Wnętrza

Polecane

Nietuzinkowe drzwi do schowków. Systemy przesuwne w niestandardowej roli

Tekst Paulina Majewska • Zdjęcia RENO SP. Z O.O., @MAKEHOMEEASIER, @HAKAUUKA, @ZADO

2020-05-15
Nietuzinkowe drzwi do schowków. Systemy przesuwne w niestandardowej roli

Drzwi przesuwne to trend, który od jakiegoś czasu podbija serca miłośników praktycznych, a jednocześnie estetycznych rozwiązań. Z powodzeniem oddzielają od siebie pomieszczenia, nie zajmując wiele przestrzeni. Ostatnio projektanci oraz użytkownicy znaleźli dla nich nową rolę – parawanu dla wszelkiego rodzaju wnęk i schowków. Jak sprawdzają się w tej nietypowej dla nich funkcji?

 

Są w naszych domach takie miejsca, które choć przydatne, sprawiają szereg aranżacyjnych problemów. Mowa o kłopotliwych wnękach, jakie z racji niewielkich rozmiarów, często można zaadaptować wyłącznie na schowki, garderoby, minipralnie czy spiżarnie. Posiadanie tak wyspecjalizowanych funkcjonalnych aneksów jest oczywiście bardzo pożądane, ale wówczas, ze względów estetycznych, niezbędne staje się zwykle ukrycie ich zawartości. To zadanie w efektowny sposób pomogą wypełnić drzwi przesuwne dostępne obecnie w bardzo wielu modnych stylach i szerokiej gamie wykończeń.

 

 

ŁATWIEJSZY DOSTĘP

Stolarka poruszająca się na prowadnicach w jednej płaszczyźnie to ciekawa alternatywa dla standardowych modeli montowanych na zawiasach. Ruchoma wersja nie potrzebuje ościeżnicy, nie wymaga też zbyt dużo miejsca, a przemieszcza się wyłącznie wzdłuż ściany. Prosty w budowie i nieskomplikowany w instalacji system obejmuje: skrzydło, wieszaki z łożyskowanymi rolkami, tor jezdny górny, prowadniki dolne, stopery oraz elementy montażowe. Złożony w całość staje się pełnoprawnymi drzwiami, jakie mogą chociażby wcielić się w rolę niebanalnego frontu domowego schowka, gwarantując łatwy dostęp do jego wnętrza oraz zgromadzonych tam przedmiotów lub urządzeń.

 

 

 

W NAJLEPSZYM STYLU

Decydując się na zamknięcie wnęki ruchomym skrzydłem, możemy wybierać z różnych linii stylistycznych. Bardzo popularne są ostatnio zwłaszcza modele typu barn door nawiązujące do wyglądu tych użytkowanych w budynkach gospodarczych, szczególnie stodołach. Skonstruowane z litych desek emanują rustykalnym charakterem, który znakomicie przełamuje klimat nowoczesnych wnętrz, ale także współgra z wystrojem wzorowanym na dawnych sielskich chatach. Bogaty rysunek oraz widoczne sęki to ich znaki rozpoznawcze, podobnie jak typowe dla tych wariantów poprzeczne wzmocnienia z listew układających się w X lub Z. Piękne wybarwienie drewna obejmuje wiele odcieni inspirowanych naturą, ale wśród asortymentu znajdziemy także warianty bielone czy pokryte dowolnym kolorem. W ten sposób możemy zwieńczyć nasz schowek chociażby błękitnym, miętowym lub popielatym przesuwnym frontem. We współczesne konwencje estetyczne znakomicie wpisują się wersje w stylu industrialnym, w których konstrukcji prym wiedzie metal. To on tworzy ramę, w jakiej wnętrzu pojawiają się np. płyta OSB, deski z surowego drewna, płyta meblowa malowana farbą tablicową albo szkło.

 

 

PRAKTYCZNIE, Z POMYSŁEM

Bogactwo rozwiązań daje szerokie pole do aranżacyjnych popisów i wiele możliwości na atrakcyjne ukrycie zawartości domowych stref przechowywania. Nowoczesne skrzydło z lustrem będzie idealne np. w sypialni, gdzie za przesuwnymi drzwiami kryje się szafa na ubrania lub bardziej rozbudowany kącik garderobiany z wieszakami, półkami oraz toaletką. Dysponując takim zapleczem, podczas przygotowań do wyjścia możemy jednocześnie kontrolować dopasowanie elementów stroju, przeglądając się w szklanej tafli, za którą po skończeniu przymiarek w jednej chwili zniknie przejście do modowej komnaty. W przypadku spiżarni wydzielonej z części kuchennej, znakomicie sprawdzą się drzwi pokryte warstwą farby tablicowej, po której można pisać kredą. Dzięki temu zyskujemy sposobność notowania w widocznym miejscu listy zakupów, nowo odkrytych przepisów kulinarnych czy komunikatów dla domowników. W ten sposób serce domu, jakim jest strefa przygotowywania posiłków, ożyje ze zdwojoną siłą. Jeśli natomiast chcielibyśmy ukryć fakt istnienia niezbyt nadającej się do eksponowania przestrzeni schowka, możemy pokusić się o pomalowanie drzwi na kolor ściany, a nawet pokrycie ich tapetą o jednakowym deseniu co reszta powierzchni. Wówczas skrzydło stanie się niemal niezauważalne, podobnie jak fakt istnienia za nim prywatnego magazynku. To idealna propozycja dla osób ceniących minimalizm i dobrą organizację, także otaczającej przestrzeni.