Wnętrza

Style

Miszmasz w dobrym smaku

Tekst RuckZuck • Zdjęcia RuckZuck

2018-05-30
Miszmasz w dobrym smaku

Tradycyjne rzemiosło obok nowoczesnego wyposażenia, klasyczne materiały w parze z modnymi fakturami, stonowane wzory przeplatane awangardowymi akcentami – przepis na niepowtarzalny wystrój domu, w którym nie ma miejsca na nudę, może mieć różne składniki. Czy jednak poprzez łączenie mebli i dodatków z różnych epok możliwe jest uzyskanie atrakcyjnej, pozbawionej kiczu aranżacji? Odpowiedzią na to pytanie jest styl eklektyczny.

 

Eklektyzm to popularny nurt w urządzaniu mieszkań, który nie trzyma się sztywno narzuconych zasad, lecz pozostawia domownikom dużą swobodę i dowolność wyboru. Śmiało można w nim zestawiać ze sobą tworzywa, desenie i kształty charakterystyczne dla różnych stylów aranżacyjnych. Poszczególne elementy wręcz nie powinny być utrzymane w jednej konwencji. Liczy się kreatywność, fantazja oraz zerwanie z utartymi schematami.

 

styl eklektyczny
 

 

Urządzanie eklektycznych wnętrz wydaje się bardzo prostym zadaniem, ale w rzeczywistości wymaga wyczucia i estetycznej intuicji. Łatwo się zatracić, wskutek czego zamiast oryginalnego wystroju uzyska się efekt chaosu i przeładowania. Tymczasem w tym stylu nie ma miejsca na przypadkowość – tylko rozważne wprowadzenie każdego elementu przełoży się na uzyskanie aranżacji pełnej harmonii – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy RuckZuck.

 

W eklektycznym mieszkaniu nie zaskakuje widok wiekowego fotela na tle ściany pokrytej tapetą w modne obecnie wzory. Podobnie jak najnowszy sprzęt RTV stojący na antycznej komodzie czy lustro z bogato zdobioną ramą, zawieszone pomiędzy prostymi meblami. Wydobywając z różnych stylów najbardziej pożądane składniki, komponuje się własną, unikalną przestrzeń. Gotowa aranżacja może łączyć np. rustykalne komody, industrialne lampy, klasyczne, tapicerowane krzesła i lawendową kolorystykę prosto z Prowansji.

 

styl eklektyczny

 

Jak sprawić, by tak kontrastowe połączenia składały się na spójną całość? Niezbędne jest unikanie nadmiaru dekoracji, dzięki czemu w mieszkaniu zachowana zostanie równowaga. Istotną rolę pełni także motyw przewodni w postaci jednej tonacji kolorystycznej lub jednego „tematu” wnętrza (np. natura lub podróże). Dobrym pomysłem jest też umiejscowienie w każdym pomieszczeniu wybranego wzoru, faktury lub kształtu, żeby uzyskać pewną powtarzalność.

 

Wszystkie detale powinny być dobrze wyeksponowane, dlatego warto postawić na jednolite tło, np. poprzez zastosowanie w całym mieszkaniu takiego samego wykończenia podłogi. Doskonale sprawdzą się panele o drewnianym dekorze, które pięknie prezentują się w każdym wnętrzu. Takie propozycje desek oferuje sieć salonów RuckZuck. Najnowsze kolekcje podłóg Villa i Garden doskonale podkreślą niekonwencjonalny wygląd pomieszczeń.

 

eklektyczna aranżacja

 

Po eklektyczny wystrój sięgają osoby odważne, o artystycznej duszy, lubiące eksperymentować. Jest również odpowiedni dla tych, którzy cenią wiekowe przedmioty, a jednocześnie chętnie sięgają po najnowsze trendy. To także świetny wybór dla rodzin, w których domownicy różnią się pod względem gustu i upodobań. Powodów, by zdecydować się na ten styl jest wiele, a każdy z nich prowadzi do stworzenia jedynej w swoim rodzaju przestrzeni – podsumowuje Katarzyna Śliwińska.

 

Więcej o podłogach RuckZuck: www.ruckzuck.pl

 

styl eklektyczny podłoga

 

# # #

 

Informacje o RuckZuck:

RuckZuck to jedna z największych w Polsce marek salonów oferujących podłogi, drzwi i artykuły wykończeniowe. Koncept biznesowy RuckZuck powstał w 2004 roku w centrali firmy Classen w Niemczech. W tym samym roku w Polsce została założona spółka RuckZuck.biz, która zajęła się rozwojem Systemu Partnerskiego RuckZuck na terenie Polski oraz w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.