej porządku. Jest to złe rozwiązanie dla bałaganiarzy, bowiem nie da się ukryć nieładu za zamkniętymi drzwiami kuchni. Przy połączeniu kuchni z salonem musimy mieć świadomość, że każdy będzie miał "wgląd" do naszej kuchni. We wnętrzu jednoprzestrzennym zapachy będą się rozchodziły po całym pomieszczeniu. Należy zwrócić uwagę za zakupywany okap zarówno pod kątem powierzchni wchłaniania jak i głośności urządzenia. W jednoprzestrzennym wnętrzu narażeni jesteśmy na hałasy dochodzące z kuchni. W oglądaniu telewizji przeszkadzać nam może odgłos miksera lub innego urządzenia kuchennego. Zaprojektowanie otwartej kuchni z salonem jest o wiele trudniejsze. Styl aranżacji tych dwóch wnętrz powinien być ze sobą spójny, ale nie musi być jednakowy. Należy poprzez właściwą aranżację zaakcentować odrębny charakter wnętrz.