Wnętrza

Prezentacje

Konsekwentne wnętrze. Przestrzeń pod znakiem drewna

Tekst Paulina Majewska • Zdjęcia TOMASZ MARKOWSKI @TOMEK.MARKOWSKI.FOTOMATERIA • Stylizacja mgr inż.arch. Anna Łuksza She-Art Aranżacja Wnętr

2020-06-29
Konsekwentne wnętrze. Przestrzeń pod znakiem drewna

Wnętrzarskie trendy nieustannie się zmieniają. Nie przemija natomiast moda na drewno. Ten ponadczasowy, elegancki surowiec stał się też motywem przewodnim aranżacji domu w Białymstoku. Pojawiając się w każdej jego strefie, tworzy konsekwentny, spójny, a do tego przytulny wystrój.

 

Projekt: mgr inż. arch. Anna Łuksza She-Art Aranżacja Wnętrz @SHEARTANNALUKSZA

 

Dom o powierzchni użytkowej 200 m2 to oaza spokoju, urządzona kreatywnie, lecz z umiarem i wyczuciem. Nawet wiodący materiał wykończeniowy, czyli drewno, został wprowadzony w ilości w sam raz. Jego obecność nie przytłacza, ale wprowadza harmonię i kojącą aurę. Dzięki przemyślanej aranżacji przestrzeń wypełniła się pozytywną energią i domowym ciepłem.

 

 

Duże znaczenie dla takiego rezultatu miała wierność głównej idei, a więc stworzenia spójnego wnętrza. – Konsekwencja kolorystyczna oraz materiałowa, czyli zastosowanie jednego rodzaju materiału, w tym przypadku dębu, sprzyja osiągnięciu ciągłości i przenikaniu się przestrzeni. Punktem wyjściowym dla tego projektu była kuchnia, która została wykonana z forniru dębowego z usłojeniem flader. Taka odsłona drewna sprawdza się zarówno we wnętrzach nowoczesnych, jak i klasycznych. Witryna dzieląca kuchnię i jadalnię dzięki przeszkleniu wydaje się mniej masywna, lekka. Jednocześnie jest miejscem na wyeksponowanie szkła – mówi Anna Łuksza, autorka projektu.

 

 

W pełnej światła wpadającego przez wielkoformatowe okno jadalni znalazł się stół o prostej bryle i towarzyszący mu komplet krzeseł. Meble oczywiście wykonane zostały z drewna, nawiązując tym samym nie tylko do zabudowy kuchennej, ale także stolarki okiennej, drewnianej podłogi i listew przypodłogowych w otwartej części dziennej. W przestronnym aneksie wypoczynkowym stanął wygodny narożnik w jasnej skórzanej tapicerce, a na przeciwległej ścianie zorganizowana została część telewizyjna i kominkowa. Poza drewnianymi akcentami zdecydowano się na zaakcentowanie tej strefy kamieniem o przepięknym bogatym wybarwieniu.

 

 

Klatka schodowa w tym domu nie jest tylko standardową konstrukcją łączącą kondygnacje. To również element dekoracyjny. Projektantka zestawiła tutaj subtelny odcień dębowych stopni z ozdobnym tynkiem strukturalnym, który pojawia się też na parterze, przy wejściu, a także w ulokowanej na piętrze sypialni. Na tle upiększonej efektownym dekorem ściany znakomicie prezentuje się pikowane wezgłowie łóżka w modnej welurowej tapicerce. Tutaj także znalazło się miejsce dla motywu drewna. Tym razem zostało wprowadzone na frontach szafek nocnych oraz komody i połączone z białą płytą o satynowym wykończeniu.

 

 

Równie przyjemny klimat co w sypialni udało się stworzyć także w łazienkach, które bazują na jasnej tonacji, a także drewnianych meblach i dodatkach. – Pojawienie się tego materiału sprawia, że surowość płytki zostaje przełamana i ocieplona, a wnętrze staje się dużo bardziej przyjemne – wyjaśnia projektantka. Trzeba przyznać, że harmonijnie wprowadzone drewno rzeczywiście nadało rumieńców łazienkowym przestrzeniom, podobnie zresztą jak pozostałym pomieszczeniom tego przytulnego domu.