Wnętrza

Sypialnia

Łazienka przylegająca do sypialni

Tekst Joanna Aleksandruk

2014-03-27
Łazienka przylegająca do sypialni

Jednym z popularnych w ostatnim czasie rozwiązań innowacyjnych projektów wnętrz jest umiejętne łączenie sypialni z łazienką. Gdy inwestorzy są zaledwie na etapie projektu i już pomyślą o takiej aranżacji, wszystko stoi na dobrej drodze do jej realizacji. Problem pojawia się w chwili, gdy ktoś zapragnie połączyć sypialnię i łazienkę w istniejącym już mieszkaniu… Od zawsze uważano, iż łazienka jest najbardziej intymnym miejscem w domu, toteż tak wiele wkłada się pracy w jej urządzenie. Łazienka z sypialnią? Początkowo pomysł brzmi dość zaskakująco, jednak to my aranżujemy nasze wnętrze tak, aby żyło się lepiej. Łazienka przy sypialni wydawałaby się być dość ekstrawaganckim planem, ale takie wyszukane pomysły coraz częściej realizowane są w domach i niekoniecznie tych luksusowych. Wygospodarowana dodatkowa łazienka przy sypialni jest dobrym rozwiązaniem w przypadku dużej liczby mieszkańców. Kolejki przed drzwiami łazienki to powszechnie znany problem.

Jednym z popularnych w ostatnim czasie rozwiązań innowacyjnych projektów wnętrz jest umiejętne łączenie sypialni z łazienką.

Oszczędność miejsca
Powyższy problem dotyczy wielu mieszkań, które realnie spoglądają na problem metrażu. Zwykle jest tak, że łazienki przylegające do sypialni nie posiadają dużych rozmiarów. Często są adaptacją garderoby, dlatego przy ich urządzaniu projektanci kierują się walorami małych łazienek. Oczywiste jest, iż wówczas zachowane są standardy odległości sanitarnych, umożliwiających swobodne poruszanie się. Dogodnym rozwiązaniem przy tego typu łączeniach stanowią przesuwane drzwi, aby skrzydło nie zabierało powierzchni. Jeśli inwestorzy są zdecydowani na przesuwane drzwi już na etapie projektu, wówczas można je ukryć w ścianie. 

 

Wszechstronna sypialnia
Łazienka zaaranżowana tuż przy sypialni stanowi zgraną całość. Co prawda nie można w łazience wyłożyć podłogi miękką wykładziną, ale warto zastosować w niej podobną kolorystykę co w sypialni. Dywaniki, ręczniki lub zwykła mozaika będzie nawiązywała do drugiego wnętrza. Innowacyjnym podejściem jest zastosowanie odważnych kontrastowych barw w stylizacji sypialni i łazienki. Architekci wnętrz preferują jednak utrzymanie jasnej kolorystyki.

Gdy inwestorzy są zaledwie na etapie projektu i już pomyślą o takiej aranżacji, wszystko stoi na dobrej drodze do jej realizacji.


Prysznic czy wanna?
To pytanie, które jednak najczęściej pojawia się przy opracowywaniu projektu wyposażenia łazienki. W przypadku części sypialnianej sprawa wydaje się skomplikowana. Wszystko zależy od prowadzonego trybu życia. Funkcjonalna łazienka z przeznaczeniem na relaks i wypoczynek niewątpliwie powinna mieć wygodną wannę lub mini jacuzzi. Natomiast w przypadku, gdy w domu jest wielu mieszkańców, powinien znaleźć się tam prysznic i dodatkowa toaleta. A jeśli istnieje możliwość jednoczesnego wmontowania wanny i prysznica a inwestorzy mogą sobie na to pozwolić, nic nie stoi na przeszkodzie. Dość powszechnie zauważalnym rozwiązaniem wygodnej łazienki jest montaż dwóch umywalek, który na zawsze rozwiąże problem porannego oczekiwania na toaletę (w przypadku dzielenia jej z bliską osobą).

Zachowanie intymności
Wbrew pozorom, połączenie łazienki z sypialnią nie znaczy, że będziemy musieli przywyknąć do braku intymności. Już na pierwszym etapie projektu warto jest poruszyć tę kwestię z projektantem, który zapewne rozwiąże nasze wątpliwości i przedstawi dogodne rozwiązania. Nastawiając się na relaksacyjny charakter łazienki, należy postarać się o właściwe oświetlenie. Nie musi być ono wyjątkowo jasne i pełne. Jak podpowiadają fachowcy, można zdecydować się na oświetlenie boczne, punktowe lub częściowo zabudowane. Umożliwi to nadanie wnętrzu odpowiedniego nastroju i uniknie dyskomfortu wdzierania się w oczy jaskrawego światła podczas porannego wstawania. Ponadto nad zachowaniem unikalnego klimatu mogą czuwać wmontowane nad wanną lub prysznicem halogeny. Łazienka przy sypialni może spełniać zupełnie inne funkcje niż łazienka przeznaczona dla gości. Sypialnia z intymną łazienką jest przeważnie aranżowana dla pary, a więc możemy puścić wodze fantazji. Odważna grafika, kontrastowe kolory lub jacuzzi mogą zapewnić poczucie wytchnienia po ciężkim, pracowitym dniu.

Od zawsze uważano, iż łazienka jest najbardziej intymnym miejscem w domu, toteż tak wiele wkłada się pracy w jej urządzenie. Łazienka z sypialnią?

Trend?
Połączenie łazienki z sypialnią można już uznać za powszechną modę. Coraz częściej projektanci proponują młodym inwestorom takie rozwiązania, czyniąc je standardem. Jednak projekty te mają swoje wady i zalety. Oczywiście główną zaletą jest komfort użytkowania. Nie ma potrzeby przechodzenia przez całe mieszkanie w szlafroku, gdy łazienka jest tuż za ścianą. Jest to przydatne w momencie, gdy często gości się u siebie znajomych lub rodzinę. Zazwyczaj po kąpieli i tak idzie się do sypialni, więc ruch ogranicza się do kilku, kilkunastu kroków. Jednak zalety nieodłącznie wiążą się z wadami. Hałas dobiegający zza drzwi dla osoby, która jest senna, może być frustrującym. W przypadku uszkodzenia wentylacji, inwestorzy powinni przewidzieć problem wilgotnego powietrza.

Jak urządzić dużą sypialnię? Można zaaranżować sypialnię zmysłową i na „wyłączność.” Kryształowy żyrandol, nocne lampki, proste łóżko i wygodna wanna mogą być uosobieniem wytchnienia po całym dniu. Według jednych połączenie łazienki z sypialnią będzie innowacją i wygodą, dla drugich zaś będzie to dyskomfort w wyciszeniu się przy obecności żywiołu wody. Wszystko zależy od temperamentu i preferencji mieszkańców.