Wnętrza

Sypialnia

Nowoczesne kołdry i poduszki puchowe. Zdrowe i bezpieczne nawet dla alergików

Tekst MIROSŁAW BIEDROWSKI, AMZ SZAMOTUŁY • Zdjęcia AMZ SZAMOTUŁY WWW.AMZ.COM.PL

2019-02-25
Nowoczesne kołdry i poduszki puchowe. Zdrowe i bezpieczne nawet dla alergików

Najnowsze badania pokazują, że kołdry i poduszki puchowe są nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale także mogą posiadać inne korzystne właściwości. Odpowiednio dobrane sprzyjają wytwarzaniu kojącego i przyjemnego ciepła oraz odpowiedniego mikroklimatu, ułatwiają zasypianie i utrzymanie głębokiego snu oraz wspomagają regenerację. Rozluźniają napięcia mięśniowe, redukują stres, dzięki czemu budzimy się rano wyspani, z większą energią do działania.

 

Kołdry puchowe polecane są osobom starszym oraz borykającym się z problemami z krążeniem, ze względu na swoją lekkość oraz zdolność zapobiegania wychłodzeniu organizmu. Tego typu tekstylia wykańcza się najczęściej bawełnianymi tkaninami pokryciowymi, które optymalizują wilgotność podczas snu, wchłaniają nadmiar potu i uwalniają go do atmosfery, tworząc idealny komfort dla ciała.

 

 

CZY MOŻNA BYĆ UCZULONYM NA PUCH?

 

Obecnie coraz więcej osób zaczyna mieć problemy z uczuleniami. Bardzo rzadko występuje alergia na sam puch, natomiast często jest ona mylona z powszechnie występującym uczuleniem na roztocza kurzu domowego. Nadwrażliwość na puch, a dokładniej na budujące go białko, czyli keratynę, dotyczy głównie ludzi bezpośrednio pracujących przy jego obróbce. Osoby z problemami alergicznymi powinny przede wszystkim skupić się na eliminacji kurzu. W przypadku kołder i poduszek bezpieczeństwo zapewniają odpowiednio przygotowany, sterylny puch oraz wysokiej jakości puchoszczelna tkanina pokryciowa, tzw. inlet. Gęsto tkany materiał dodatkowo posiada impregnację po stronie wewnętrznej. Zapobiega ona przedostawaniu się roztoczy do środka kołdry oraz jej pyleniu.

 

 

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE KOŁDER I PODUSZEK PUCHOWYCH?

 

Bardzo ważna jest jakość zakupionych kołder i poduszek. Należy zweryfikować skład produktu oraz zwrócić uwagę na procentową zawartość puchu w stosunku do pierza. Im więcej puchu, a mniej pierza, tym lepszej jakości jest wyrób. Warto wybierać produkty renomowanych producentów, kładących nacisk na wysokogatunkowe materiały i ich bezpieczeństwo dla zdrowia. Najlepsze surowce pochodzą od sprawdzonych dostawców, prowadzących hodowlę humanitarnymi metodami oraz spełniających wysokie standardy jakościowe. Istotne są również odpowiednie technologie przygotowania i uszlachetniania puchu. Specjalistyczne pralnie oraz suszarnie pozwalają usunąć brud, drobnoustroje, nadmiar tłuszczu czy nieprzyjemne zapachy. W procesie produkcyjnym nadaje się puchowi większą sprężystość, lekkość i trwałość. Wszystko to powinno się odbywać z zastosowaniem bezpiecznych dla ludzi, jak również środowiska detergentów oraz odpowiednio wysokiej temperatury. Tylko wtedy uzyskuje się najwyższej jakości, odpowiednio czysty puch, pozbawiony bakterii i innych mikroorganizmów. Surowiec ten w kolejnym etapie zostaje odpylony oraz przesortowany na różne klasy jakościowe.

 

 

 

JAKIE SĄ ISTOTNE NORMY, NA KTÓRE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WERYFIKOWANIU CZYSTOŚCI PUCHU?

 

Najważniejsza jest norma europejska PN-EN 12935 o nazwie: „Pierze i puch – Wymagania w zakresie higieny i czystości”. Podano w niej obligatoryjne wymagania dotyczące higieny oraz czystości pierza i/lub puchu, stosowanych jako materiał wypełniający, których producent powinien przestrzegać przy produkcji. Bezpieczeństwo może być potwierdzone renomowanym Atestem PZH, wydawanym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Instytut ten zajmuje się badaniem produktów pod ogólnym kątem szeroko pojętego wpływu na zdrowie człowieka. Jest to najbardziej ceniony polski atest bezpieczeństwa.

 

 

JAK KONSERWOWAĆ KOŁDRĘ I PODUSZKĘ PUCHOWĄ, ŻEBY ZWIĘKSZYĆ HIGIENĘ I BEZPIECZEŃSTWO?

 

Nowoczesne wyroby puchowe najwyższej jakości możemy bardzo łatwo odświeżać. Kołdry i poduszki bez problemu wypierzemy w zwykłych domowych pralkach. Ważne jest tylko ich późniejsze staranne wysuszenie. Zaleca się również systematyczne wietrzenie, żeby usunąć nadmiar wilgoci, oraz porządne wstrząśniecie co kilka dni. To wszystko pozwoli utrzymać pierwotną sprężystość i puszystość produktu na dłużej, a nam przez lata cieszyć się komfortowym snem. Polecam również, raz do roku, kołdrę i poduszkę dobrze wymrozić na zewnątrz mieszkania. Na wykonanie tej czynności wybierzmy suchy zimowy dzień. Pozbawi to nasz produkt drobnoustrojów i sprawi, że będzie sterylnie czysty.