Wnętrza

Łazienka

Łazienka z bogatą tradycją

Tekst Magda Pawluk

2016-07-04
Łazienka z bogatą tradycją

Współczesne trendy wnętrzarskie pełne są sprzeczności. Z jednej strony docenia się wszelkie innowacje i nowinki technologiczne, z drugiej – hołduje przeszłości i tradycji. Tendencja ta dotyczy wszelkich aspektów związanych z wyposażeniem i wykończeniem przestrzeni. Uwidacznia się także w dziedzinie aranżacji łazienki, coraz częściej urządzanej w stylu retro. Klimat przedwojennego buduaru czy salonu kąpielowego można stworzyć we własnej łazience dzięki wprowadzeniu do wnętrza pewnych komponentów nawiązujących do estetyki rodem z dawnych lat.

 

Nurt retro kojarzony jest przede wszystkim z okresem międzywojennym, ale termin ten stosuje się także na określenie elementów kultury, które powstały lub nawiązują do niedalekiej przeszłości. Zdawać by się mogło, że to, co minione w dobie, kiedy świat w zawrotnym tempie pędzi naprzód, zwyczajnie odchodzi w niepamięć. Na szczęście tak się nie dzieje – pewne rozwiązania oraz trendy powracają, by na nowo zachwycać. Dotyczy to w znacznym stopniu sztuki aranżowania i dekorowania wnętrz. Obecnie można zaobserwować duże zainteresowanie stylem retro, które przejawia się między innymi w dziedzinie wyposażenia współczesnych łazienek.

 

Wanna jak ze starego filmu

Główny punkt każdej łazienki stanowi wanna. To jej wygląd wywiera decydujący wpływ na prezencję całego pomieszczenia. Tym, co urzeka w wannach w stylu retro jest przede wszystkim ich elegancja i klimat nostalgii, jaki się z nimi wiąże. Opływowe, harmonijne kształty, urokliwe wykończenia i dbałość o detale czynią z tego typu wanny prawdziwe dzieło sztuki oraz przedmiot pożądania, zwłaszcza dla miłośników estetyki minionego wieku. Zwolennicy antyków z pewnością zachwycą się wannami liczącymi sobie kilka dekad. Solidne przedwojenne sprzęty pozwalają do dziś cieszyć się z uroków kąpieli w atmosferze rodem ze starego filmu. Jednak nie musimy koniecznie decydować się na zakup oryginalnego antyku. Obecnie w czasach, kiedy dawna moda powraca do łask, producenci i designerzy armatury łazienkowej zadbali o to, by wśród całej gamy rozmaitych modeli można było odnaleźć również egzemplarze inspirowane stylistyką retro. Wanny przejawiające cechy stylu retro są bardzo charakterystycznym elementem wyposażenia. Najczęściej mają one postać wolnostojących modeli na czterech nóżkach. Zazwyczaj to egzemplarze niezwykle dekoracyjne. Mogą one jednak przybierać różne formy. Popularne są na przykład wanny z wysokim oparciem, umożliwiające wygodny wypoczynek podczas kąpieli i jednoczesne zanurzenie się w interesującej lekturze. Znakiem rozpoznawczym wanien stylizowanych na dawne są wspomniane wcześniej nóżki, które zwykle wykonuje się z dbałością o to, by były one jak najozdobniejsze. Najczęściej mają one formę toczonych i rzeźbionych, drewnianych lub mosiężnych stópek. Często przy zdobieniu tego rodzaju detali ich twórcy inspirują się motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Kultowym wykończeniem stały się pozłacane nóżki z wyrzeźbionymi głowami lwa. Wanna wyposażona w taki detal kojarzona jest z elegancją, wyrafinowaniem i klasą.

 

wanna wolnostojąca retro

 

Wanny retro mogą być wykonane z rozmaitych materiałów. Najczęściej są to ceramiczne modele, jednak spektrum surowców, jakich używa się do ich produkcji jest znacznie szersze. Ponadczasowa miedziana wanna z pewnością stanowić będzie czarujący i gustowny element wystroju. Prestiż łazienki podniesie także decyzja o umieszczeniu w niej poliestrowej wanny w złotym kolorze.

