Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Nakrywamy do świątecznego stołu

Tekst Urszula Sowińska • Zdjęcia Lniany Zaułek

2013-12-10
 Nakrywamy do świątecznego stołu

Praktyczny i elegancki obrus jest niezbędnym elementem dekoracji każdego domu. Bogato zdobione i przede wszystkim śnieżnobiałe obrusy towarzyszą nam przy każdym wspólnym posiłku. Wielkimi krokami zbliża się czas, w którym zaczniemy coraz intensywniej myśleć o świątecznym, wigilijnym stole. W każdym domu znajduje się przynajmniej jeden obrus. Jest ich wiele rodzajów, które różnią się między sobą pod różnymi względami. Warto jest jednak wiedzieć, jakie modele są polecane, by móc dokonać trafnego wyboru w czasie zakupów. Obrus jako specjalna tkanina jest używana do nakrywania stołów w domach i restauracjach od kilkuset lat. Jednakże mimo tak długiej historii, obrusy nie wyszły z mody, mimo tego, że na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniały się trendy, materiały, wzory i ich kolory. Obrusy przykrywają stół w trakcie posiłku, toteż stanowią stały element wyposażenia mieszkania. Nie zdejmuje się go po jedzeniu, chyba że istnieje konieczność jego czyszczenia. Współcześnie obrusy wykonywane są za tkanin jedwabnych, lnianych bądź bawełnianych. Dodatkowo producenci polecają produkty wykonane z tkanin sztucznych. Ich główną zaletą jest wytrzymałość techniczna i plamoodporność. Na rynku jest cała gama wyboru obrusów począwszy od jednolitych kolorów, po różnobarwne, żakardowe wzory bądź drukowane. Jednakże najbardziej reprezentacyjne są obrusy haftowane i obszyte dekoracyjnymi koronkami. Niemalże od zawsze w polskich, tradycyjnych domach czyste, białe obrusy wykorzystuje się na uroczyste okazje. Obrusy nierzadko bywają mylone z serwetami. Trzeba przy tym pamiętać, że są to dwa zupełnie różne nakrycia stołów. O ile obrus chroni stół, tak serweta głównie go ozdabia.
Rodzaje
Obrusy można podzielić na wiele kategorii względem materiału, efektu dekoracyjnego, przeznaczenia lub kształtu. Taki podział może także wyróżniać fasony owalne przeznaczone na stoły o zaokrąglonych brzegach lub okrągłe i prostokątne. Szczególną formą obrusów są bieżniki. Są to prostokątne serwety, układane na stole w taki sposób, aby żadna z jego krawędzi nie spadała poniżej linii blatu. Ich charakterystyczną cechą jest funkcja dekoracyjna. Bieżniki królują w rustykalnych stylach wykańczania wnętrz.
Kuchnia
Obrusy kuchenne spełniają podstawową funkcję ochronną blatu, ponieważ najczęściej stosowane są rodzaje plamoodporne. Ich największą zaletą jest nieprzepuszczalność plam i wielkość. Współcześnie producenci polecają wiele fasonów, wzorów i kolorów kuchennych obrusów.

 

Niedługo zasiądziemy przy stole, by będziemy rozkoszować się magiczną aurą i rodzinnie spędzonym czasem. Zatem warto zwrócić uwagę na najdrobniejsze szczegóły, aby stworzyć świąteczną aranżację

 

Dekorowanie
Obrusy dekoracyjne sprzyjają zaskakującym efektom wizualnym stołu i zapewniają estetyczny wygląd. Najpopularniejsze modele są zdobione koronką lub gipiurą. W zależności od wielkości i użytego materiału, obrusy dekoracyjne mogą być tanie lub wyjątkowo kosztowne. Obecnie równie popularne są, jeszcze do niedawna kompletnie zapomniane, modele szydełkowe i haftowane ręcznie.
Obrusy nie wymagają wcześniejszego przymierzenia i kolorystyka nie wymaga dodatkowych przeglądów, dobrze jest wziąć pod uwagę możliwość kupna, korzystając z ofert sklepów internetowych. Popularne zakupy on-line pozwalają na szeroki wybór, oszczędność czasu i oferują przystępne ceny.
Zakup
Kupując obrusy, warto jest zwrócić uwagę na producenta. Dokonując przemyślanego zakupu, będziemy mieć pewność, iż rzekomo ręcznie haftowane wyroby nie przeszły przez wytwornię maszynową. Dom, jego wystrój i dodatki zależą od naszej inwencji twórczej, toteż wybór odpowiedniego obrusu powinien być przemyślanym zakupem. Wśród nas jest wiele osób, które nie przywiązują większej wagi do szczegółów, ale są również tacy, dla których jest to kwestia niezwykle istotna. Zazwyczaj zakładamy obrus wówczas, kiedy mam spożyć jakiś posiłek bądź gdy odwiedzają nas goście. Istnieją też pomieszczenia, w których obrusy leżą cały czas. Zwykle odcienie, struktura i wzory mają znaczenie w momencie, gdy staramy się samodzielnie zaaranżować wnętrze. 
Świąteczne hafty
Obrus jest ozdobą stołu. Dekoracja wnętrza jest zarazem wizytówką rodzinnego przyjęcia, jak i aranżacją stylowych pomieszczeń. Przykładowo, przy zbliżających się świętach Bożego Narodzenia producenci wychodzą z propozycjami haftowanych, okolicznościowych obrusów. Wyjątkowe i oryginalne wzory, najczęściej są inspirowane twórczością ludową. Mogą to być nakrycia haftowane ręcznie, bardzo starannie, które są często droższe niżeli robione hurtowo. Obecnie dostępne różne rodzaje zdobień, gdyż obrusy mogą być robione z wielu materiałów: lnu, bawełny lub poliestru. Kolorowe wzory z motywami świątecznymi proponowane są na Boże Narodzenie. I tak obrusy z typowymi zdobieniami bombek, bałwanków i świątecznie przystrojonych choinek najlepiej sprzedają się w okresie przedświątecznym. Dekoracyjny obrus, wzorowany bożonarodzeniowymi motywami doskonale prezentuje się na wigilijnym stole. Święta zbliżają się wielkimi krokami. Niedługo zasiądziemy przy stole, by będziemy rozkoszować się magiczną aurą i rodzinnie spędzonym czasem. Zatem warto zwrócić uwagę na najdrobniejsze szczegóły, aby stworzyć świąteczną aranżację.