Wnętrza

Kuchnia i jadalnia

Kuchnia na miarę XXI wieku

Tekst Paulina Majewska • Zdjęcia shutterstock

2017-11-15
Kuchnia na miarę XXI wieku

Od wieków kuchnia uważana jest za serce każdego domu. To nie tylko strefa przygotowywania posiłków czy kulinarnych eksperymentów, ale także miejsce rodzinnych spotkań, rozmów, a niekiedy również przyjmowania gości, dlatego kuchnia musi być zarówno wygodna, jak i reprezentatywna. Kwestie te nabierają jeszcze większej wagi w przypadku nowoczesnych kuchni, w których względy pragmatyczne i estetyczne odgrywają kluczową rolę.

 

Kuchnia to wnętrze szczególne i niezwykle wymagające. Powinno właściwie spełniać swoje funkcje, a więc być nie tylko przyjazne, ale także bardzo praktyczne, a przy okazji stylowe – zwłaszcza, jeśli pragniemy zaaranżować je we współczesnym duchu. Istnieje wiele sposobów na to, aby nasza klasyczna kuchnia zamieniła się w nowoczesną, wypełnioną innowacyjnymi technologiami i gadżetami strefę do przygotowywania posiłków, której nie powstydziliby się nawet najznamienitsi kucharze czy najbardziej wymagające panie domu.

 

nowoczesna kuchnia

 

Układ

Jedną z najistotniejszych kwestii, nad jaką musimy zastanowić się, projektując lub remontując kuchnię jest jej układ. W dużej mierze zależy on od metrażu pomieszczenia, jednak nawet niewielką powierzchnię można urządzić funkcjonalnie. Przy bardzo szybkim tempie życia, jakie narzucają nam współczesne czasy, niezwykle ważne jest, aby maksymalnie skracać czas wykonywania wszelkich czynności domowych. W kuchni możemy to osiągnąć dzięki zastosowaniu układu zabudowy, umożliwiającego dobrą komunikację ze wszystkimi strefami pomieszczenia, wśród których wyróżnia się: strefę magazynowania, oczyszczania, obróbki, podawania. Najwygodniejsze w późniejszym użytkowaniu będzie ustawienie kuchennych szafek i urządzeń w kształcie liter U lub L. Bardzo praktyczny jest także układ dwurzędowy oraz zastosowanie modnego w ostatnim czasie rozwiązania w postaci wyspy. Ponadto, nowoczesne kuchnie cechuje zwarta zabudowa, która pozwala na zaoszczędzenie miejsca w pomieszczeniu lub przeznaczonej na nią strefie.

 

W parze z salonem

Dawniej dążono do tego, aby kuchnia była odseparowana od pozostałych pomieszczeń, dzisiaj jednak stajemy się zwolennikami koncepcji łączenia jej z jadalnią oraz salonem. W efekcie otrzymujemy przestronną domową strefę dzienną, będącą sercem domu oraz centrum życia rodzinnego. Kuchnia otwarta na pokój dzienny umożliwia eksponowanie mebli, sprzętów i urządzeń. Nowoczesne kuchenne wyposażenie charakteryzuje się nie tylko dużą funkcjonalnością, ale jest również atrakcyjne wizualnie i efektownie się prezentuje. Połączenie kuchni z salonem to także rozwiązanie, które z pewnością docenimy podczas organizacji domowych przyjęć. Jeżeli dodatkowo zdecydujemy się na umieszczenie bufetu na granicy strefy kuchennej i pokoju gościnnego, możemy poczuć się niczym prawdziwi szefowie kuchni, serwujący gościom rozmaite dania.

 

kuchnia nowoczesna

 

Nowoczesne sprzęty

We współczesnych kuchniach nie może być mowy o przypadkowym rozmieszczeniu sprzętów. Każdy mebel czy urządzenie umieszcza się w przemyślanym miejscu. Wszystko po to, by korzystanie z nich było jak najwygodniejsze. Dodatkowo, w aranżacjach nowoczesnych kuchni dąży się do ograniczania wszystkiego, co zbędne, w myśl zasady minimalizmu. Dzisiejsze trendy nakazują zachowanie umiaru w dziedzinie stylizacji wnętrza, zwłaszcza w przypadku kuchni. Obecnie odchodzi się od umieszczania w niej potężnych kredensów i okazałych gablot. Ich miejsce zajmują systemy zgrabnych, zajmujących niewielką ilość miejsca szafek. Niezwykle popularna jest w ostatnim czasie zabudowa całościowa sięgająca sufitu. Wysokie słupki stanowią także doskonały sposób na ukrycie w nich urządzeń elektrycznych, takich jak piekarnik czy zmywarka.

 

Nowoczesne meble, mimo że nie tak masywne jak sprzęty wykorzystywane jeszcze kilka dekad temu, są bardzo pojemne. Duża ilości pólek oraz szuflad sprawia, że pomieścić możemy w nich wszelkie niezbędne naczynia, akcesoria, przyrządy i produkty. Za bardzo praktyczne uchodzą także szafki z mechanizmem cargo umożliwiającym wysuwanie systemu koszy umieszczonych na prowadnicach.

 

kuchnia XXI wieku

 

W naszych kuchniach w ostatnich latach dominują meble na wysoki połysk. Często pojawiają się także szklane czy fornirowane. Śliskie, gładkie powierzchnie kuchennych szafek są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości.

 

Kuchenna technologia

Tym, co stanowi o nowoczesnym charakterze kuchni jest przede wszystkim używany w niej sprzęt AGD. Inteligentne urządzania doskonale wpisujące się w rytm życia współczesnego człowieka na stałe zagościły w naszych domach. Nieustannie udoskonalane, wzbogacane rozmaitymi udogodnieniami rozwiązania są dostosowane do potrzeb użytkowników, dzięki czemu ułatwiają pracę na tyle, że kuchenne obowiązki stają się przyjemnością. Charakteryzują się one również wysoką estetyką oraz coraz ciekawszym wzornictwem.

 

Polskie kuchnie podbijają obecnie intuicyjne płyty indukcyjne, rozpoznające naczynie i dopasowujące pole grzewcze do jego wielkości. Działają one dopiero w kontakcie z płaskim dnem garnka czy patelni. Innowacją ostatnich lat są bezstrefowe płyty indukcyjne, które nie posiadają wyodrębnionych pól grzewczych. Miłośnicy technologicznych nowości kuchennych z pewnością docenią również nowoczesne piekarniki umożliwiające jednoczesne przygotowywanie kilku dań, dekoracyjne, intuicyjnie sterowane okapy, zmywarki, których moc można skierować na dowolną strefę urządzenia czy też innowacyjne ekspresy pozwalające cieszyć się smakiem i aromatem ulubionej kawy w domowym zaciszu.

 

współczesna kuchnia

 

Nowoczesna kuchnia to miejsce, w którym funkcjonalność spotyka się z estetyką, a zaawansowane technologicznie sprzęty z energooszczędnością i ekologią. Równie ważna pozostaje także kwestia stylistyki pomieszczenia kuchennego, którą dobrać należy stosownie do własnych upodobań. Korzystne jest także zaadaptowanie kuchni w taki sposób, aby korespondowała z wystrojem całej strefy dziennej, zwłaszcza kiedy łączy się ona z salonem czy jadalnią.