Wnętrza

Salon

Lustro jako sposób na powiększenie przestrzeni w domu

Tekst Dominika Polak • Zdjęcia Zona-Design

2013-12-02
Lustro jako sposób na powiększenie przestrzeni w domu

Lustro jest nieodłącznym elementem wystroju każdego mieszkania. Materiał ten od wieków wykorzystywany jest w aranżacji przestrzeni mieszkalnych i użytkowych. Jest to aspekt nie tylko praktyczny, gdyż dzięki naprawdę ogromnej ilości wzorów może być pierwszorzędną ozdobą w naszym domu.
Lustra to też dobry sposób na optyczne powiększenie przestrzeni, którą urządzamy. Wykorzystujemy je szczególnie w sytuacji, gdy nie dysponujemy dużymi powierzchniami. Poprzez różne formy luster możemy wyrazić charakter wnętrza. Producenci z roku na rok zaskakują nas nowymi modelami, dzięki czemu nie mamy problemu z doborem wzorów odpowiednich do poszczególnych stylów: klasycznych, minimalistycznych, glamour, vintage i ostatnio tak modnych wnętrz – Eko. Ramy luster już od początku jego istnienia były dopracowywane w najdrobniejszych szczegółach. Dziś możemy spotkać lustra subtelne, delikatne, ale nadal modne są masywne w ogromnych ramach z kunsztownymi zdobieniami. Niektóre z nich to naprawdę małe dzieła sztuki. Wzory, kolory, oraz materiały z których są wykonane potrafią zaskoczyć, ale również niejednokrotnie zadziwić. Propozycji na rynku jest wiele, są ramy wykonane ze szlachetnych materiałów, drzewa, skóry, kryształów, ale też tworzyw sztucznych i barwnych tkanin. Właśnie dzięki temu mamy możliwość wyboru z szerokiego wachlarza, który oferują nam projektanci.

 

Dobrze dobrane do wnętrza lustro może wpłynąć na to, jak je w ostateczności odbierzemy – można się zgodzić z powszechnie panującym przekonaniem, że dokonuje we wnętrzu rzeczy niemalże magicznych.

 

Bardzo ważne jest to, że lustro idealnie pasuje do wszystkich materiałów, którymi wykańczamy nasze wnętrza. Pięknie współgra z różnorodnymi tynkami strukturalnymi, panelami dekoracyjnymi, drzewem, czy betonem architektonicznym. Mając małe mieszkanie pamiętajmy o zwierciadłach, bo właśnie dzięki nim możemy powiększyć pomieszczenie. Dzięki odpowiedniemu dobraniu lustra możemy poprawić oświetlenie, lub po prostu pogłębić poczucie przestrzeni. Sposobów na wykorzystanie lustra jest bardzo wiele, najbardziej powszechnym jest użycie go w ramie, jednak równie ciekawym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie go w formie samodzielnej tafli. W tym wypadku mamy bardzo szerokie pole manewru, ponieważ może być poddawane ono różnym zabiegom, takim jak nadanie odpowiedniego kształtu. Możemy również ozdobić lustro poprzez wycięcie wzorów w tafli. Ciekawe są też modele grawerowane i fazowane. Wykorzystujemy je przeważnie w łazience, przedpokoju, sypialni, oraz salonie, jednak dla uzyskania oczekiwanego efektu należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim w małych pomieszczeniach muszą być powieszone na odpowiedniej wysokości i w dogodnym miejscu. Bardzo ważne jest, aby lustra nie przeszkadzały nam w wypoczynku, dlatego nigdy nie stawiajmy ich w miejscu, w którym będziemy widzieli ciągle swoje odbicie, szczególnie tyczy się to salonu, dlatego unikajmy mocowania ich naprzeciwko sof, gdyż lustro w takiej lokalizacji może okazać się dla nas bardzo męczące, wręcz może rozpraszać naszą uwagę. Dobrze gdy w lustrze odbija się konkretna przestrzeń, nieprzesycona detalami, mile widziany jest drobny akcent taki jak żyrandol bądź inny ozdobny element.

 

W korytarzach, oraz holach możemy wykorzystać przeróżne ścianki działowe wykonane z tafli lustra, które powiększą ciasne przejścia.

 

W salonie oraz jadalni możemy pozwolić sobie na lustra w dużych masywnych ramach. Aby nie nadać wnętrzu ciężkiego przygnębiającego klimatu należy pamiętać, że rama nie może być większa od tafli. Właśnie tafla sprawi, że osiągamy efekt powiększenia przestrzeni. W sypialni pamiętajmy o tym, aby lustro nie zdominowało przestrzeni. Zawieśmy je wysoko - może być materiałem, które nie tylko powiększy przestrzeń, ale dzięki umieszczeniu go tak, aby odbijało światło, może wprowadzać przyjemny klimat. W korytarzach, oraz holach możemy wykorzystać przeróżne ścianki działowe wykonane z tafli lustra, które powiększą ciasne przejścia. Wprowadzenie takiego rozwiązania, jak zamontowanie lustra na drzwiach szaf garderobianych, pomoże w uzyskaniu dodatkowej optycznej przestrzeni. Gdy chcemy natomiast, by nasz przedpokój zyskał określony styl, dopasujmy do niego duże lustro w ramie. Musimy jednak musimy pamiętać, że w bardzo ciasnych pomieszczeniach rama musi być skromna, wręcz wtapiać się w tło ściany. Łazienka to miejsce, gdzie lustra z pewnością nie może zabraknąć. W tym miejscu należy wykazać się dużą kreatywnością, pozwalając sobie na zabawę tym materiałem. Zamontowanie dużej tafli na ścianie to doskonały sposób na jej powiększenie, dzięki temu możemy zyskać wizualnie kilka metrów kwadratowych, przy okazji uzyskując ciekawy efekt. Jednak to nie jedyne rozwiązanie - mamy do dyspozycji masę ciekawych, stojących luster w pięknych ramach. Stawiając takie pod ścianą, podkreślimy swoją indywidualność ale również dodamy pikanterii i ciepła do często chłodnej strefy kąpielowej. Lustro nad umywalką wieszamy jak najwyżej, gdyż właśnie tak usytuowane da poczucie przestronności.

 

Pamiętajmy również o możliwości zastosowania lustrzanych drzwi i ostatnio bardzo modnych kubistycznych mebli wykonanych z lustrzanych powierzchni. To jednak propozycja dla osób niebojących się awangardy, które nie stronią od najnowszych trendów w dziedzinie wykańczania wnętrz. Dobrze dobrane do wnętrza lustro może wpłynąć na to, jak je w ostateczności odbierzemy – można się zgodzić z powszechnie panującym przekonaniem, że dokonuje we wnętrzu rzeczy niemalże magicznych. Podążając za współczesnymi trendami, nie bójmy się eksperymentować z tym materiałem. Dzięki jego zastosowaniu nasze mieszkanie zyska nie tylko trochę przestrzeni, ale przy dobrym doborze, podkreśli charakter oraz będzie wspaniałą ozdobą wnętrza.