Wnętrza

Łazienka

Łazienkowa biżuteria

Zdjęcia Atlas

2013-09-25
Łazienkowa biżuteria

Łazienkowe aranżacje w nudnym, jednolitym stylu są passé. Łazienkę można ożywić, dodać jej blasku, wystroić w odpowiednie kolory, materiały, akcesoria i tym samym sprawić, by zyskała niepowtarzalny wygląd. Ważny jest każdy szczegół, każdy przemyślany i trafnie dobrany dodatek. Nawet fuga może awansować z pozycji zwykłego spoiwa i stać się ozdobną łazienkową biżuterią. Poniżej prezentujemy trzy wnętrza w trzech różnych stylach. Wszystkie łączy to, że w kreatywny sposób wykorzystują każdy element wykonania i wyposażenia.

Propozycja łazienki młodzieżowej
Zdecydowane zestawienia kolorystyczne to jeden z motywów widocznych w ubiorze młodych ludzi. Taki trend można również przenieść do wnętrza łazienki. Lekkie białe tło stanowi bazę dla świeżej zieleni płytek i lazurowej tafli połyskującej mozaiki. Miejsce jej położenia jest szczególne – strefa prysznica narażona na intensywne działanie wilgoci. Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni wybór fug. Sprawdzą się tu wyroby, które dzięki efektowi perlenia charakteryzują się niską nasiąkliwością wody, a dodatkowo zapewniają ochronę przed grzybami (system Myko Bariera). Bardzo dobre parametry techniczne spoin pozwalają na umieszczenie drobnej mozaiki na całej ścianie prysznicowej. W tym projekcie jej połyskujący efekt został osiągnięty dzięki dekoracyjnej fudze brokatowej. Jest ona dostępna w sieciach marketów budowlanych (Castorama, Praktiker, Leroy Merlin, OBI, NOMI). Podobnie jak szklane kosteczki mozaiki brokat w fudze mieni się wieloma kolorami, zależnie od kąta padania światła. Efektowna ścianka prysznica zyskuje więc dodatkową trójwymiarową głębię. Jeżeli natomiast chodzi o fugę cementową, to dzięki dużemu wyborowi kolorów spoin można dopasować odpowiednią barwę fugi do płytki. Dodatkowym atutem spoin jest spójność kolorystyczna z linią fug brokatowych. Daje to możliwość eksperymentowania z dekoracyjnym wykończaniem pomieszczenia. W przypadku prezentowanej tu łazienki do białej płytki zastosowano białą fugę Artis Atlasa o numerze 001. Natomiast zielona spoina to Szmaragdowy Zachwyt Artis Style o numerze 027, z delikatnie mieniącym się zielonym brokatem. 

Łazienkowe aranżacje w nudnym, jednolitym stylu są passé.


Propozycja łazienki naturalnej
Aby uzyskać efekt łazienki bliskiej naturze, warto zastosować płytki imitujące drewno. Doskonałym ich dopełnieniem będzie fuga w kolorze drewna, np. ciemne wenge. Między płytkami, w linii lustra i umywalki, zastosowano mozaikę z otoczaków, które zostały „zanurzone” w szarej fudze brokatowej. Wybór miejsca na użycie kamieni nie jest przypadkowy - podkreśla oś umywalki i lustra. Gładka powierzchnia otoczaków doskonale kontrastuje z dekoracyjnością fugi. Bardzo istotna jest również możliwość stosowania fugi brokatowej na płytkach o nieregularnych krawędziach, gdzie szerokość spoin może sięgać nawet 1,5 cm. Dodatkowym atutem spoin użytych w strefie narażonej na rozwój drobnoustrojów jest to, że zawierają one w sobie nanocząsteczki srebra zapewniające ochronę antybakteryjną. Na podłodze położono płytki w kolorze ciemnego brązu oraz fugę w kolorze
ciemne wenge. Wybrano taką, która charakteryzuje się dużą elastycznością, dzięki czemu niweluje naprężenia powierzchni. Dzięki efektowi perlenia, który zapewnia niską nasiąkliwość, fuga doskonale sprawdza się na łazienkowych podłogach i ścianach. Zastosowanie rozświetlającego efektu brokatu w spoinach powoduje, że pomieszczenie jest przyjazne i ciepłe. Dzieła dopełnia naturalne światło, które delikatnie podkreśla urok drobinek brokatu. W celu dodatkowego rozświetlenia fragmentu ściany w jednej z pionowych spoin użyto fugi brokatowej w odcieniu brązowej czekolady. Dzięki zgodności w palecie kolorystycznej spoin standardowych i serii fug brokatowych spoiny mają ten sam odcień bazowy, a efekt końcowy jest spójny i konsekwentny. Warto też wspomnieć, że trwałe i intensywne kolory spoin uzyskane zostały dzięki najnowszej technologii stosowanej przez producenta, chroniącej również przed wykwitami i wysoleniami.

Łazienkę można ożywić, dodać jej blasku, wystroić w odpowiednie kolory, materiały, akcesoria i tym samym sprawić, by zyskała niepowtarzalny wygląd.

Propozycja łazienki eleganckiej
Ascetyczna czerń i nasycona czerwień ceramicznych płytek stworzą wnętrze eleganckiej łazienki. Jednak aby takie pomieszczenie nabrało wyrazu, potrzeba czegoś więcej. Na przykład dyskretnego podkreślenia gładkich powierzchni płytek dekoracyjną fugą z brokatem. Użyto jej w kilku miejscach, w zależności od koloru kafli. Duży wybór kolorystyczny spoin pozwala na skontrastowanie czarnej matowej mozaiki z brokatową fugą w kolorze onyksu. Dzięki użyciu w fudze brokatu w kolorze spoiny uzyskujemy efekt delikatnego rozświetlenia. Wnętrze półki to przedłużenie strefy mozaiki. Aby podkreślić zastosowaną we wnęce brokatową fugę, można zamontować w środku oświetlenie halogenowe lub LED. Między czerwonymi szklanymi listwami użyto fugi w płomiennym kolorze rubinu. Zespoliła ona dwie listwy w szerokie dekoracyjne pasy przecinające tafle mozaiki. Konsekwencja w palecie barw fug serii Artis i Artis Style (Atlas) zastosowanych w prezentowanej aranżacji pozwala na innowacyjne połączenia spoin tradycyjnych z brokatowymi, przy zachowaniu harmonii i ładu we wnętrzu. Technologia Color Protect natomiast zapewnia trwałe i intensywne kolory fug na lata. Tłem dla „królewskiej” strefy kąpielowej jest ściana szczelnie zabudowana czerwonymi płytkami, połączonymi fugą karmazynową. Aby optycznie skrócić dystans między półką ścienną a sufitem zastosowano w jednej z poprzecznych przestrzeni między czerwonymi płytkami fugę w kolorze onyksu. Linia ta stanowi nawiązanie do poziomych podziałów w tym wnętrzu i jest ciekawym elementem dekoracyjnym. Prostym i eleganckim wykończeniem łazienki jest czarna błyszcząca podłoga. Dyskretnie odbija w sobie całe wnętrze, optycznie je powiększając. Do spoinowania wybrano fugę czarną. Dzięki temu, że jest elastyczna i szybko schnąca, możemy korzystać z pomieszczenia już po upływie ok. 3 godzin. Pozostaje zwieńczyć całość, zawieszając czarny kryształowy żyrandol i kładąc na półce nad wanną kilka stylowych dodatków.