Wnętrza

Prezentacje

Niesforne poddasze. Czy warto inwestować w mieszkanie ze skosami i jak zaaranżować pomieszczenia?

Tekst EWELINA WĄS-POŁOTYŃSKA ARCH INTERIORS • Zdjęcia ARCH INTERIORS WWW.ARCHINTERIORS.COM.PL • Stylizacja /Projekt: EWELINA WĄS-POŁOTYŃSKA ARCH INTERIORS

2021-08-19
Niesforne poddasze. Czy warto inwestować w mieszkanie ze skosami i jak zaaranżować pomieszczenia?

Poddasze jest wyzwaniem dla każdej aranżacji wnętrza. Zaprojektowanie poddasza ze skosami wymaga wiedzy i pomysłu, ponieważ można zarówno w ciekawy sposób wykorzystać daną przestrzeń, jak również zepsuć cały efekt poprzez nieumiejętne rozplanowanie elementów pomieszczenia. Zakup mieszkania na poddaszu to dla niektórych okazja na lepszą ofertę cenową, a dla innych niepowtarzalny wręcz klimat, który jest obecnie bardzo rzadko spotykany na rynku nieruchomości.

 

 

 

 

 

Poddasze w domu jednorodzinnym to standard, który nierzadko staje się ogromnym wyzwaniem dla jego mieszkańców. Zaletą skosów jest powierzchnia, która z jednej strony jest ograniczona, ale z drugiej nie jest wliczana w całości do powierzchni użytkowej lokalu, co przy odpowiedniej aranżacji może pozwolić pozyskać dodatkowe miejsce w lokalu. Mieszkania poddaszowe spotkać można na rynku wtórnym. Niektóre znacznie przekraczają 100 mkw. Zarówno w domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu na poddaszu, warto zwrócić uwagę na ilość i ostrość skosów, ponieważ każdy dodatkowy skos poza zmniejszeniem powierzchni będzie również powodował ubytki ciepła w zimie, a latem nadmierne przegrzewanie pomieszczeń, jeżeli nie jest odpowiednio ocieplony i zabezpieczony przed działaniem temperatury.

 

 


 

 

Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie doświetlenie lokalu na poddaszu, ponieważ z reguły poddasze posiada jedynie małe okienka, lukarny lub okna dachowe, które nie dają wystarczająco dużo światła. Okna dachowe należy zawsze zabezpieczyć roletami, które ograniczą dochodzący z ulicy hałas i zabezpieczą przed promieniami słońca. Niedoświetlenie, które często towarzyszy lokalom na poddaszach, powinno być utrzymane w jasnych kolorach, aby odbijać światło i odwracać uwagę od skosów.

 

 

 

 

Należy zadbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, w szczególności łazienki, ponieważ naturalnie występująca duża wilgotność powietrza, przy złej wentylacji może skutkować problemami z grzybem i pleśnią.

 

 


 

 

Mieszkania na poddaszu mają niepowtarzalny klimat. Dla niektórych silnym argumentem za kupnem mieszkania poddaszowego będą liczne skosy i elementy naturalnie występujące w takich pomieszczeniach, takie jak: legary czy drewniane belki stropowe, tym samym dla innych będzie to największy problem. Z pewnością inwestycja w mieszkania na poddaszu nie jest dla każdego. Osoby pasjonujące się aranżacją wnętrz są w stanie uzyskać naprawdę ciekawe, niepowtarzalne efekty, które z pewnością zachwycą i docenią mieszkańcy.