Wnętrza

Łazienka

Komfort i styl w jednym

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-12-02
Komfort i styl w jednym

Łazienka to przede wszystkim wnętrze stawiane na komfort, praktyczność i gustowny styl. Idealna łazienka zapewnia ład, harmonię i porządek, za którym kryje się dobre umeblowanie. Najbardziej popularne są meble utrzymane w półokrągłych bądź kwadratowych kształtach, zapewniające swobodne poruszanie się po wnętrzu. Pytanie, co jest niezbędne w aranżacji każdej łazienki? Czy lepiej postawić na wygodę, a może na styl? Być może połączenie tych cech sprawi, że stworzymy doskonałą łazienkę, godną porównania elitarnych wykończeń?

Aranżując harmonijną łazienkę, często sięgamy po elementy wyposażenia z jednej kolekcji.

Równie istotnym faktem jest, aby zadbać o dobór właściwej ceramiki, akcentującej wnętrze. Komfort w użytkowaniu pomieszczenia, połączony ze stylowością zapewnią spełnienie życzeń najbardziej wymagających domowników.

Powszechnie zalecane są meble łazienkowe wykonane z płyt drewnopochodnych. Związane jest to z zabezpieczeniem przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz praktycznego i częstego użytkowania wnętrza. Jednocześnie coraz bardziej popularne stają się meble wykonane z naturalnego drewna.

Dodatkowe zabezpieczenia, impregnowanie i lakierowanie drewna dębowego, czy egzotycznego skutecznie wpływają na wysoką jakość produktów. Meble łazienkowe pokrywane są wodoodpornymi lakierami, bejcą lub bezbarwnymi emaliami, eksponującymi słoje drewna. Naturalnie szeroką paletę wyboru stanowią jasne, pastelowe meble, pomalowane farbami kryjącymi. Wszechstronną gamę produktów wyposażenia łazienki stanowią meble z tworzyw sztucznych oraz szkła. Nienaturalne tworzywa (odporne na wysokie temperatury i wilgoć) sprzyjają łatwemu i sprawnemu oczyszczaniu.

Natomiast produkty szklane (takie jak szafki, lustra, elementy konstrukcyjne) wnoszą unikalny, ekskluzywny i klasyczny charakter każdej łazienki. W zależności od rodzaju szkła (przezroczyste, półprzezroczyste, matowe, barwione, witrażowe, i in.), bardzo często stanowią elementy dekoracyjne wnętrza. Niezależnie jednak z jakiego materiału posiadamy meble łazienkowe, to wszystkie ich detale muszą być wykonane z nierdzewnych materiałów. Jest to skutecznym zabezpieczeniem przez szybkim zużyciem i zniszczeniem.

Do wyboru dostępny szeroki katalog szafek, regałów i akcesoriów do wyposażenia łazienek. Producenci proponują zestawy mebli lub dystrybuują pojedyncze produkty.

Najbardziej powszechne są szafki podumywalkowe, pozwalające na skuteczne wykorzystanie wolnej przestrzeni w tym miejscu łazienki. Umieszczając środki czystości, ręczniki lub kosz na brudną bieliznę, tworzymy praktyczne i uporządkowane wnętrze. Dobrym rozwiązaniem, pozwalającym na stworzenie stylowej i praktycznej łazienki, są również meble podwieszane. Stosowanie takich szafek ułatwia sprzątanie i harmonijne komponowanie się z zabudowaną wanną. Ponadto praktycznymi meblami są te na kółkach, które wsuwa się np. pod umywalkę.

Producenci zaproponowali również różnorodność w drzwiczkach szafek łazienkowych. Niekiedy stosowane są drzwiczki rozwierane bądź uchylane. Jeśli mowa o stylowej łazience – wówczas praktyczność jest stawiana na pierwszym miejscu.

Stylowa łazienka uwydatnia charakter wnętrza całego pomieszczenia mieszkalnego. I tak producenci coraz częściej uwydatniają styl antyczny, barok, rokoko, przesyt, a także łazienkę w stylu angielskim, rustykalnym, czy kolonialnym. Ponadto znaleźć można meble komponowane w myśli eklektycznej, minimalistycznej i nowoczesnej.

Specjaliści stylu Art deco (sztuki dekoracyjnej) dwoją się i troją, aby Państwa gusta zyskały spokój a w łazience zagościły ład i harmonia. Wszak łazienka jest wnętrzem wymagającym dopracowania w każdym detalu. Intymność, poczucie komfortu i wygody powinny iść w parze z praktycznością i stylową aranżacją.

W zależności od preferencji klientów, producenci preferują meble w modnych, brązowych odcieniach sprawdzających się zarówno ciepłych, jak i chłodnych aranżacjach.

Wyrazistego charakteru łazience dodają meble połączone z roślinami i wiklinowymi uzupełnieniami. Na spójność aranżacji wpływają również lustra i gustowna ceramika. Szeroki wybór klasycznych i asymetrycznych kształtów oraz kompaktowych rozmiarów, sprzyja aranżacji funkcjonalnego wnętrza.

Zwolennicy oryginalnych barw mogą wybrać meble utrzymywane w ostrych kolorach (czerwień, oranż, błękit) oraz delikatnych tonacjach (biel, beż, róż). Spośród gamy dostępnych kolorów, wzorów i aranżacji Klienci wybierają takie produkty, które najlepiej wkomponowują się we wnętrze całego mieszkania bądź domu. Zatem jeśli jesteśmy zdecydowani na połączenie komfortu, harmonii i oryginalnego stylu, wówczas nic więcej nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować łazienkę marzeń.