 

Umywalka retro: stylowy wehikuł czasu

W łazience w stylu retro nie może zabraknąć oczywiście subtelnej białej, porcelanowej umywalki. Klasyczna, nieprzemijająca uroda tego typu modeli decyduje o ich ogromnej popularności. To zazwyczaj ceramika o niewielkich rozmiarach, jednak wywierająca istotne znaczenie na całość stylizowanej przestrzeni. Charakterystyczną cechą umywalek zgodnych z designem właściwym dla estetyki retro jest zespojenie dekoracyjnej misy z równie ozdobnym postumentem przypominającym antyczną kolumnę, czasem rozszerzanym ku dołowi.

 

umywalka retro

 

Efektownie prezentują się także umywalki mosiężne. Najczęściej mają one kształt okrągłych mis. Umieszcza się je zwykle bezpośrednio na blacie bądź w dedykowanej pod nie wnęce. Ich specyficzna kolorystyka sprawia, że wystrój łazienek retro zyskuje niepowtarzalny urok i z niczym nieporównywalną klasę.

 

Armatura z charakterem

Dopełnienie wanien i umywalek w stylu retro stanowią mosiężne baterie. Często ich forma przywodzi na myśl stare telefony. Są one równie dekoracyjne, co same wanny i umywalki. Zwykle mają kolor złoty, srebrny, miedziany lub barwę mosiądzu. Te niewielkich rozmiarów elementy wykończenia wnętrza nadają mu osobisty charakter, pozwalając na jego indywidualizację. Baterie wannowe i umywalkowe stanowią wyjątkowy atrybut stylizacji w duchu retro. Pozwalają przy tym stworzyć w łazience czy salonie kąpielowym ponadczasowy nastrój.

Podobnie jak w przypadku innych detali związanych z wyposażeniem łazienki, design baterii inspirowany jest światem natury. Pojawiają się zatem motywy roślinne, wizerunki zwierząt, a nawet baśniowych smoków, ale popularnością cieszą się także proste, klasyczne formy. Obowiązkowym elementem są oczywiście również kurki do regulacji temperatury i siły strumienia wody.

 

W doborowym towarzystwie

Wanny i umywalki w stylu retro mogą odnaleźć swoje miejsce w łazience zaaranżowanej w dowolnej estetyce. Projektantom i dekoratorom wnętrz z powodzeniem udaje się je wkomponować w nowoczesne stylizacje. Tego rodzaju zestawienia pozwalają stworzyć zupełnie nową jakość aranżacji. Jednak tradycjonaliści oraz osoby ceniące klasykę z pewnością dużo bardziej docenią harmonijnie zaadaptowane wnętrze elementami nawiązującymi do charakteru nurtu retro. Bardzo istotnym aspektem jest w tym przypadku dobór odpowiednich mebli. Najwłaściwsze będą sprzęty dekorowane drewnianymi, rzeźbionymi lub intarsjowanymi detalami. Zwykle meble dedykowane do łazienek utrzymanych w stylu retro mają zaokrąglone, opływowe kształty. Osadzone są na wysokich, subtelnych lub masywnych, toczonych nogach. W takiej aranżacji nie powinno zabraknąć także pięknej, zdobionej komody z metalowymi gałkami. Główne elementy wyposażenia warto uzupełnić dobrze drobnymi dodatkami. Znakomitym pomysłem będzie zakup dozownika do mydła, uchwytu na ręczniki w kolorze ośniedziałej miedzi oraz urozmaicenie wnętrza stylizowanym wazonem, lampą czy świecznikiem.

 

wanna w tylu retro

 

Popularność wanien i umywalek w stylu retro we współczesnych czasach nie powinna dziwić. Nostalgia i tęsknota za klasycznymi formami, z których wynika potrzeba zwrócenia się ku przeszłości nie wyklucza łączenia antyków z przedmiotami stylizowanymi na dawne z nowoczesną estetyką oraz innowacyjnymi rozwiązaniami. Być może właśnie takie zestawienie dla wielu użytkowników okaże się złotym środkiem i kluczem do udanej aranżacji.