Wnętrza

Rekreacja

KONKURS PYRAMIS

2014-10-07
KONKURS PYRAMIS

FAKTY I MITY DOTYCZĄCE ZLEWOZMYWAKA - Czyli na co zwracać uwagę przy jego zakupie?

 

Zlewozmywak jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia każdej kuchni. Zakup tego z pozoru nieskomplikowanego urządzenia nie wydaje się trudnym zadaniem. W praktyce łatwo jednak o pomyłkę w ocenie jego walorów użytkowych i jakości wykonania. Kupujący zwyczajnie nie wiedzą na co warto zwrócić uwagę, tym bardziej, że tym wokół zlewozmywaków narosło kilka mitów i nieścisłości, które warto rozwiać.

 

Z czego zrobiony jest tzw. zlewozmywak „granitowy”?

Od kliku lat coraz większą popularność zdobywają zlewozmywaki kompozytowe, zwane potocznie „granitowymi”. Osiemdziesiąt procent składu kompozytowego tworzywa stanowi piasek, pozostała cześć to żywica i barwniki. Pyramis dla tego tworzywa używa nazwy własnej – Pyragranit®. Do wyprodukowania wytrzymałego, niebrudzącego się i odpornego na uszkodzenia zlewozmywaka potrzebny jest odpowiedniej jakości piasek. Firma Pyramis sprowadza go z wyspecjalizowanych niemieckich kopalń. Odpowiednio spreparowany piasek, o określonej krzywej przesiewu, jest dodatkowo poddawany procesowi zaokrąglania ziaren. Ten zabieg sprawia, że zwiększa się napięcie powierzchniowe wody i powierzchnia zlewozmywaka jest bardziej odporna na zabrudzenia i mniej się rysuje.

 

Jakie jeszcze składniki nie występują w zlewozmywakach?

Wbrew niektórym opiniom do produkcji zlewozmywaków nie wykorzystuje się również tytanu, ani ceramiki (nawet mielonej). Renomowani producenci dodają natomiast kaolin w celu uzyskania większej gładkości powierzchni oraz zwiększenia twardości zlewu.

 

Co wpływa na wytrzymałość i gładkość zlewozmywaka?

Do wyprodukowania wytrzymałego, niebrudzącego się i odpornego na uszkodzenia zlewozmywaka potrzebny jest odpowiedniej jakości piasek. Firma Pyramis sprowadza go z wyspecjalizowanych niemieckich kopalń. Odpowiednio spreparowany piasek, o określonej krzywej przesiewu, jest dodatkowo poddawany procesowi zaokrąglania ziaren. Ten zabieg sprawia, że zwiększa się napięcie powierzchniowe wody i powierzchnia zlewozmywaka jest bardziej odporna na zabrudzenia i mniej się rysuje.

 

Dlaczego lepiej nie kupować zlewozmywaków wydzielających chemiczny zapach?

Zlewozmywaki granitowe wytwarzane są dwoma metodami produkcji. Droższa grawitacyjna wymaga drogiej linii produkcyjnej. Natomiast tańsza metoda ciśnieniowa polega jedynie na wypełnianiu formy masą, a proces zastygania wywołuje reakcja chemiczna składników mieszanki. Prawidłowe stosowanie obu metod daje porównywalną jakość i wytrzymałość produktu - firma Pyramis produkuje zlewy w obu technologiach. W przypadku producentów najtańszych zlewozmywaków zdarza się, że reakcja polimeryzacji (tania metoda ciśnieniowa) nie zostaje zamknięta, przez co zlewozmywak zawiera pęcherze powietrza i jest bardziej kruchy. Co ciekawe reakcja ta zachodzić może w zlewie nawet przez pół roku, a w tym czasie będzie on wydzielał zapach chemicznych żywic. Nieprzyjemna woń nowego modelu jest zatem pierwszym sygnałem ostrzegawczym.

 

Co wpływa na cenę zlewozmywaka?

Istnieje przynajmniej pięć czynników, które maja wpływ na cenę zlewozmywaka. Surowiec, czyli użyty piasek. Rodzaj technologii, tu dla porównania warto wspomnieć, że forma do metody grawitacyjnej kosztuje około 100.000 euro, a próżniowej 2.000 euro. Posiadany park maszynowy i czas produkcji (krócej oznacza taniej i niską jakość).

 

Co ma wspólnego ze zlewozmywakami nanotechologia?

Wbrew różnym teoriom nie istnieje coś takiego jak nanotechnologia tworzenia gładkiej struktury zlewozmywaka. Co prawda w procesie produkcji dodaje się koloid z jonami srebra w celu uzyskania antybakteryjnej powierzchni, jednak w żaden sposób nie ma to związku z fakturą powierzchni. Na stopień jej gładkości ma jedynie wpływ jakości surowca oraz forma.

 

Czym różni się najtańszy zlew od produktów renomowanych producentów?

Przede wszystkim nieprzyjemnym zapachem chemicznej żywicy, który czuć nie tylko po wyjęciu
z kartonu, ale też w trakcie użytkowania. Krzywym rantem niepozwalającym na dociśnięcie do powierzchni blatu. Nierównomiernym rozłożeniem pigmentów. Występowaniem „nadlewek” na dnie komory i narożnikach, a poza tym śladami szlifowania i klejenia. Zdarzają się nawet ubytki materiału na ścianach komory i narożnikach. Niektórzy producenci oszczędzają też na samym surowcu, więc najtańsze modele zazwyczaj mają płytkie komory o głębokości 13 cm.

O ile za wybór modelu pasującego stylistycznie do kuchni jest subiektywną sprawą, tak kwestiami technicznymi rządzą twarde zasady. Znajomość ich pozwala na uniknięcie niej lub bardziej kosztownego błędu jakim może okazać się zakup zlewozmywaka.

 

____________________________________________________________________________

 

W konkursie do wygrania jest jeden ZESTAW GARNKÓW ELEGANT. Aby zdobyć nagrodę należy odpowiedzieć na

PYTANIE KONKURSOWE:

Jak nazywa się materiał używany przez firmę Pyramis do produkcji zlewozmywaków kompozytowych?

 

Na odpowiedzi czekamy do 14 października 2014 pod adresem: [email protected]

Powodzenia!

 

____________________________________________________________________________