Wnętrza

Prezentacje

Natura, design, sztuka. Projekty pełne oryginalności

Tekst Magda Pawluk • Zdjęcia MAGDALENA MILCZAREK-SZTABIŃSKA • Stylizacja /Projekt: MAGDALENA MILCZAREK-SZTABIŃSKA

2021-09-28
Natura, design, sztuka. Projekty pełne oryginalności

Projektowanie wnętrz to wielowymiarowy proces. Nie ogranicza się wyłącznie do technicznych aspektów, ale zawiera w sobie także artyzm, walory estetyczne, a nawet elementy psychologii. Dopasowany do potrzeb i preferencji użytkownika wystrój powinien być kompletny pod każdym względem. W przypadku prezentowanych aranżacji na oryginalny efekt złożyły się elementy inspirowane naturą, sztuką oraz oczywiście designem.

 

 

 

Niepowtarzalność aranżacji wnętrz to ich wielka zaleta. Wystroje nie powinny być kopią innych projektów, ale wyróżniać się indywidualnym charakterem. Doskonale oddają to dwie oryginalne aranżacje, które chcemy Państwu zaprezentować. Pierwsza to elegancki dom dla rodziny wypełniony tajemniczą atmosferą jak z sekretnego ogrodu, druga obejmuje nowoczesny apartament, gdzie awangardowy design łączy się z klasyką i naturą. Jak ten zamysł zrealizowała projektantka?

 

MAGDALENA MILCZAREK-SZTABIŃSKA, www.MILCZAREK-SZTABINSKA.PL

 

AZYL W OTOCZENIU ZIELENI

Wnętrza domu położonego na gęsto zadrzewionej działce to przestrzeń wzajemnego przenikania się natury z designem. Przez wielkoformatowe przeszklenia można z perspektywy domowego zacisza oglądać piękny krajobraz. Ale podziw budzi też aranżacja wnętrz, których harmonijna kompozycja tworzy przyjemny, komfortowy azyl. Nowoczesne, minimalistyczne i awangardowe formy przeplatają się z zielenią, bananowcami w donicach i motywami roślinnymi. Paleta barw obejmuje też beże i brązy, które wprowadzają aurę spokoju. Aurę wyrafinowania wnoszą srebrne i złote akcenty, których nie brakuje zwłaszcza w salonie oraz ekskluzywnej łazience. Eleganckimi elementami są markowe lampy i meble. Zbudowana z nich aranżacja została uzupełniona dodatkami o artystycznym charakterze. Na ścianach znajdą się awangardowe obrazy i grafiki, a formy stolików pomocniczych i dekoracji na półkach mają nawiązywać do brył nowoczesnych rzeźb.

 

 

 

 

 

 

 

 

Przestrzeń dzienna została subtelnie podzielona za pomocą szklanych, rozsuwanych drzwi, co wnosi do wnętrza wyjątkową lekkość i pozwala łączyć ze sobą poszczególne strefy. Nie brakuje tu miejsc do komfortowego wypoczynku. Projektantka zadbała, by nawet w części kuchennej znalazło się wygodne siedzisko, w roli którego zaproponowała ławkę umieszczoną przy przeszkleniu, a klimat całego pomieszczenia jest bardzo nastrojowy i kameralny.

 

 

 

 

Sypialnia i pokoje dziecięce urzekają przestronnością, zielenią obecną na tapicerkach mebli i ścianach, a także ozdobnymi wykończeniami ścian. W sypialni przestrzeń za wezgłowiem łóżka ozdobiły panele wprowadzające optyczne podziały za pomocą linii prostych, a w pokojach dzieci znalazła się przepiękna tapeta z motywem lasu. Roślinne desenie pojawiają się też na tekstyliach. Nawet krzesełka nawiązują do sylwetki rogatych mieszkańców lasu. Spokojny sen zapewniają łóżeczko z baldachimem i zabudowane konstrukcją drewnianego domku. Nie brakuje też designerskich akcentów, takich jak np. podwieszany transparentny fotel inspirowany kultowym modelem Bubble Chair. Tak urządzone pokoje dziecięce to wnętrza pełne humanizmu, które nie tylko zapewniają komfort małym domownikom, lecz także uczą wrażliwości na przyrodę i estetykę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki efektownej aranżacji szlachetny wygląd zyskała również łazienka. Dominują w niej geometryczne motywy i złote oraz czarne akcenty, przez co pomieszczenie emanuje orientalnym klimatem. Jednocześnie jest stylowe, nastrojowe i ekskluzywne, podobnie jak cała przestrzeń tego niezwykłego domu.

 

 

 

 

ABSTRAKCJA BLISKA NATURZE

To wnętrze jest pełne kontrastów, a jednocześnie wygląda spójnie i harmonijnie. Głównym zamysłem było powiązanie nowoczesnego designu z elementami sztuki oraz inspiracjami naturą. W efekcie powstało oryginale wnętrze o niepowtarzalnym klimacie. – Kolorystyczną dominantą projektu stał się odcień inspirowany czarnoziemami. Charakterystyczny dla nich głęboki ton zastosowaliśmy w zabudowie kominka, na wyspie kuchennej oraz konstrukcji z TV, która jednocześnie dzieli i łączy salon z jadalnią. Oryginalna kanapa i reszta mebli wolnostojących kontrastują ze spokojnymi naturalnymi barwami. Bielony dąb na podłodze, ciepłe odcienie bieli i beżu dają efekt naturalnego ciepła – mówi autorka projektu.

 

 

 

 

 

Meble w tym wnętrzu to głównie wyposażenie stworzone na zamówienie. Dzięki temu aranżacja może zyskać jeszcze bardziej osobisty charakter. We wzornictwie komód, szafek zabudowy kuchennej i szaf garderobianych dominuje minimalizm. Bardzo ornamentalny charakter ma natomiast ściana dzieląca salon i korytarz, która oprócz roli biblioteki pełni funkcję dekoracyjną. Zachwyca abstrakcyjną formą, miękkością linii oraz lekkością. Wszechobecna we wnętrzu sztuka pobudza emocje i dodaje przestrzeni niesamowitego charakteru.

 

 

 

 

 

Aranżacje sypialni swobodnie oscylują pomiędzy elegancją stylu modern classic z naturalnym pięknem wnętrz w stylu eko, a także sztuką abstrakcyjną. Dzięki temu są bardzo różnorodne i przytulne. Lustrzane przesuwne fronty oddzielają części sypialne od ukrytych za nim przestrzeni garderobianych. To rozwiązanie pozwala zachować porządek, a jednocześnie zapewnić komfort wypoczynku.

 

 

 

 

 

 

Inspiracje naturalnymi fakturami i paletą barw ziemi widoczne są też w wystroju łazienki i toalety, gdzie wzornicza oraz artystyczna awangarda łączy się z nawiązaniami do piękna przyrody. Taki zamysł okazał się doskonałym środkiem do uzyskania efektu oryginalności, która jest dla współczesnego człowieka bardzo istotną wartością. Warto wyrażać ją w aranżacji najbliższego otoczenia.