Wnętrza

Prezentacje

Kompozycja

Tekst Kinga Śliwa • Zdjęcia Art&Design

2014-05-27
Kompozycja

Mieszkańcy projektowanego domu cenią sobie przestrzeń uporządkowaną, funkcjonalną lecz jednocześnie bliska jest im artystyczna spontaniczność, kontrolowana nieregularność kształtów oraz swoboda łączenia kolorów. Posiadając spory zasób obrazów, rzeźb i przedmiotów sztuki, pragnęli prostotą wnętrza ciekawie je wyeksponować.

Indywidualne potrzeby użytkowników spowodowały szereg istotnych zmian w gotowym projekcie budowlanym domu dwukondygnacyjnego. Dla urozmaicenia przestrzeni, na etapie tworzenia wnętrza, nad salonem i strefą dzienną wprowadzona została antresola łącząca poziomy wnętrza, doświetlone wysokimi oknami. Wnętrze od początku miało funkcjonować jako otwarte, bez zbędnych podziałów ścianami, jedynie oszczędne proste formy słupów konstrukcyjnych pozostały aby porządkować przestrzeń.

 

 

Otwarta kuchnia łączy się kolorystycznie z elementami wykończenia egzotycznym drewnem na schodach, w jadalni i drewnianym kołem w salonie. Ciepły odcień brązów i piaskowych beży na lakierowanych frontach i ścianach kontrastuje z czernią kamienia na blacie – jest to granit star galaxy, na obudowie podwójnego słupa oraz wstawkach na podłodze. Akcenty czerni prowadzą od wiatrołapu, przechodząc w przeszklenia drzwi, poprzez przedpokój naprowadzają na kuchnię. Do podłogi nawiązuje kompozycja sufitu i oświetlenia gdzie najważniejszą rolę odgrywają ukryte energooszczędne listwy ledowe. Światło odbite od sufitu subtelnie podkreśla kształty i daje wrażenie zwielokrotnienia przestrzeni.

Czarne akcenty obecne na ścianie telewizyjnej i kominkowej zespalają salon i przedpokój stanowią także wizualny łącznik z antresolą. Strefa wypoczynku w salonie została wkomponowana na planie drewnianego koła ze wstawkami z jasnego kremowego gresu i kamienia. Na parterze udało się ponadto wygospodarować miejsce na niewielki gabinet pełniący funkcję pokoju gościnnego oraz wygodną toaletę z prysznicem wydzielonym szklaną ścianką. Ciekawym akcentem w toalecie jest mozaika ze stali nierdzewnej dopasowana do płytek z delikatnie metalicznym połyskiem. Srebro i popielate odcienie neutralnie wpisują się w harmonijnie stonowane kolory pozostałej części domu.

 

 

Odrębne wnętrze stanowi sypialnia na piętrze, gdzie główne miejsce zajmuje łóżkoskomponowane ze ścianą, wykonane w fornirzebarwionym w kolorze orzecha z aluminiowymiwstawkami. Integralną całość tworząnocne szafki oraz toaletka wyposażonaw sporą ilość schowków. Podłoga w miękkiejjasnej wykładzinie dywanowej podkreśla ciemne meble i ich prostokątne kształty. Wnętrze doświetlone jest głównie bocznymi lampami rozpraszającymi światło w górę i w dół, ponadto wężem ledowym, ukrytym w suficie podwieszanym, co pozwala zbudować klimat wypoczynku, intymności i dobre warunki do zrelaksowania się i regeneracji. Sypialnia sąsiaduje z nowoczesną garderobą i łazienką, gdzie również króluje drewno jako materiał ocieplający i urozmaicający proste, gresowe powierzchnie ścian.

 

 

Dodatkowa łazienka na piętrze została zaprojektowana jako pokój kąpielowy – z wygodną wanną, siedziskiem tapicerowanym, przestronnym prysznicem, elegancką umywalką typu misa stojąca na blacie. W strefie umywalki nie brakuje ukrytych schowków, ponadto kompozycja ścian przewiduje wiele użytecznych półek – część bardziej ozdobna a inne zabudowane, mogą spełniaćfunkcję szafek na ręczniki. W łazience króluje neutralnabiel i czerń, a surowość tego kontrastu przełamanazostała mozaiką szklaną w kolorze jagodowym. Dociepłych odcieni fioletu nawiązują dodatki, a takżepoduchy tapicerowane na siedzisku i ręczniki.

Odrębną przestrzeń stanowi pokój dziecka w wieku przedszkolnym – tutaj nie brakuje słonecznych, ciepłych dodatków w odcieniu żółci i pomarańczu. Piaskowa wykładzina dywanowa stanowi dobry materiał do zabaw i zajęć, nie ograniczając swobody dziecka. We wnętrzu przewidziana jest odrębna strefa wypoczynku i snu, strefa zabaw oraz strefa pracy przy stole, w przyszłości nauki, doświetlona dużą ilością światła dziennego oraz specjalnym oświetleniem bocznym.