Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Mozaika szklana i metalowa w kuchni

Tekst Klaudia Cichy • Zdjęcia Dunin

2013-09-02
Mozaika szklana i metalowa w kuchni

Ekskluzywnymi produktami wykończenia nowoczesnych wnętrz są mozaiki. Poza tymi typowymi ze szkła, ceramiki i kamienia oferowane są także produkty wykonane z metalu i miedzi. Począwszy od małych ozdobnych dekorów czy mozaik, po płytki, które w połączeniu ze sobą tworzą niebanalne kompozycje. Połączenia metalowych mozaik ze szkłem są ciekawą alternatywą dla miłośników nowoczesnego designu. Polecane są dla osób lubiących piękno i prostotę pomieszczeń bez zbędnych dodatków.

 

Niezwykła popularność mozaik szklanych i metalowych wynika z faktu, że są to materiały wytrzymałe na wysokie temperatury i jej nagłe zmiany.

Obszerna oferta produktów szklanych sprawia, że możliwości aranżacyjnych jest wiele. Mozaiki szklane są różnorodne zarówno pod względem kolorów, kształtów, jak i faktury. Dostępne są błyszczące, matowe, z perłową lub połyskującą złotymi refleksami powierzchnią. Dzięki modnej kolorystyce i pomysłowym zestawieniom łatwo można dopasować je do innych elementów lub mebli w pomieszczeniu. Produkty szklane szczególnie polecane są do układania na powierzchniach narażonych na stałe działanie wody, jak np. ściany w kuchni. Idealne zastosowanie znajdą na ścianach wokół blatu kuchennego oraz przy zlewozmywaku. Są to miejsca narażone na działanie wody i różnego rodzaju zabrudzenia, dlatego szkło idealnie spełni tutaj swoją funkcję. Mozaiki szklane optycznie powiększają i rozświetlają pomieszczenia. Ciekawie wyglądają położone na większej powierzchni oraz jako wstawka wokół szafki, pomiędzy płytkami czy na wybranych fragmentach ścian. Z mozaik szklanych, można układać nieograniczone kompozycje. Mogą tworzyć mały dekor lub artystyczną dekorację, przedstawiającą konkretny obraz.

 


Dla uzyskania niebanalnej aranżacji kuchni warto zainwestować w mozaiki metalowe. Szczególnie przypadną do gustu osobom ceniącym minimalizm. W kompozycjach ze szkłem czy betonem oddają industrialny charakter pomieszczeń. Powierzchnia mozaik jest gładka, o metalicznym połysku. Są doskonałym uzupełnieniem wnętrz, wprowadzającym poczucie elegancji i estetyki. Metalem często wykorzystywanym w mozaikach jest również miedź. Dodatki wykonane z miedzi podkreślą surową formę pomieszczeń, jednocześnie nadając im ponadczasowy charakter. Zarówno mozaiki miedziane, jak i metalowe świetnie komponują się z naturalnymi surowcami typu drewno czy kamień. Mozaiki metalowe cechuje szereg zalet. Są odporne na korozję oraz wysokie i niskie temperatury. Bez najmniejszych obaw można je zastosować wokół kuchenek, mebli i na ścianach. Metalowe mozaiki przykuwają wzrok swoim wyglądem i prostą formą, dlatego już same w sobie stanowią główną dekorację miejsca, w którym zostaną wykorzystane.
Mozaikę metalową i szklaną warto ułożyć w przestrzeni między blatem a szafkami w kuchni. Miejsce między meblami jest narażone na ciągły kontakt z wodą, tłuszczem i różnymi plamami, dlatego łatwość utrzymania czystości to główny argument do zastosowania tego trwałego produktu. Jej modna kolorystyka i unikatowe wzornictwo dają możliwość stworzenia oryginalnych oraz wyrazistych kompozycji. Zachęcają do kreowania własnych pomysłów – zarówno ekstrawaganckich, jak i tych skierowanych w stronę tradycji.

 

Mozaika szklana i metalowa to idealne rozwiązanie jako alternatywa dla płytek. Jest modna, praktyczna i zarazem trwała.

 

Niezwykła popularność mozaik szklanych i metalowych wynika z faktu, że są to materiały wytrzymałe na wysokie temperatury i jej nagłe zmiany. Dzięki temu mozaiki mają szerokie zastosowanie w kuchniach i łazienkach. Są również mrozo- i kwasoodporne oraz posiadają bardzo niską absorbcję, czyli nasiąkliwość wody. Są niezastąpionym materiałem w miejscach narażonych na stały kontakt z wodą i parą wodną. Szerokie zastosowanie znajdują jako okładzina ścian w kuchniach, np. nad płytą grzewczą. Dzięki swojej odporności na różne plamy, jak te z wina czy z tłuszczu, aranżowanie kuchni mozaiką to czysta przyjemność. Zanieczyszczenia łatwo spłukuje się wodą albo wyciera wilgotną szmatką. Kuchnie często połączone są z jadalnią. Tą większą przestrzeń można elastycznie wykorzystać na przykład układając mozaikę jako element dekoracyjny na ścianach. Obecnie bardzo modne są także połączenia kuchni z wyspą. To wygodne i fajne rozwiązanie. Obudowanie wyspy mozaiką daje bardzo oryginalny efekt. Są to rozwiązania sprawdzające się na dużych przestrzeniach. Jeśli zdecydujemy się na mozaikę w małej kuchni, polecamy wybierać jasne kolory i kompozycje, które optycznie powiększą małą przestrzeń. Doskonałym rozwiązaniem do małej kuchni są mozaiki szklane, które dzięki swojemu połyskowi sprawią, że wnętrze wyda się większe i bardziej przestronne. Mozaika doskonale nadaje się także do obkładania zaoboleń, łuków, filarów i różnego rodzaju krzywizn, co daje jej przewagę nad innymi materiałami. Natomiast trwałość kolorów, które nie blakną z czasem pod wpływem ścierania i działania wody sprawia, iż jest tak często cenionym produktem zarówno przez klientów, jak i fachowców. Z kolei możliwość pokrywania nią zaokrąglonych kształtów ścian, szafek i blatów powoduje, że mozaika jest ulubionym materiałem wykończeniowym designerów oraz projektantów. Bogata paleta wzorów i kolorów mozaik oferowanych przez producentów jest tak ciekawa, że każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.
Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, nie tylko przy gotowaniu czy jedzeniu. Tutaj często przyjmujemy przyjaciół i rozmawiamy z rodziną, dlatego warto zainwestować w jej funkcjonalną i modną aranżację. Mozaika szklana i metalowa to idealne rozwiązanie jako alternatywa dla płytek. Jest modna, praktyczna i zarazem trwała. Wystarczy mały fragment ściany wyłożony mozaiką, a kuchnia nabierze pięknego wyrazu.